Nove ovisnosti Internet Izv prof dr sc Marijana

  • Slides: 29
Download presentation
Nove ovisnosti: Internet Izv. prof. dr. sc. Marijana Majdak

Nove ovisnosti: Internet Izv. prof. dr. sc. Marijana Majdak

Internet – moderna ovisnost Korištenje tehnologijom i internetom u današnje vrijeme postalo je svakodnevica.

Internet – moderna ovisnost Korištenje tehnologijom i internetom u današnje vrijeme postalo je svakodnevica. Gotovo svako kućanstvo ima barem jedno računalo, nekoliko mobitela, te drugih uređaja suvremene tehnologije Internet se danas toliko raširio i uvukao u sve pore društva, da gotovo i ne možemo bez njega. Računala su se postepeno uvukla i u školski sustav, te je danas gotovo nemoguće čuti ili vidjeti da su mlađe generacije informatički nepismene Moderno doba sa sobom je donijelo i prekomjerno korištenje tehnologije i interneta Neuključenost mladih u informatičko obrazovanje i opismenjivanje može uvelike utjecati na njihovu socijalnu isključenost, ali i na teže uključivanje u tržište rada (Potočnik, 2007. ) Mllade se potiče na sve češće i duže korištenje interneta, a ovaj način komunikacije im često postaje temelj društvenog života i načina zabave, koji se danas često interpretira kao ovisnost o internetu. Međutim, postavlja se pitanje gdje je granica između ovisnosti i navike prekomjernog korištenja interneta. S obzirom na to da je ovisnost o internetu novija pojava, ona zaokuplja pažnju stručnjaka i znanstvenika koji se sve češće bave ovom modernom ovisnošću.

Definicije Internet - se može definirati kao „mreža koja povezuje mnoge računalne sisteme i

Definicije Internet - se može definirati kao „mreža koja povezuje mnoge računalne sisteme i mreže, zasnovane na zajedničkom adresnom sustavu i komunikacijskom protokolu“ (Anić i Goldstein, 2007. , prema Stanić, 2009. : 215). Ovisnost o internetu- očituje se kompulzivnim nagonom za korištenjem internetskih usluga, ali tako da ovo prekomjerno konzumiranje usluga narušava psihičko i/ili fizičko zdravlje, te uzrokuje teškoće u svakodnevnom funkcioniranju i komunikaciji s okolinom (Stanić, 2009. ). Ovisnost o internetu nije još uvijek uvrštena u Dijagnostički i statistički priručnik za mentalne poremećaje V, još je uvijek nedovoljno istražena vrsta ovisnosti, stručnjaci se ipak njome bave i iznose razne definicije. U DSM V spominje se Internet Gaming Disorder kao jedina ovisnost koja nije uzrokovana supstancama ovisnosti. Carević, Mihalić i Sklepić (2013. ) navode da neki stručnjaci ovisnost o internetu definiraju kao psihološki poremećaj, a drugi kao poremećaj samokontrole ponašanja ili tehnološku ovisnost. Još jedna definicija kaže da je ovisnost o internetu „nemogućnost pojedinaca da kontroliraju svoje korištenje interneta, što rezultira tjeskobom i/ili funkcionalnim poremećajem u svakodnevnom životu“ (Pies, 2009. , prema Carević i sur. , 2013. : 64).

Definicije • Ovisnost o internetu u literaturi ima više naziva, pa tako možemo naići

Definicije • Ovisnost o internetu u literaturi ima više naziva, pa tako možemo naići na netohilizam, poremećaj ovisnosti o internetu, patološku i kompulzivnu uporabu interneta, prekomjerno korištenje interneta i računala, te ekscesivno korištenje interneta (Vlček, 2016. ). • Ovisnost o internetu spada pod bihevioralne ovisnosti, što znači da za nju nije potrebno neko specifično sredstvo jer osoba svoju ovisnost razvija na temelju određenog ponašanja, odnosno navike i postupaka (Vlček, 2016. ). Bihevioralne ovisnosti spadaju u skupinu mentalnih i ponašajnih poremećaja, te je kod njih isključena konzumacija psihoaktivnih supstanci kao uzroka ovisnosti (Demetrovics i Griffiths, 2012. , prema Vlček, 2016. ). • Dakle, pojavu ovisnosti o internetu ne uzrokuje sam internet već korisnik prekomjernim i neracionalnim provođenjem vremena na njemu, te zlouporabom internetskih sadržaja.

