nternet Nedir Bilgisayar Alar A eitleri alar Glcek

  • Slides: 7
Download presentation
İnternet Nedir Bilgisayar Ağları Ağ Çeşitleri Çağlar Gülcek

İnternet Nedir Bilgisayar Ağları Ağ Çeşitleri Çağlar Gülcek

İNTERNET NEDİR? . � Dünya genelindeki bilgisayar ağlarını ve kurumsal bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan

İNTERNET NEDİR? . � Dünya genelindeki bilgisayar ağlarını ve kurumsal bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağıdır.

İNTERNET ADRESİ. � İnternette veri iletişimi belirli bir düzen içerisinde yapılmaktadır. Eğer bilgiye erişmek

İNTERNET ADRESİ. � İnternette veri iletişimi belirli bir düzen içerisinde yapılmaktadır. Eğer bilgiye erişmek istiyorsak o bilginin bulunduğu adresini de bilmemiz gerekir. Bu adres IP adresi veya alan adıdır (domain name). IP’ler sayılarla ifade edilmektedir ve akılda kalması zordur. � Bu nedende alan adı sunucuları IP’leri çözümleyerek alan adına dönüştürür. Örneğin 195. 168. 1. 36 IP iken www. meb. gov. tr alan adıdır.

İNTERNET ADRESİ. www. meb. gov. tr Ülke kodu WWW: World Wide Web (Geniş Dünya

İNTERNET ADRESİ. www. meb. gov. tr Ülke kodu WWW: World Wide Web (Geniş Dünya Ağı)'in kısaltmasıdır. İnternet adreslerinde genellikle kullanılan bir bölümdür.

SİTENİN TÜRÜNÜ BELİRTEN UZANTILAR. � edu: Üniversitelerin İnternet siteleri için kullanılan uzantıdır. Sitenin türünü

SİTENİN TÜRÜNÜ BELİRTEN UZANTILAR. � edu: Üniversitelerin İnternet siteleri için kullanılan uzantıdır. Sitenin türünü belli eden bu uzantı sitenin türüne göre değişir. � www. gazi. edu. tr/ �. gov: Devlet Daireleri için kullanılır. � www. turkiye. gov. tr, www. osmaniye-bld. gov. tr �. com: Ticari siteler için kullanılır. � www. isbankasi. com. tr �. org: Organizasyonlar, vakıf siteleri için kullanılır. � www. tema. org. tr, www. bjk. org. tr

SİTENİN TÜRÜNÜ BELİRTEN UZANTILAR. �. k 12: Okullar için kullanılır. � www. sehityasemintekinortaokulu. meb.

SİTENİN TÜRÜNÜ BELİRTEN UZANTILAR. �. k 12: Okullar için kullanılır. � www. sehityasemintekinortaokulu. meb. k 12. tr/ �. mil: Askeri siteler için kullanılır. � www. tsk. mil. tr �. net: İletişim ağları ile ilgili kuruluşlar için kullanılır. � www. ttnet. net/

BAZI ÜLKE KISALTMALARI. �tr: �uk: �ca: �jp: Türkiye İngiltere Kanada Japonya

BAZI ÜLKE KISALTMALARI. �tr: �uk: �ca: �jp: Türkiye İngiltere Kanada Japonya