NZEV KOLY Zkladn kola Uhersk Ostroh okres Uhersk

  • Slides: 17
Download presentation
NÁZEV ŠKOLY: Základní škola, Uherský Ostroh, okres Uherské Hradiště, příspěvková organizace AUTOR: Mgr. Linda

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola, Uherský Ostroh, okres Uherské Hradiště, příspěvková organizace AUTOR: Mgr. Linda Tůmová NÁZEV: VY_32_INOVACE_11_D_12 TÉMA: D – 6. B – Doba bronzová ČÍSLO PROJEKTU: CZ. 1. 07/1. 4. 00/21. 1616

ANOTACE § Prezentace je určena k výkladu a osvojení dějepisného učiva v 6. ročníku.

ANOTACE § Prezentace je určena k výkladu a osvojení dějepisného učiva v 6. ročníku. Seznamuje žáky názorně se základními pojmy doby bronzové, vysvětluje rozdíly mezi jednotlivými pohřebními rity, ukazuje přehled archeologických kultur na našem území. § Součástí materiálu jsou úkoly, testové otázky, které ověřují správné chápání pojmů, orientaci v jednotlivých obdobích pravěku, které žáci průběžně plní jako samostatnou práci a následně je společně zkontrolujeme. § Prezentace vyplnila celou vyučovací hodinu, výklad učiva byl názorný a přehledný. Díky plnění jednotlivých úkolů bylo možné upřesnit některé nejasnosti, znovu vysvětlit souvislosti mezi jednotlivými pojmy.

DOBA BRONZOVÁ HMOTNÁ KULTURA DOBY BRONZOVÉ

DOBA BRONZOVÁ HMOTNÁ KULTURA DOBY BRONZOVÉ

DOBA BRONZOVÁ (2000 – 700 PŘ. N. L. ) Lidé začali vyrábět slitinu mědi

DOBA BRONZOVÁ (2000 – 700 PŘ. N. L. ) Lidé začali vyrábět slitinu mědi a cínu – BRONZ Slitina byla tvrdší, křehčejší, pružnější a snáze tavitelná Nový materiál se zpracovával odléváním do kamenných forem (kadlubů) nebo tzv. ztracených forem Vyrábí se nástroje, šperky a zbraně Podle nového materiálu pojmenováno období

ZNÁŠ ODPOVĚĎ? V slitině (bronzu) bylo: a) více mědi než cínu b) více cínu

ZNÁŠ ODPOVĚĎ? V slitině (bronzu) bylo: a) více mědi než cínu b) více cínu než mědi c) obou kovů stejně

ZNÁŠ ODPOVĚĎ? Vyber suroviny, které potřebovali lidé, aby mohli vyrábět bronzové nástroje: cín železo

ZNÁŠ ODPOVĚĎ? Vyber suroviny, které potřebovali lidé, aby mohli vyrábět bronzové nástroje: cín železo jantar hlínu dřevo vodu zlato měď vosk uhlí kámen Potřebovali cín a měď na výrobu slitiny. Na rozdělání ohně potřebovali dřevo. Na vytvoření požadované formy využili kámen, vosk a hlínu. Na ochlazení konečného výrobku mohli použít vodu.

DĚLENÍ DOBY BRONZOVÉ Podle jednotlivých archeologických kultur dělíme dobu bronzovou na: a) STARŠÍ DOBU

DĚLENÍ DOBY BRONZOVÉ Podle jednotlivých archeologických kultur dělíme dobu bronzovou na: a) STARŠÍ DOBU BRONZOVOU (únětická kultura) b) STŘEDNÍ DOBU BRONZOVOU (mohylová kultura) c) MLADŠÍ DOBU BRONZOVOU (kultura popelnicových polí)

ÚNĚTICKÁ KULTURA KOSTROVÉ HROBY(skrčená poloha na pravém boku, hlava směrem na jih, často rakve

ÚNĚTICKÁ KULTURA KOSTROVÉ HROBY(skrčená poloha na pravém boku, hlava směrem na jih, často rakve z vydlabaných kmenů) Perfektně vypracovaná keramika s kovovým leskem (koflík s uchem dole) Typický nástroj SEKERA (všestranné použití) Šperky a ozdoby: BRONZOVÉ JEHLICE, ČELENKY, ZLATÉ ZÁUŠNICE, JANTAROVÉ NÁHRDELNÍKY, BRONZOVÉ NÁRAMKY A PRSTENY Naleziště: UNĚTICE, HOSTY, POLEPY…