Definicije • Uz pojam ovisnosti o internetu, dolazi i pojam nomofobije, koji se definira

Definicije • Uz pojam ovisnosti o internetu, dolazi i pojam nomofobije, koji se definira kao moderni strah od nemogućnosti komuniciranja putem mobilnih uređaja ili interneta. Kod osobe se javlja neugoda ili anksioznost ako joj je onemogućen pristup mobilnom uređaju ili računalu putem kojeg pristupa internetu i virtualnom svijetu (King i sur. , 2013. , prema Yildirim, 2014. ). • Nakon nekog vremena dolazi do toga da mlada osoba zapostavlja svoje obaveze vezane za školu, fakultet ili posao, te sve rjeđe komunicira sa svojom okolinom, a prvenstveno s obitelji (Carević i sur. , 2013. ).

Prevalencija • „Podaci pokazuju da je broj korisnika interneta u svijetu dosegao brojku veću

Prevalencija • „Podaci pokazuju da je broj korisnika interneta u svijetu dosegao brojku veću od tri milijarde, odnosno 3, 366, 261, 156 što znači da 46, 4% ukupne populacije na planeti koristi Internet“ (Internet world stats, 2016. , prema Vlček, 2016. : 26). • Od ukupnog broja korisnika interneta u svijetu, na Europu otpada 17. 9%, što znači da u Europi 614, 974, 023 osoba koristi internet.

Prevalencija • Prema Haddon i Livingston (2012. ), koje su 2009. godine provele istraživanje

Prevalencija • Prema Haddon i Livingston (2012. ), koje su 2009. godine provele istraživanje na 2700 učenika osnovnih i srednjih škola u Hrvatskoj, skoro sva djeca, odnosno njih 95% imaju računalo, a njih 85% ima pristup internetu u svom domu. • Rezultati su pokazali da 49% ovih učenika koristi internet svaki dan, 34% nekoliko puta tjedno, dok tek 17% njih koristi internet nekoliko puta mjesečno. • Hrvatski tinejdžeri internet najčešće koriste za komunikaciju s prijateljima, odnosno pristupaju društvenim mrežama, zatim pretražuju sadržaj potreban za školu, a velik dio njih jednostavno pretražuje internetske stranice bez nekog posebnog cilja. • Stanić (2010. ) u svom radu navodi kako je istraživanje koje je proveo Centar za istraživanje tržišta Gfk 2006. godine dobilo rezultate koji su pokazali da u Hrvatskoj ima gotovo 1, 3 milijuna korisnika interneta starijih od 15 godina, dok ih je gotovo 130 000 ovisnih o internetu. Radi se većinom o osobama između 20 i 30 godina.

Simptomi ovisnosti o internetu • Prvi simptomi ovisnosti o internetu prema Mataiji Redžović (2008.

Simptomi ovisnosti o internetu • Prvi simptomi ovisnosti o internetu prema Mataiji Redžović (2008. ) su provođenje sati pred računalom bez jela, spavanja ili kupanja. Ovisnost odvlači osobu od svih drugih poslova koje bi možda trebao raditi, on neprestano razmišlja o aktivnosti o kojoj je ovisan, u ovom slučaju o internetu. Često se kao jedan od važnih simptoma navodi i kriterij vremena, odnosno provođenje više od 38 sati tjedno online (VincekŠkvorc, 2013. ). • • • ekscesivno korištenje interneta, osoba se od njega ne može odvojiti osoba često razgovara o internetu, ali isto tako laže o vremenu koje provodi surfajući počinje zapuštati tjelesne aktivnosti i društveni život ovisnik zanemaruje svoje dužnosti i obveze u školi ili na poslu stalno traži novac za školske potrebe ili računalnu opremu čim dođe iz škole odmah sjeda za računalo i pretražuje internet i njegove sadržaje ovisniku je internet glavna utjeha, čim ima problem u njemu traži smirenje fizički je i emocionalno iscrpljen od višesatnog sjedenja pred računalom negira postojanje bilo kakvih problema osoba zanemaruje vlastiti izgled, higijenu, prehranu, školske i obiteljske obaveze ako mu/joj se onemogući pristup računalu i internetu, ovisnik iskazuje nezadovoljstvo i ne može normalno funkcionirati.

