NZEV KOLY Zkladn kola a matesk kola Bohdalov

  • Slides: 11
Download presentation
NÁZEV ŠKOLY: Základní škola a mateřská škola Bohdalov ČÍSLO PROJEKTU: CZ. 1. 07/1. 4.

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola a mateřská škola Bohdalov ČÍSLO PROJEKTU: CZ. 1. 07/1. 4. 00/21. 3806 ŠABLONA: III/2 VZDĚLÁVACÍ OBLAST: Člověk a společnost, Dějepis ROČNÍK: 7. NÁZEV MATERIÁLU: VY_32_INOVACE_14_2 D-Rudolf II. AUTOR: Mgr. Hana Kafková DATUM TVORBY: Duben 2014 ANOTACE: Prezentace seznamuje žáky s obdobím vlády Rudolfa II. Spojena s výkladem učitele slouží k vizualizaci učiva a jako zápis do sešitu. Závěrečné úkoly upevní získané poznatky a vedou žáky k další samostatné práci s tématem. OVĚŘENÍ: 24. dubna 2014

Rudolf II.

Rudolf II.

Rudolf II. l sídlil v Praze l Praha se stala centrem kultury a vzdělanosti

Rudolf II. l sídlil v Praze l Praha se stala centrem kultury a vzdělanosti l vzdělaný král l trpěl zřejmě psychickými problémy Obr 1

Zval si ke dvoru významné astronomy Obr 3 Obr 2 Tycho de Brahe Johanes

Zval si ke dvoru významné astronomy Obr 3 Obr 2 Tycho de Brahe Johanes Kepler

Zval si také malíře - Guiseppe Arcimboldo Obr 4 Kdo myslíš, že je na

Zval si také malíře - Guiseppe Arcimboldo Obr 4 Kdo myslíš, že je na obraze zobrazen Sám císař Rudolf II.

l V Praze za jeho vlády působili alchymisté, ale i šarlatáni a podvodníci Obr

l V Praze za jeho vlády působili alchymisté, ale i šarlatáni a podvodníci Obr 5 Zlatá ulička na Pražském hradě, kde podle pověsti měli alchymisté své laboratoře.

Rabi Löwi l údajně sestrojil Golema Znáš pověst o Golemovi ? Řekni nám ji.

Rabi Löwi l údajně sestrojil Golema Znáš pověst o Golemovi ? Řekni nám ji. Obr 6

1609 – Majestát l náboženská svoboda l každý si mohl svobodně zvolit náboženství Obr

1609 – Majestát l náboženská svoboda l každý si mohl svobodně zvolit náboženství Obr 7

Úkoly: (na příští hodinu) l Pověz nám něco o osobě Rudolfa II. Najdi si

Úkoly: (na příští hodinu) l Pověz nám něco o osobě Rudolfa II. Najdi si ještě nějaké další podrobnosti na internetu či v encyklopediích (např. o jeho nemoci, dětech, ženách). l Znáš film Císařův pekař Pekařův císař? Pověz nám, jak je tam Rudolf II. a Golem znázorněn. Tvůj učitel ti vysvětlí, zda to odpovídá historické skutečnost. l Znáš pověst, která se traduje o smrti Tycha de Brahe? Pokud ne, pokus se ji někde vyhledat a zamysli se nad její pravdivostí. Najdi také, kde je Tycho de Brahe pohřben. l Vyhledej, zda ve Zlaté uličce skutečně žili alchymisté. l Co chtěli alchymisté objevit? Jakému dnešnímu vědnímu oboru se jejich činnost blížila? l Zkus vyhledat, proč je Rudolfův Majestát na obrázku v půli přeťat.

Řešení: l Nebyl ženatý, měl nemanželského syna. l Přesnou podobu Golema neznáme. l Tycho

Řešení: l Nebyl ženatý, měl nemanželského syna. l Přesnou podobu Golema neznáme. l Tycho de Brahe údajně zemřel na následky prasknutí močového měchýře, když se nemohl zvednout od hodovní tabule dříve než císař. Tato pověst byla s určitostí vyvrácena. Je pohřben v Týnském chrámě v Praze. l Ne, ve Zlaté uličce alchymisté nežili. l Kámen mudrců, elixír lásky, elixír mládí, vyrobit zlato. Chemie. l Po prohrané bitvě na Bílé hoře ho Rudolfův nástupce symbolicky přeťal, čímž naznačil, že bude platit pouze jedno náboženství – katolictví. Budeme se učit v následujících hodinách.

Zdroje a citace: Obrázky: 1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) HEINTZ, Joseph. Wikipedia

Zdroje a citace: Obrázky: 1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) HEINTZ, Joseph. Wikipedia [online]. [cit. 23. 4. 2014]. Dostupný na WWW: http: //upload. wikimedia. org/wikipedia/commons/2/2 d/Joseph_Heintz_d. _%C 3%84. _002 -2. jpg AUTOR NEUVEDEN. Wikipedia [online]. [cit. 23. 4. 2014]. Dostupný na WWW: http: //upload. wikimedia. org/wikipedia/commons/5/55/Tycho_Brahe. jpg AUTOR NEUVEDEN. Wikipedia [online]. [cit. 23. 4. 2014]. Dostupný na WWW: http: //upload. wikimedia. org/wikipedia/commons/6/6 c/Brahe_kepler. jpg AUTOR NEUVEDEN. Wikipedia [online]. [cit. 23. 4. 2014]. Dostupný na WWW: http: //upload. wikimedia. org/wikipedia/commons/d/d 2/Arcimboldovertemnus. jpeg MAROS M R A Z. Wikipedia [online]. [cit. 23. 4. 2014]. Dostupný na WWW: http: //upload. wikimedia. org/wikipedia/commons/1/10/Prague_-_Zlata_ulicka. jpg ALEŠ, Mikoláš. Wikipedia [online]. [cit. 23. 4. 2014]. Dostupný na WWW: http: //upload. wikimedia. org/wikipedia/commons/a/a 8/Golem_and_Loew. jpg AUTOR NEUVEDEN. Wikipedia [online]. [cit. 23. 4. 2014]. Dostupný na WWW: http: //upload. wikimedia. org/wikipedia/commons/1/13/Majest%C 3%A 1 t_Rudolfa_II_z_roku_160 9. gif Ilustrace – kliparty MS Office Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Hana Kafková.