Nrast objemu odpadov a problm ich odstraovania Miroslava
Nárast objemu odpadov a problém ich odstraňovania Miroslava Mačicová, IX. C
Poznáme 3 druhy odpadov: n n n pevný odpad kvapalný odpad plynný odpad
Kde a ako vzniká odpad Odpady vznikajú takmer pri každej ľudskej činnosti, vo výrobnej i spotrebiteľskej sfére. Ich vznik a hromadenie predstavuje výrazný zásah do životného prostredia. Odpady obsahujú látky, ktoré ohrozujú všetky zložky prostredia. Odpadmi sú nežiaduce vedľajšie hmotné a nehmotné produkty pri výrobe, opotrebované predmety a zvyšky po spotrebovaných statkoch, ktoré vznikajú vo všetkých fázach reprodukčného procesu a ktoré v danom období nenachádzajú ďalšie využitie. Okrem delenia na hmotné a nehmotné možno odpady rozdeľovať podľa rôznych hľadísk. Možno ich deliť podľa rezortov v ktorých vznikajú. Podľa skupenstva ich možno deliť na pevné, kvapalné, plynné a iné, ktoré možno nazvať nehmotné emisie, napr. rádioaktívne. Ak tieto nehmotné emisie prekročia určitý limit, odraz je veľmi škodlivý, až smrteľne nebezpečný. Odpad existuje odkedy existuje život. Rýchle zväčšenie množstva odpadov je ovplyvnené tromi faktormi: zväčšením populácie, zväčšovaním osobnej spotreby a úrovňou technológie spoločenskej výroby.
Problémy s odpadmi
Pevný odpad n. Kde a ako vzniká? Pevný odpad je produkovaný priemyslom, poľnohospodárstvom, ale i domácnosťami. Pri ťažbe a spracovaní nerastných surovín, pri budovaní sídiel a dopravných spojení či pri zhromažďovaní odpadov z domácností a sídiel vznikajú objemom veľké množstvá pevných odpadov. Najproblematickejšie sú odpady z priemyselných podnikov a odpady z domácností, pretože majú veľmi rôznorodé zloženie a obsahujú i významné podiely nebezpečných látok poškodzujúcich životné prostredie.
Kvapalný odpad n. Kde a ako vzniká? Kvapalný odpad sa vytvára priemyselnej i poľnohospodárskej výrobe. Vysoký podiel medzi kvapalnými odpadmi predstavujú aj splaškové vody z kanalizácii. Kvapalný odpad je problematický svojim objemom. V menej vyspelých, ale aj vo vyspelých krajinách sa dostávajú do riek a potokov, prípadne i do podzemných vôd rôzne druhy tekutých odpadov. Takto znečistené povrchové i podpovrchové vody spôsobujú poškodenie ekosystémov, negatívne vplývajú na životné prostredie a môžu svojim zložením nepriaznivo ovplyvňovať zdravie človeka.
Plynný odpad n. Kde a ako vzniká? Plynný odpad vzniká väčšinou pri spaľovaní fosílnych palív, spaľovaní odpadov a pri rôznych výrobných postupoch v priemysle, doprave a poľnohospodárstve. Tisíce ton plynných odpadov sa ročne uvoľňuje do atmosféry, kde spôsobujú jej výrazné znečistenie. Neustálym znečisťovaním atmosféry sa vytvárajú podmienky pre vznik kyslých dažďov, procesy vzniku skleníkového efektu a rozpadu ozónovej vrstvy.
Odstraňovanie odpadu
Pevný odpad n. Ako sa odstraňuje? Pevný odpad sa odstraňuje 4 spôsobmi: 1. Riadené skládkovanie: hoci ide o najmenej vhodný spôsob likvidácie odpadu, likviduje sa ním asi 70 -90% svetového odpadu. 2. Spaľovanie: je najmodernejší spôsob likvidácie. 3. Kompostovanie: môže nahradiť priemyselné hnojivá. 4. Spracovanie odpadov: umožňuje využiť odpad ako druhotnú surovinu (recyklácia). Podmienkou znovuvyužitia odpadu je triedenie.
Kvapalný odpad n. Ako sa odstraňuje? Odpadové vody delíme na splaškové a priemyselné vody: 1. Splaškové vody: čistia sa v čističkách odpadových vôd, kde ústia kanalizačné siete. Splaškové vody predstavujú veľké množstvo organických zvyškov z domácností. 2. Priemyselné vody: tie sa čistia podľa toho, v akom priemysle vznikajú. Najťažšie sa čistí voda z chemického priemyslu. Voda má aj samočistiacu schopnosť.
Plynný odpad n. Ako sa odstraňuje? Zníženie zamorenia ovzdušia zdraviu škodlivými plynnými látkami sa dosahuje rozličnými filtračnými zariadeniami, napr. na výfuky áut sa montujú zariadenia – katalyzátory. V katalyzátore je mnoho kanálikov, ktoré sú pokryté slabou vrstvou drahých kovov. Pri styku výfukových plynov s drahými kovmi dochádza k dodatočným reakciám. Pritom sa v katalyzátore menia tri hlavné škodlivé zložky výfukových plynov: 1. oxid uhoľnatý na oxid uhličitý, 2. uhľovodíky na vodu, 3. oxidy dusíka na dusík a kyslík.
Zdroje a použitá literatúra n Zdroje: http: //www. fpv. umb. sk/~vzdchem/KEGA/TUR/ODPADY/Odpady 04. htm# http: //www. biospotrebitel. sk/clanok/1247 -odpady-podla-skupenstva. htm n Použitá literatúra: Návod k obsluhe: Felícia učebnica: Zemepis 9 učebnica: Občianska výchova
Dovidenia Ďakujem za pozornosť !!!
- Slides: 13