Simptomi ovisnosti o internetu • Istraživanje Miliše i Tolić (2010. ) dalo je rezultate

Simptomi ovisnosti o internetu • Istraživanje Miliše i Tolić (2010. ) dalo je rezultate koji govore da ovisnici o internetu zanemaruju socijalne kontakte, te imaju iskrivljenu percepciju osobnih problema vezanih uz internet. Također, korisnik se tijekom uporabe interneta može osjećati opušteno ili uzbuđeno, a dodatni simptomi su netolerancija, gubitak samokontrole i zanemarivanje obaveza. Ovi simptomi spadaju u kategoriju psiholoških, dok bi fizički bili nedostatak sna, promjena prehrambenih navika, a samim time i gubitak težine, bolovi u leđima, vratu, te suhe oči

Dijagnosticiranje ovisnosti o internetu • • • Kada se radi o dijagnosticiranju ovisnosti o

Dijagnosticiranje ovisnosti o internetu • • • Kada se radi o dijagnosticiranju ovisnosti o internetu, Young (1999. ) navodi da je dijagnoza ove ovisnosti otežana i komplicirana, ponajviše zbog tog jer ona formalno nije psihički poremećaj, odnosno ne postoje općeprihvaćeni kriteriji koji bi bili zadovoljavajući. Potrebno je još više kliničkih ispitivanja i iskustava. Ovisnost srodna onoj internetskoj bila bi ovisnost o kockanju. Upravo iz tog razloga, jer su ove dvije ovisnosti definirane kao kompulzivni poremećaji koji ne uključuju opojna sredstva, Young (1999. ) je na temelju kriterija kojima se dijagnosticira patološko kockanje, a koji su joj poslužili kao predložak, razvila upitnik s osam pitanja koji pomažu pri dijagnozi ovisnosti o internetu.

Dijagnosticiranje ovisnosti o internetu • Young (1999. ) • 1. Osjećaš li preopterećenost internetom

Dijagnosticiranje ovisnosti o internetu • Young (1999. ) • 1. Osjećaš li preopterećenost internetom (razmišljaš li o prethodnom online iskustvu ili planiraš ono koje će tek uslijediti)? 2. Osjećaš li potrebu za povećanjem vremena provedenog na internetu kako bi bio zadovoljan? 3. Jesi li opetovano bio neuspješan u namjeri da kontroliraš, smanjiš ili prestaneš s uporabom interneta? 4. Osjećaš li se bezvoljno, razdraženo, depresivno ili nervozno kada pokušaš smanjiti ili prestati s uporabom interneta? 5. Ostaješ li online duže nego što si prvotno planirao? 6. Jesi li riskirao gubitak bitne ljubavne veze, poslovne, obrazovne ili karijerne mogućnosti zbog interneta? 7. Jesi li lagao članovima obitelji, terapeutu ili drugima, kako bi prikrio razmjere vezanosti za internet? 8. Koristiš li internet za bijeg od problema, bespomoćnosti, krivnje, anksioznosti ili depresije? • • Pacijenti su smatrani ovisnicima ukoliko su na pet ili više ovih pitanja odgovorili s „da“, vodeći se kriterijima kojima se dijagnosticira patološko kockanje (Young, 1999. ).

Dijagnosticiranje ovisnosti o internetu • • • Istraživanje koje je za cilj imalo povući

Dijagnosticiranje ovisnosti o internetu • • • Istraživanje koje je za cilj imalo povući paralelu između patološkog kockanja i ovisnosti o internetu, proveli su Pontes, Kuss i Griffiths (2015. ) gdje su istražili imaju li ovisnici o internetu drugačije simptome, temperament i obrasce ponašanja od patoloških kockara. Rezultati su pokazali da su ove stavke različite u usporedbi ova dva slučaja. Međutim, neke sličnosti ipak postoje, a one se najviše ogledaju u pojavi depresije, anksioznosti i općenito lošijeg sveukupnog funkcioniranja kod patoloških kockara i ovisnika o internetu. Dakle, zaključak je bio da su ovisnost o internetu i ovisnost o kockanju dva različita poremećaja, iako neka preklapanja postoje. Iz ovog razloga, važno je reći kako korištenje istih dijagnostičkih postupaka ili modificiranih instrumenata nije ni poželjno, a ni sasvim ispravno (Vlček, 2016. ).

