Nzev slo projektu Kdovn materilu Oznaen materilu Nzev

  • Slides: 10
Download presentation
Název Číslo projektu Kódování materiálu Označení materiálu Název školy Autor Anotace CZ. 1. 07/1.

Název Číslo projektu Kódování materiálu Označení materiálu Název školy Autor Anotace CZ. 1. 07/1. 5. 00/34. 0950 vy_32_INOVACE_bio_evo 12_resuscitace. pptx Gymnázium Kladno Blanka Berdychová Prezentace seznamuje se základními pojmy a postupy z předlékařské první pomoci. Předmět Tematická oblast Téma Očekávané výstupy Biologie První pomoc Resuscitace Naučit žáky poskytnout první pomoc při zástavě krevního oběhu. Klíčová slova Kardiopulmonární resuscitace, zástava dechu, zástava krevního oběhu, nepřímá masáž srdce, umělá plicní ventilace prezentace (výkladová) Druh učebního materiálu 4 Ročník Nižší stupeň osmiletého gymnázia, osmileté gymnázium Cílová skupina 8. 4. 2013, O 4 Ověřeno Zdroje uvedeny na konci dokumentu. Obrázky pocházejí z vlastních zdrojů autora.

Vyšetření postiženého Zjištění stavu vědomí, pokus o navázání kontaktu (oslovení, zatřesení) I. Reakce na

Vyšetření postiženého Zjištění stavu vědomí, pokus o navázání kontaktu (oslovení, zatřesení) I. Reakce na slovo či dotek zachována, ale zpomalena lehká porucha vědomí (somnolence) II. Nereaguje na slovo, reaguje na bolestivý podnět (zmačkneme ušní lalůček) těžší porucha vědomí (sopor) III. Nereaguje na bolestivý podnět těžké bezvědomí (kóma)

Vyšetření postiženého Zjištění životních funkcí a) Kontrola dechu poslechem (ucho k ústům postiženého) pohmatem

Vyšetření postiženého Zjištění životních funkcí a) Kontrola dechu poslechem (ucho k ústům postiženého) pohmatem (ruka na hrudník) pohledem (sledujeme zvedání hrudníku) b) Kontrola tepu 2 -3 prsty na krkavici (nikdy neměříme tep na okrajových částech těla, kde již nemusí být tepová vlna dostatečně silná) Diagnóza: • • Kontrola dechu a tepu Zástava dechu (bledost, zmodrání rtů, nepřítomnost dýchacích pohybů, necítíme proud vydechovaného vzduchu) Zástava krevního oběhu (nehmatný tep, bezvědomí, rozšířené zornice) Diagnostikujeme-li zástavu dechu či krevního oběhu voláme tísňovou linku 155 a zahajujeme kardiopulmonární resuscitaci!!!

Kardiopulmonární resuscitace l Neboli oživování, je soubor úkonů které slouží k obnovení krevního oběhu

Kardiopulmonární resuscitace l Neboli oživování, je soubor úkonů které slouží k obnovení krevního oběhu a dýchání. l Provádí se při náhlém selháním jedné nebo obou základních životních funkcí - dýchání a krevního oběhu. l Dočasně nahrazuje výkon srdce jako pumpy nepřímou srdeční masáží a spontánní dýchání umělou plicní ventilací.

Včasná pomoc je důležitá l Při zástavě oběhu se během 15 - 40 s

Včasná pomoc je důležitá l Při zástavě oběhu se během 15 - 40 s stane dýchání nedostatečné a následně selhává l Při zástavě dýchání následuje hypoxická zástava oběhu do 2 minut l Při zástavě oběhu vznikne bezvědomí do 10 - 20 s a představuje začátek poškození mozkových buněk l Rozšíření zornic se objeví po zástavě oběhu do 60 - 90 s a představuje střední poškození mozkových buněk

Postup u dětí nad 8 let a dospělých 1. 2. Revize a vyčištění ústní

Postup u dětí nad 8 let a dospělých 1. 2. Revize a vyčištění ústní dutiny Uvolnění dýchacích cest záklonem hlavy (!!!důležitý manévr, často vede ke spontánnímu rozdýchání postiženého!!!) Uzavřené dýchací cesty Zprůchodněné dýchací cesty Záklon hlavy

Postup u dětí nad 8 let a dospělých 3. 30 stlačení hrudníku • •

Postup u dětí nad 8 let a dospělých 3. 30 stlačení hrudníku • • na rovné tvrdé podložce 2 prsty nad mečovitým výběžkem je místo, kam přiloží zachránce hranu své dlaně, druhou dlaň na ni prsty směřují kolmo k hrudní kosti, nedoléhají k hrudníku horní končetiny zachránce jsou napnuté v loktech a kolmo k ose těla Umístění dlaní zachránce Prsty nedoléhají na hrudník, paže propnuté a kolmo • • zachránce stlačuje hrudník hmotností horní poloviny svého těla, hrudník je třeba promáčknout o 4 - 6 cm stlačujeme pravidelně frekvencí 100/min (přibližně v rytmu písně „Rolničky, rolničky …“)

Postup u dětí nad 8 let a dospělých 4. 2 vdechy • • 5.

Postup u dětí nad 8 let a dospělých 4. 2 vdechy • • 5. 6. 7. záklon hlavy nátisk úst stisk nosních křídel nádech mimo vzduch vydechovaný postiženým Nádech mimo postiženého Umělé dýchání Pokračujeme v poměru tepů a dechů 30 : 2 (při 1 i 2 zachráncích) • Pokud je více zachránců , tak každý zachránce stojí na opačné straně postiženého, aby se navzájem nepletli. Ten, který provádí nepřímou masáž srdce, nahlas počítá stlačování hrudníku. • Dva zachránci se mohou během unavující činnosti vystřídat. V okamžiku vdechu je možno masáž srdce krátce přerušit (maximálně na 10 s). Průběžně kontrolujeme, zda nedošlo k obnově srdeční činnosti (současně s umělým dýcháním). Resuscitaci provádíme až do předání zdravotníkům RZS. Postavení 2 zachránců

Chyby při resuscitaci, ochranné pomůcky Ruce přiložené mimo hrudní kost Opřené prsty, tlak směřuje

Chyby při resuscitaci, ochranné pomůcky Ruce přiložené mimo hrudní kost Opřené prsty, tlak směřuje mimo srdce Pokrčené paže, nedostatečné stlačení hrudníku Rouška Paže nejsou kolmo, tlak směřuje mimo srdce Maska

Zdroje l l Co dělat. . Praha: Centrum pro bezpečný stát, 2008, ISBN 987

Zdroje l l Co dělat. . Praha: Centrum pro bezpečný stát, 2008, ISBN 987 -80 -904066 -1 -2. KAUFMAN, Jan. Záchranář. Vodní záchranná služba Českého červeného kříže, 2007. ISBN 978 -80 -902805 -4 -0. Zdravotník zotavovacích akcí. Praha: Úřad Českého červeného kříže, 2004. SRNSKÝ, Pavel. Základní norma zdravotnických znalostí. Praha: Úřad Českého červeného kříže, 2001.