NEVERBLNA KOMUNIKCIA NEVERBLNA KOMUNIKCIA Neverblna komunikcia zaha vetky

NEVERBÁLNA KOMUNIKÁCIA

NEVERBÁLNA KOMUNIKÁCIA § Neverbálna komunikácia zahŕňa všetky prejavy komunikácie, ktoré sú neslovné (neverbálne). Na rozdiel od reči prebieha na inej báze. Podáva informácie o emóciách, pocitoch a vyjadruje čo si subjekt (osoba) myslí. Je závislá na mieste žitia jedinca a väčšina prejavov je kultúrne podmienená. V procese komunikácie sa neverbálnej komunikácií nemôžeme vyhnúť, môžeme ju len potlačiť.

Základné zložky neverbálnej komunikácie § Mimika je to komunikácia prostredníctvom výrazov tvare, ktoré sa vytvárajú rôznymi konfiguráciami svalov tvare a zmenami v nich. § Mimika - čiže výraz tváre, to sú pohyby úst, čela a brady, ktoré sprevádzajú hovorený prejav. Tieto pohyby sú spontánne, mimovoľné, hovoriaci si ich podobu a silu neuvedomuje. § Odzrkadľuje vnútorne pochody človeka, emócie

POHĽAD § Komunikačný akt medzi hovoriacimi ľuďmi je doprevádzaný aj zrakovým kontaktom. Centrálnu úlohu hrajú oči. § Pohľad v komunikácii plní nielen úlohu prijímateľa, ale i vysielača informácie. § Zrakový kontakt, a zvlášť pohľad z očí do očí, je do určitej miery identifikátorom emocionálneho vzťahu v sociálnej interakcii.

GESTIKULÁCIA § Gestá predstavujú jednu z najstarších foriem ľudskej komunikácie, staršiu ako reč. Sú to pohyby, ktorými možno významne vymieňať informácie medzi ľuďmi. § sú jednou s najčastejších a najprežívanejších podôb neverbálnej komunikácie. § Pomocou gest sa komunikujú nielen emocionálne stavy, ale gestá slúžia tiež na významové doplnenie hovoreného alebo ho môžu niekedy aj celkom nahradiť.

PANTOMIMIKA § Určuje celkový obraz fyzického postoja, držanie tela i jeho pohybu. § Z telesných postojov usudzujeme predovšetkým aktuálny psychický stav. § Inú telesnú polohu zaujme človek, ktorý sa v miestnosti medzi inými ľuďmi cíti dobre, inú ten, ktorý prežíva napätie a príjemne sa necíti.

KINEZIKA § Okrem pohybov očí, mimiky a gestikulácie človek sprevádza jazykový prejav niekedy aj celým telom alebo jeho časťami, napríklad hlavou, pohybom trupu, pliec, nôh atď. § Pohyb tela, to je reč, ktorá prezrádza buď sebavedomie, skromnosť alebo komplexy. § Tento druh neverbálnej komunikácie zahŕňa sledovanie a analýzu rôznych pohybov v medziľudskom komunikačnom styku. Patria tu pohyby a neprirodzenosti pohybov (strnulosť, chvenie, kŕčovitosť).

POSTURIKA § Okrem pohybov očí, mimiky, gestikulácie a iných komunikatívnych prostriedkov je jazykový prejav sprevádzaný postojmi celého tela. § Sú to verbálne znaky, ktoré sú súčasťou rozhovoru. Ide o súbor fyzických postojov, ktoré majú komunikačný účinok na okolie človeka. § Ide o oznámenie pomocou polôh jednotlivých časti nášho tela (rukami, nohami, pohybom hlavy), ich vzájomná konfigurácia signalizuje tzv. otvorený alebo naopak uzavretý fyzický postoj.

HAPTIKA § Komunikácia telesným dotykom ľudí § V najčastejšej podobe to je podanie ruky, haptické signály sú veľmi silné, majú veľkú informačnú hodnotu a dosť napovedajú o vnútornom stave človeka. § Dotyková komunikácia sa realizuje hmatom, dotyk má význam, ktorý si zainteresovaní uvedomujú.

PROXEMIKA § Z latinského proxima – blízko § ide o uplatnenie vplyvu vzdialenosti medzi komunikujúcimi osobami. § Osoby, ktoré spolu komunikujú, stoja alebo sedia v určitej vzdialenosti. § Pojednáva o mimoslovnom komunikovaní pomocou oddialenia alebo priblíženia. § Komunikácia je odstupňovaná do štyroch vzdialenosti, pričom každá z nich ma svoje rozpätie: komunikácia v intímnej vzdialenosti komunikácia v osobnej vzdialenosti komunikácia v sociálnej vzdialenosti komunikácia vo verejnej vzdialenosti
- Slides: 10