Zaštitni i rizični čimbenici za pojavu ovisnosti o internetu • Individualni rizični čimbenici •

Zaštitni i rizični čimbenici za pojavu ovisnosti o internetu • Individualni rizični čimbenici • Spol - Objašnjenje ovakve spolne raspodjele krije se u tome da muškarcima više odgovaraju internetske aktivnosti koje čine sadržaj izoliranih faktora, a to su najčešće potreba za dužim boravkom na internetu, doživljavanje interneta kao sredstva ugode i zadovoljstva, sklonost k uspostavljanju socijalnih interakcija putem interneta te žalbe na tjelesne smetnje (Bugarski, 2003. , prema Rakić-Bajić i Hedrih, 2012. ). Još jedno objašnjenje koje ide u prilog ovoj činjenici je i to da su u našoj kulturi muškarci još uvijek više upućeni u računala i internetske sadržaje od žena, pa je logično da više vremena provode na njima. Mladići više zaokupljeni zabavnim sadržajima, kao što su pretraživanje web stranica, igranje igrica, te skidanje filmova, dok djevojke internet koriste za obrazovne i društvene aktivnosti, kao što su slušanje glazbe, e-mail ili jednostavno korištenje društvenih mreža (Carević i sur. , 2013. ). Dob - što se tiče uzrasta osoba koje prekomjerno koriste internet, Hinić (2008. ) je došao do rezultata kako su među ovisnicima o internetu najzastupljeniji adolescenti, te općenito studenti i učenici. Sharma i suradnici (2014. ) u svom su istraživanju došli do zaključka da je za mlađe ljude veći rizik od ovisnosti o internetu, nego za starije osobe koje koriste internet. Hills i Argyle (2003. ) također potvrđuju razlike u godinama i spolu, te navode kako je među ovisnicima o internetu veći broj muškaraca nego žena, te se većinom radi o mladim ljudima. • •

Zaštitni i rizični čimbenici za pojavu ovisnosti o internetu • • Individualni rizični čimbenici

Zaštitni i rizični čimbenici za pojavu ovisnosti o internetu • • Individualni rizični čimbenici Zaposlenost - Rezultati istraživanja koje su proveli Rakić-Bajić i Hedrih (2012. ) pokazali su da nezaposleni i studenti pokazuju veću sklonost ekscesivnom korištenju interneta od zaposlenih osoba. Nisko samopoštovanje, te slabo razvijene socijalne vještine. Tao (2005. ) u svom istraživanju spominje kompenzacijsku teoriju, odnosno navodi da neki mladi ljudi na internetu traže „duhovnu kompenzaciju“ pomoću online aktivnosti. Uključivanjem u internetske sadržaje mladi ljudi traže kompenzaciju za nisko samopouzdanje, gubitak vlastitog identiteta, te nerazvijene socijalne vještine. Ekstraverzija i neuroticizam prediktori prekomjerne upotrebe interneta (Hamburger-Amichai i Ben-Artzi, 2000. , prema Vlček, 2016. ). Stupanj ekstravertiranosti, odnosno introvertiranosti adolescenata prema rezultatima istraživanja Petera, Valkenburga i Schoutena (2005. ) također su povezani s ovisnošću o internetu. Točnije, pokazalo se da mladi koji su ekstravertirani češće pokazuju spremnost na iznošenje intimnih podataka o sebi, te su češće komunicirali online.

Zaštitni i rizični čimbenici za pojavu ovisnosti o internetu • • • Individualni rizični

Zaštitni i rizični čimbenici za pojavu ovisnosti o internetu • • • Individualni rizični čimbenici Sklonost psihičkim poremećajima i bolestima. Ha je (2007. ) svojim istraživanjem potvrdio povezanost sklonosti depresiji kod mladih i njihove prekomjerne uporabe interneta. Rezultati su potvrdili značajnu statističku povezanost simptoma depresije i opsesivno kompulzivnog poremećaja s ovisnošću o internetu. Nedostatak drugih interesa i aktivnosti kojima se mladi bave (Puharić i sur. , 2014. ).

Zaštitni i rizični čimbenici za pojavu ovisnosti o internetu • • Individualni zaštitni čimbenici

Zaštitni i rizični čimbenici za pojavu ovisnosti o internetu • • Individualni zaštitni čimbenici Osobine ličnosti i karakter mladih osoba • • Okolinski čimbenici Rizični čimbenici u obitelji - načini odgoja u obitelji povezani s pojavom poremećaja u njihovom ponašanju, neuspjeh u postavljanju jasnih očekivanja prema ponašanju djece, nedovoljno dobro discipliniranje i nedostatno nadgledanje, mogu voditi nekim poremećajima. Zaštitni čimbenici u obitelji - roditeljska praksa koja uključuje osiguravanje pozitivnog potkrjepljenja, otvoreno pokazivanje privrženosti, uključenost u aktivnosti djeteta i nadgledanje ponašanja djeteta te dosljednu, ali ne prestrogu disciplinu povezana s pozitivnim izlazima za dijete - psihosocijalnom prilagodbom, uključujući akademsku kompetentnost, visoko samopoštovanje, pozitivne odnose s vršnjacima te s manje problema u ponašanju“ (Kotchick i Forehand, 2002. , prema Ferić Šlehan, 2008: 16). •