MOHYLOVÁ KULTURA Pohřbívání zemřelých pod mohyly Pohřebiště o 100 mohylách, hroby kostrové, žárové Muži

MOHYLOVÁ KULTURA Pohřbívání zemřelých pod mohyly Pohřebiště o 100 mohylách, hroby kostrové, žárové Muži mají v hrobech bronzové meče, hroty, kopí, dýky Ženy mají v hrobech bronzové jehlice, náramky, nánožní kruhy Poprvé se objevují předměty denní potřeby (břitva, pinzeta, lžička) i kultovní předměty (kolový vozík) Naleziště: MILAVČE (milavečská kultura) KNOVÍZ (knovízská kultura)

MOHYLY Miniaturní pyramidy, násypy nad jedním i více hroby.

MOHYLY Miniaturní pyramidy, násypy nad jedním i více hroby.

KULTURA POPELNICOVÝCH POLÍ Žárové pohřby, pohřebiště o několika tisících hrobech Zesnulý spálen na žárovišti,

KULTURA POPELNICOVÝCH POLÍ Žárové pohřby, pohřebiště o několika tisících hrobech Zesnulý spálen na žárovišti, jeho popel uložen do speciálních nádob popelnic (urny) Popelnice uloženy do země spolu s ozdobami, milodary V hrobech nalezeny nádoby s potravou, šperky, bronzové soupravy, zbroj (nově přilby, pancíře, náholenice, štíty) Naleziště: MORAVIČANY, OPATOVICE (lužická kultura)

ZPŮSOB POHŘBÍVÁNÍ Kostrové hroby mrtvý uložen do země často skrčená poloha rakve z vydlabaných

ZPŮSOB POHŘBÍVÁNÍ Kostrové hroby mrtvý uložen do země často skrčená poloha rakve z vydlabaných kmenů pohřební výbava (zbraně, šperky, keramika, nářadí…) Žárové hroby mrtvý spálen popel nasypán do popelnic (nádob – uren) nádoby uloženy do země pohřební výbava (zbraně, šperky, nádoby na potravu, milodary, keramika……

ZNÁŠ ODPOVĚĎ? Které výrazy nepatří do doby bronzové? kůň, dinosaurus, pes, cín, železo, sůl,

ZNÁŠ ODPOVĚĎ? Které výrazy nepatří do doby bronzové? kůň, dinosaurus, pes, cín, železo, sůl, popelnice, písmo, vřeteno, sekáče, mamut, kolový vůz, papír slitina, kalkulačka,

ZNÁŠ ODPOVĚĎ? Které výrazy nepatří do doby bronzové? kůň, dinosaurus, pes, cín, železo, sůl,

ZNÁŠ ODPOVĚĎ? Které výrazy nepatří do doby bronzové? kůň, dinosaurus, pes, cín, železo, sůl, popelnice, písmo, vřeteno, sekáče, mamut, kolový vůz, papír slitina, kalkulačka,

SHRNUTÍ – DOBA BRONZOVÁ Lidé používají nový výrobní materiál – slitinu mědi a cínu

SHRNUTÍ – DOBA BRONZOVÁ Lidé používají nový výrobní materiál – slitinu mědi a cínu – BRONZ Měď se dovážela, cín se těžil u nás, rozvíjí se dálkový obchod Objevuje se první platidlo – BRONZOVÁ HŘIVNA Bronz se odlévá do kadlubů nebo ztracených forem Rody se spojují v kmeny, včele kmenový náčelník Vznikají jednotlivá evropská etnika a podoba současných jazyků

OSÍDLENÍ ČESKÝCH ZEMÍ LID ÚNĚTICKÉ KULTURY (keramika s kovovým leskem) LID MOHYLOVÉ KULTURY (pohřbívání

OSÍDLENÍ ČESKÝCH ZEMÍ LID ÚNĚTICKÉ KULTURY (keramika s kovovým leskem) LID MOHYLOVÉ KULTURY (pohřbívání mrtvých pod násypy – mohyly) LID POPELNICOVÝCH POLÍCH (žárové pohřby, popel ukládán do uren – popelnic, tzv. lužická kultura)

CITACE Ilustrace www. office. microsoft. com Moravcová Jana. Http: //cs. wikipedia. org [online]. 15.

CITACE Ilustrace www. office. microsoft. com Moravcová Jana. Http: //cs. wikipedia. org [online]. 15. 2. 2011, 08: 08[cit. 2011 -11 -03]. File: Zausnice uneticka. jpg Dostupné z WWW: <http: //cs. wikipedia. org/wiki/Soubor: Zausnice_uneticka. jpg>.