Nyri napnak alkonyulatnl Megllk a kanyarg Tisznl Ott

  • Slides: 14
Download presentation
Nyári napnak alkonyulatánál Megállék a kanyargó Tiszánál Ott, hol a kis Túr siet beléje,

Nyári napnak alkonyulatánál Megállék a kanyargó Tiszánál Ott, hol a kis Túr siet beléje, Mint a gyermek anyja kebelére. Milyen szám milyen személyben íródott a mű? Milyen évszakot és milyen napszakot mutat a kép? (A vers képe) Milyen költői eszköz a kiemelt sor? Magyarázd meg! Miért pont anya-gyermek?

A folyó oly símán, szelíden Ballagott le parttalan medrében Nem akarta, hogy a nap

A folyó oly símán, szelíden Ballagott le parttalan medrében Nem akarta, hogy a nap sugára Megbotoljék habjai fodrában. • Milyen látvány tárul a költő elé? • Nézd meg a jelzőket! Milyen hangulatot árasztanak? • Nézd meg az igéket! Milyen költői eszközt fejeznek ki? • Az igék a folyó milyen tulajdonságát húzzák alá?

Síma tükrén a piros sugárok (Mint megannyi tündér) táncot jártak, Szinte hallott lépteik csengése,

Síma tükrén a piros sugárok (Mint megannyi tündér) táncot jártak, Szinte hallott lépteik csengése, Mint parányi sarkantyúk pengése. A tündér szó milyen elemre utal? A látvány mellett a kiemelt szavak milyen észlelési területre utalnak? A csengés és a sarkanyúk pengése milyen hanghatás? Milyen költői eszközt látsz?

Ahol álltam, sárga fövenyszőnyeg Volt terítve, s tartott a mezőnek, Melyen levágott sarju-rendek Mint

Ahol álltam, sárga fövenyszőnyeg Volt terítve, s tartott a mezőnek, Melyen levágott sarju-rendek Mint a könyvben a sorok, hevertek. Hova téved a költő tekintete? Mi a föveny? Miért fövenyszőnyeg? Milyen a mező? Költői eszköz?

Túl a réten néma méltóságban Magas erdő: benne már homály van, de az alkony

Túl a réten néma méltóságban Magas erdő: benne már homály van, de az alkony üszköt vet fejére S olyan, mintha égne s folyna vére. • • • Hova néz tovább a lírai én? Mit jelent az, hogy „üszköt vet fejére” Költői eszközök

Más felől, a Tisza tulsó partján, Mogyoró-s rekettyebokrok tarkán, Köztök egy csak nyílás, azon

Más felől, a Tisza tulsó partján, Mogyoró-s rekettyebokrok tarkán, Köztök egy csak nyílás, azon át Látni távol kis falucska tornyát. Hova tekint a költő s mit lát?

Boldog órák szép emlékeképen Rózsafelhők usztak át az égen Legmesszebről rám merengve néztek Ködön

Boldog órák szép emlékeképen Rózsafelhők usztak át az égen Legmesszebről rám merengve néztek Ködön át a mármarosi bércek. Mely szavak utalnak arra, hogy még a Tiszától távol eső helyeken is nyugalom honol?

Semmi zaj. Az ünnepélyes csendbe Egy madár csak néha füttyent be. Nagy távolban a

Semmi zaj. Az ünnepélyes csendbe Egy madár csak néha füttyent be. Nagy távolban a malom zúgása Csak olyan volt, mint a szúnyog dongása. Keresd meg a zajokra utaló igéket! Mi a közös bennük?

Túlnan, vélem átellenben épen, Pór menyecske jött. Korsó kezében. Korsaját míg tele merítette, Rám

Túlnan, vélem átellenben épen, Pór menyecske jött. Korsó kezében. Korsaját míg tele merítette, Rám nézett át: aztán ment sietve, A tájban megjelenik az ember. Mennyire van harmóniában az ember és a táj? Miből gondolod így?

Ottan némán, mozdulatlan álltam, Mintha gyökeret vert volna lábam. Lelkem édes, mély mámorba szédült

Ottan némán, mozdulatlan álltam, Mintha gyökeret vert volna lábam. Lelkem édes, mély mámorba szédült A természet örök szépségéűl. Mi az, aminek a költő hangot ebben a versszakban?

Oh természet, oh dicső természet! Mely nyelv merne versenyezni véled? Mily nagy vagy te!

Oh természet, oh dicső természet! Mely nyelv merne versenyezni véled? Mily nagy vagy te! mentül inkább hallgatsz, Annál többet, annál szebbet mondasz! Nézd meg a mondatvégi írásjeleket! Milyen mondatok és mit fejeznek ki? Keress ellentétet a versszakban! Milyen más költői eszközöket látsz itt? Miért van ebben a versszakban ennyi költői eszköz?

Késő éjjel értem a tanyára Friss gyümölcsből készült vacsorára. Társaimmal hosszan beszélgettünk. Lobogott a

Késő éjjel értem a tanyára Friss gyümölcsből készült vacsorára. Társaimmal hosszan beszélgettünk. Lobogott a rőzseláng mellettünk. Többek között szóltam én hozzájok: „Szegény Tisza, miért is bántjátok? Annyi rosszat kiabáltok róla, S ő a föld legjámborabb folyója, Megváltozott a helyszín és a napszak. Hogyan?

Pár nap múlva fél szendergésemből Félrevert harang zúgása vert föl. Jön az árvíz! jön

Pár nap múlva fél szendergésemből Félrevert harang zúgása vert föl. Jön az árvíz! jön az árvíz! hangzék, S tengert láttam amint kitekinték. Mint az őrült, ki letépte láncát, Vágtatott a Tisza a rónán át, Zúgva, bőgve törte át a gátot, El akarta nyelni a világot. Milyen viszonyban áll a 2 versszak az első 10 versszakkal?

Vázlat • • • A Tisza 1847 A tájleíró költemény mit mutat be a

Vázlat • • • A Tisza 1847 A tájleíró költemény mit mutat be a táj szépségein kívül? 1. vsz: A lírai én helyzetének bemutatása. (helyszín, napszak) 2 -3. vsz: A folyó „jellemzése”! Milyennek mutatja Petőfi a folyót! Költői eszközök! 4 -9. vsz. A lírai én tekintetét követve leírást kapunk a folyó környékéről. Hogyan változik a költő nézőpontja? Milyen költői eszközökkel találkozunk? (hangok, színek stb. ) A 10 -11. vsz. a minden költői képzeletet felülmúló gazdag természet dicsérete. Mit fejeznek ki a költői eszközök? • • A 12 -13. vsz. Elbeszélő részlet. A késői estét írja le a tanyán. 14 -16. vsz. : A békés kezdőkép ellentétek drámai befejezést eredményez. • • • Romantikus elemek: ellentétek, szélsőségek hangsúlyozása Realista (valósághű) elemek: A vers a valóságot ábrázolja Verselés: időmértékes