Zaštitni i rizični čimbenici za pojavu ovisnosti o internetu • • Obrazovni sustav i

Zaštitni i rizični čimbenici za pojavu ovisnosti o internetu • • Obrazovni sustav i vršnjaci - Studenti imaju veliku količinu nestrukturiranog vremena, fakulteti im omogućavaju slobodan, neograničen pristup internetu, a uz sve to su i informatički pismeniji, što može činiti rizične faktore kod prekomjerne uporabe interneta (Shrama i sur. , 2014. ). Tu su još i to da su studenti izvan roditeljske kontrole , pod stresom izazvanim fakultetskim obvezama. Zaštitni - mladi koji su zadovoljni školskim uspjehom i školom koju završavaju, značajno manje vremena provode surfajući internetom. Kultura - pristupačnost interneta još je jedan od faktora koji dovode do ovisnosti. Naime, većina mladih ima računalo i priključak za internet u svojoj sobi, te im je internet stalno dostupan, pa je samim time i rizik od njegovog prekomjernog korištenja veći (Puharić i sur. , 2014. ). Mladi dobivaju poruku od kulture kojoj pripadaju da, ukoliko žele uspjeti, moraju postati dio tehnološkog društva.

Oblici ovisnosti o internetu • • • Ovisnost o internetskim igricama (eng. Internet gaming

Oblici ovisnosti o internetu • • • Ovisnost o internetskim igricama (eng. Internet gaming disorder- IGD) je u najnovijem izdanju Dijagnostičkog i statističkog priručnika za mentalne poremećaje privukla veliku pažnju i raspravu, međutim još uvijek nije prihvaćena kao samostalni psihički poremećaj, nego se nalazi u trećem poglavlju pod stanjima za daljnja istraživanja. Definira se kao „uporno i ponavljajuće korištenje interneta za uključivanje u igre, često s drugim igračima, a koje vodi do klinički značajnih oštećenja ili poteškoća“ (Vlček, 2016: 6). Čak 88% američke i 81% hrvatske mladeži vrijeme provodi igrajući internetske igre. Negativni učinci pretjeranog igranja video igara su brojni. Prema Bilić i Ljubin Golub (2011. ) one mogu uzrokovati probleme pažnje, a nasilne video igre povećavaju agresivnost, posebno kod mladih čija struktura ličnosti naginje takvom ponašanju. Nadalje, intenzivno igranje video igara povezano je sa slabim školskim uspjehom, zlouporabom alkohola i opojnih sredstava, te lošijim odnosom s obitelji i prijateljima.

Oblici ovisnosti o internetu • • Bilić i Ljubin Golub (2011. ) igranje video

Oblici ovisnosti o internetu • • Bilić i Ljubin Golub (2011. ) igranje video igara može biti dobro edukacijsko i terapijsko sredstvo, pomaže pri boljem procesuiranju sekundarnih vizualnih podražaja, razvija veću brzinu reakcije, te pomaže u razvoju matematičkih i logičkih sposobnosti. Pontes, Macur i Griffiths (2016. ) otkrili su da u Sloveniji postoji 2, 5% učenika s ovim problemom. Isti autori navode kako se ovaj rezultat ne razlikuje previše od rezultata dobivenih u ostalim europskim zemljama. Istraživanje koje je u SAD-u provedeno na 1178 učenika, pokazalo je da čak 8, 5% njih pokazuju obrasce koji se povezuju s ovisnošću o internetskim igrama (Gentile, 2009. , prema Vlček, 2016). U istraživanju koje je provedeno u Njemačkoj, a u kojem je sudjelovalo 22 620 ispitanika u dobi od 15 do 18 godina, između ostalih su dobiveni i rezultati o tome koje igre su najpopularnije među mladima muškog spola. Redom su to Counterstrike, FIFA, Need for Speed, Grand Theft Auto, World of Warcraft, Call of Duty, Battlefield, Warcraft, Pro Evolution Soccer, te Guild Wars (Miliša i Tolić, 2010. , prema Vlček, 2016).

Oblici ovisnosti o internetu • • • Ovisnost o društvenim mrežama - na temelju

Oblici ovisnosti o internetu • • • Ovisnost o društvenim mrežama - na temelju socijalne podrške koju dobivaju online putem, mladi mogu razviti i ovisnost. Osim Facebooka koji je najrašireniji, osoba za komunikaciju koriste Twitter, Instagram, Snapchat, Skype i druge mreže. Andreassen i suradnici (2012. ) u svom istraživanju navode kako postoji pet faktora koji upućuju na ovisnost o društvenim mrežama, prvenstveno Facebooku, a to su promjene raspoloženja, relevantnost (osoba često razmišlja o aktivnosti na društvenoj mreži kada joj nije dostupna u određenom trenutku), tolerancija, prijašnji pokušaji prestanka korištenja društvenih mreža, te konflikti u stvarnom životu. Guedes i suradnici (2016. ) u svom istraživanju navode kako su glavni motivi za korištenje društvenih mreža stvaranje veza, „ubijanje“ vremena, te zabava. S razvojem društvenih mreža i njihovim sve češćim prekomjernim korištenjem, razvili su se i neki drugi fenomeni koji su zaokupili pažnju stručnjaka, a jedan takav je pojam selfieja.

Oblici ovisnosti o internetu • • „Cyber-kockanje (online ili virtualno kockanje) internetsko je klađenje

Oblici ovisnosti o internetu • • „Cyber-kockanje (online ili virtualno kockanje) internetsko je klađenje i igranje za novac. To je izazov i kušnja osobama sklonim kockanju, a posebno znatiželjnoj djeci i mladeži koji u vlastitom domu putem interneta imaju cyber kockarnicu“ (Stanić, 2009. : 221). Istraživanje provedeno na 422 studenta koji igraju poker putem interneta pokazalo je da je gotovo jedan od pet studenata okarakteriziran kao patološki kockar prema kriterijima DSM-IV. Problemsko kockanje kod ove populacije može se uočiti kroz promjene raspoloženja kada gube ili dobivaju, laganje o spolu (muškarci se putem interneta prijavljuju kao žene, a žene kao muškarci), te kroz bježanje od problema. Također, uočeno je da mladi gube puno vremena na ovakve internetske aktivnosti, neki i do 14 sati dnevno, pa nemaju vremena za ostale obaveze (Wood i sur. , 2007). Griffiths i suradnici (2009. ) došli su do značajnih sociodemografskih obilježja internet kockara. Oni navode kako su to većinom mlade osobe, muškog spola, koji nisu u vezi, obrazovani su i najčešće se bave menadžerskim zanimanjima.

Posljedice ovisnosti o internetu • Chou, Condron i Belland (2005. ) navode kako su

Posljedice ovisnosti o internetu • Chou, Condron i Belland (2005. ) navode kako su neka istraživanja pokazala da većina mladih kao posljedicu prekomjernog korištenja interneta ističe neuspješno upravljanje vremenom, nedovoljno sna, propuštanje obroka, probleme s poslodavcem te socijalnu izolaciju. Među posljedicama koje studenti imaju zbog svoje ovisnosti o internetu ističu se loš profesionalni učinak, te utjecaj interneta na njihov akademski uspjeh te društveni život. Također, ispitanici su naveli i negativan utjecaj na njihov svakodnevni život (Scherer, 1997, prema Chou i sur. , 2005. ). Kimberly Young (1996. ) u svom istraživanju dolazi do nalaza kako ovisnost o internetu kod mladih osoba može pogoditi i njihov uspjeh vezan uz obrazovanje. Još jedno istraživanje pokazalo je da osobe ovisne o internetu mogu patiti od nesanice, zbog čega osoba ne izvršava uredno svoje poslovne ili studentske obaveze. Isto tako, osoba često može kasniti na određeno mjesto jer noći provodi na računalu. Međutim, najčešća posljedica ove ovisnosti je narušena obiteljska kilma, jer ovisna osoba sve manje vremena provodi s ljudima iz svoje okoline i izolira se od njih (Young, 1999. , prema Vlček, 2016. ).

Posljedice ovisnosti o internetu • Osim psiholoških, ovisnost o internetu za sobom nosi i

Posljedice ovisnosti o internetu • Osim psiholoških, ovisnost o internetu za sobom nosi i neke fizičke posljedice. Carević, Mihalić i Sklepić (2013. ) navode kako se ovdje može raditi o suhim očima, bolovima u leđima, vratu, rukama, zglobovima, jakoj i učestaloj glavobolji. U ovu kategoriju spadaju i naglo mršavljenje ili debljanje potaknuto promjenom prehrambenih navika, hiperaktivnost, pretjerana razgovorljivost, ali i usporen hod i loša koordinacija.

Intervencije prema mladima koji su ovisni o internetu • Prevencija - Kwon (2011. )

Intervencije prema mladima koji su ovisni o internetu • Prevencija - Kwon (2011. ) navodi kako je jedna od najlakših i najjednostavnijih prevencija ona bazirana na edukaciji i znanju. Ovaj način se pokazao vrlo uspješnim u prevenciji ovisnosti o internetu kod mladih, te ga zato preferiraju mnogi stručnjaci. Edukacija uključuje davanje informacija mladima na način da se organizira tribina na kojoj stručnjaci održavaju predavanja i prezentiraju posljedice ovisnosti o internetu. Prema istom autoru, trenutni pokušaji prevencije usmjerili su se na bihevioralne i kognitivne strategije osmišljene tako da mijenjaju obrasce uporabe interneta i rade na povećavanju samokontrole. Glavni ciljevi ovakvih programa su educiranje mladih o problemu ovisnosti, ohrabrivanje da preuzmu kontrolu nad sobom i uporabom interneta, te da sagledaju posljedice ukoliko koriste internet dulje nego su namjeravali. Nadalje, bitno je naglašavati da kontrolirana uporaba interneta donosi promjene u njihovom ponašanju, te ih potaknuti da planiraju druge aktivnosti kako bi se malo udaljili od računala i interneta.

Intervencije prema mladima koji su ovisni o internetu • • Na internetskoj stranici Addictions.

Intervencije prema mladima koji su ovisni o internetu • • Na internetskoj stranici Addictions. com (2016. ) roditeljima se predlaže nekoliko koraka kako bi spriječili da njihovo dijete provodi previše vremena na internetu: 1. Ograničiti korištenje interneta na minimalnu uporabu za socijalnu interakciju 2. Djecu bi trebalo usmjeriti na uporabu interneta samo vezano za školske zadaće i istraživanja 3. Ograničiti im igranje internetskih igara 4. Nadgledati uporabu interneta i postaviti granice 5. Omogućiti im da koriste računalo i internet samo u određenim prostorijama u kući 6. Razgovarati sa djecom o anksioznosti, depresiji, školi i drugim potencijalnim okidačima koji mogu potaknuti prekomjernu uporabu interneta 7. Potražiti pomoć od liječnika ili drugog stručnjaka ako uoče da dijete provodi previše vremena online.

Intervencije prema mladima koji su ovisni o internetu • Liječenje ovisnosti o internetu -

Intervencije prema mladima koji su ovisni o internetu • Liječenje ovisnosti o internetu - Jedan od načina liječenja su kliničke kognitivno bihevioralne intervencije koje pomažu kod poremećaja kao što su patološko kockanje, kompulzivno kupovanje, bulimija i prejedanje. Ovi poremećaji s ovisnošću o internetu dijele slične impulzivne i kompulzivne karakteristike, stoga se pristup kliničkih intervencija, koji uglavnom obuhvaća psihoterapiju i farmakološke intervencije, prirodno nameće kao prvi i najbolji način liječenja (Nabuco de Abreu i Sampaio Goes, 2011. ).

Intervencije prema mladima koji su ovisni o internetu • • Young (1999. ) u

Intervencije prema mladima koji su ovisni o internetu • • Young (1999. ) u svom istraživanju koje se bavi tretmanima i liječenjem ovisnosti o internetu kod mladih, navodi kako se neki stručnjaci zalažu za totalnu apstinenciju od interneta, odnosno izbacivanje računala iz kuće i prestanak upotrebe internetskih sadržaja. Međutim, ovakav model nije praktičan, pa Kimberly Young preporučuje nekoliko koraka kojima bi se usredotočili na moderiranje i kontroliranu uporabu interneta. Prvi korak bio bi prakticiranje ograničenog vremena korištenja interneta. To bi značilo da ovisnik mora reorganizirati vrijeme koje provodi na internetu, ali uz pomoć liječnika koji bi s pacijentom trebao proći kroz njegove navike uporabe interneta. Sljedeći korak bio bi korištenje vanjskih stopera, a to je tehnika koja uključuje korištenje konkretnih stvari koje pacijent treba napraviti u određeno vrijeme, ili mjesto na kojem treba biti, pa zbog toga ne može više surfati internetom. Postavljanje ciljeva je sljedeća faza, a ona znači da si pacijent neće zadavati ciljeve koje ne može ispuniti, te bi za početak trebao krenuti malim koracima ka ispunjenju glavnog cilja. Sljedeći korak koji Young (1999. ) navodi je apstinencija od određene aplikacije, odnosno prestanak korištenja one aplikacije koju korisnik najčešće koristi i koja je okidač zbog kojeg pacijent prekomjerno koristi internet. Nadalje, autorica preporučuje kartice-podsjetnike na kojima bi pacijent napisao pet glavnih problema koje mu njegova ovisnost stvara, te pet dobrobiti koje mu apstinencija od interneta donosi. Ovu karticu bi mogao pročitati svaki put kada je u krizi kako bi se podsjetio zbog čega se prijavio na liječenje. Sljedeći korak je osobni popis na kojem bi osoba trebala napisati sve aktivnosti od kojih je odustala ili ih je zanemarila zbog ovisnosti. Ovisnik bi se trebao ponovno posvetiti tim aktivnostima kako bi se lakše maknuo od interneta. Predzadnja faza su odlasci na grupe podrške, na koje pacijent odlazi kako bi se susreo s osobama koje imaju isti problem, te kako bi jedni drugima davali potporu i razgovarali o zajedničkom problemu. Posljednji korak uključuje obiteljsku terapiju koja je potrebna jer ova ovisnost često može narušiti obiteljsku atmosferu i općenito negativno utjecati na unutar obiteljske odnose.

Centri za liječenje ovisnosti o internetu • Prvi centar za odvikavanje od ovisnosti o

Centri za liječenje ovisnosti o internetu • Prvi centar za odvikavanje od ovisnosti o internetu otvoren je 2005. godine u Kini, a u njemu se do 2010. godine liječilo 1500 ovisnika godišnje, u dobi od 14 do 36 godina, s tim da je uspješnost u liječenju iznosila 70%. U Kini danas djeluje oko 30 takvih centara, a po uzoru na njih centri su otvoreni u Nizozemskoj i SAD-u, da bi danas takve klinike bile dostupne diljem svijeta, zbog očito sve više raširene problematike ovisnosti o internetu (Miliša i Tolić, 2009. , prema Vlček, 2016. ). Danas ovakvih klinika ima i u Hrvatskoj, a jedna od njih je i Psihijatrijska bolnica za djecu i mladež u Zagrebu. Liječenje u njoj traje od šest mjeseci do tri godine, što ovisi o težini slučaja ovisnosti. U liječenje je uključena psihoterapija, ali i se i sam korisnik dobrovoljno mora odlučiti na promjenu stila života. U težim slučajevima koristi se i antidepresivna terapija, antipsihotici, psihostimulansi, te antagonisti opioidnih receptora, s obzirom na komorbiditet ovisnosti o internetu s nekim drugim poremećajima 2.

Uloga socijalnih radnika • • • Ovisnost o internetu kod mladih osoba predstavlja velik

Uloga socijalnih radnika • • • Ovisnost o internetu kod mladih osoba predstavlja velik izazov i za socijalne radnike koji im pomažu u liječenju njihove ovisnosti, i to najviše zbog toga jer je ova ovisnost još nedovoljno istražena, pa socijalni radnici pacijentima moraju pristupati na način kako postupaju u tretmanima drugih vrsta ovisnosti. Kontakt socijalnog radnika s ovisnikom počinje vrlo rano, najčešće traženjem pomoći od strane članova njegove obitelji. On najčešće surađuje s liječnikom primarne zdravstvene zaštite, te zajedno s njim inicira tretman ovisnika u zdravstvenoj ustanovi. Resocijalizaciju može provoditi socijalni radnik koji je za to školovanjem senzibiliziran i koji s aspekta svoje profesije kreira sadržaj rada. Za sve stručne djelatnike potrebna je dodatna edukacija o ovoj ovisnosti koja postaje sve raširenija pojava, te obavezno poznavanje barem jedne terapijske tehnike, te odlasci na organizirane tribine i seminare u svrhu kontinuirane edukacije o ovom problemu. Dobar socijalni radnik potiče iznošenje iskustava u svrhu osobnog uvida i međusobne pomoći u grupi, radi na kontinuitetu resocijalizacije ovisnika, potiče na međusobno druženje, djeluje na rast kvalitete života tijekom apstinencije ovisnika, te motivira apstinente na organizaciju, uz osobnu pomoć i podršku