Nasze rady na odpady Czonkowie zespou Daniel Jdrzejczak

  • Slides: 24
Download presentation
 Nasze rady na odpady Członkowie zespołu Daniel Jędrzejczak Patryk Kowalski Kuba Wiśniewski Opiekun

Nasze rady na odpady Członkowie zespołu Daniel Jędrzejczak Patryk Kowalski Kuba Wiśniewski Opiekun projektu: Pani Ewelina Kantorska

 Zadaniem naszego zespołu było znalezienie sposobów na pozbywanie się odpadów.

Zadaniem naszego zespołu było znalezienie sposobów na pozbywanie się odpadów.

Czy ludzie szanują środowisko Odpady są jednym z najważniejszych problemów środowiskowych w Polsce i

Czy ludzie szanują środowisko Odpady są jednym z najważniejszych problemów środowiskowych w Polsce i na świecie. W Polsce obecnie wytwarza się 135 milionów ton odpadów. W tym 124 milionów ton to odpady przemysłowe a 11 milionów ton odpadów to odpady komunalne.

Dzikie wysypiska śmieci Śmiecie składowane są na składowiskach odpadów. Wiele z nich ma charakter

Dzikie wysypiska śmieci Śmiecie składowane są na składowiskach odpadów. Wiele z nich ma charakter dzikich wysypisk śmieci, które powstają w lasach, na łąkach czy przydrożnych rowach. Takie niewłaściwe składowanie odpadów stwarza duże zagrożenie dla środowiska – skażenie powietrza, zanieczyszczenie wód, a także gleb zlokalizowanych wokół składowisk.

Spalanie odpadów Niestety w Polsce ludzie pozbywają się odpadów wyrzucając je za okno jadącego

Spalanie odpadów Niestety w Polsce ludzie pozbywają się odpadów wyrzucając je za okno jadącego samochodu lub wypalają we własnych gospodarstwach. Jest to sposób najbardziej szkodliwa dla środowiska i żywych organizmów, które w tym środowisku występują. Poza marnotrawstwem surowca są jeszcze inne powody, by nie stosować tej metody. Podczas spalania plastiku, w emitowanych spalinach, powstaje bardzo dużo toksycznych produktów spalania. Zawarte w spalanych odpadach metale ciężkie, nie znikają, lecz pozostają w popiołach.

NASZE RADY NA ODPADY

NASZE RADY NA ODPADY

I Segreguj odpady! Metoda ta usprawniająca utylizację oraz odzysk odpadów. Polega na wyrzucaniu odpadów

I Segreguj odpady! Metoda ta usprawniająca utylizację oraz odzysk odpadów. Polega na wyrzucaniu odpadów do odpowiednich pojemników pod względem rodzaju śmieci.

Klasyfikacja odpadów Metal Plastik Szkło Papier

Klasyfikacja odpadów Metal Plastik Szkło Papier

Przy segregacji pamiętaj: • Zgniataj plastikowe butelki przed wyrzuceniem. Odkręcaj nakrętki. • Zbieraj makulaturę,

Przy segregacji pamiętaj: • Zgniataj plastikowe butelki przed wyrzuceniem. Odkręcaj nakrętki. • Zbieraj makulaturę, a paczki ze starym papierem wrzuć do odpowiednich pojemników. • Segreguj śmieci nawet wówczas, gdy w Twojej najbliższej okolicy nie ma specjalnych pojemników do segregacji

Plusy segregacji odpadów - Ochrona środowiska - Ochrona surowców i energii - Utrzymanie porządku

Plusy segregacji odpadów - Ochrona środowiska - Ochrona surowców i energii - Utrzymanie porządku Dużą zaletą segregacji jest możliwość poddania odpadów recyklingowi.

II Recykling to powtórne wykorzystanie substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym,

II Recykling to powtórne wykorzystanie substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym, w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu takim jak pierwotny lub innym.

 Znak Recyklingu Znak recyklingu (trzy strzałki) oznacza, że to opakowanie nadaje się do

Znak Recyklingu Znak recyklingu (trzy strzałki) oznacza, że to opakowanie nadaje się do ponownego wykorzystania aby powstał z niego nowy produkt. Ten znak pojawia się na opakowaniach papierowych, z tworzyw sztucznych, szklanych i z aluminium.

Na co przetwarza się papier - na papier toaletowy - gazety - książki -

Na co przetwarza się papier - na papier toaletowy - gazety - książki - tektura Czy wiesz, że wyprodukowanie jednej tony papieru to ścięcie siedemnastu drzew? Jedna tona makulatury oszczędzi piętnaście z nich. Zbierając makulaturę pozwalasz rosnąć drzewom i chronisz lasy.

Na co przetwarza się metal - puszki - metalowe części do użytku codziennego np:

Na co przetwarza się metal - puszki - metalowe części do użytku codziennego np: widelce , noże - sprężyny - części do pojazdów

Na co przetwarza się szkło Szkło jest takim materiałem, który może być przetwarzany w

Na co przetwarza się szkło Szkło jest takim materiałem, który może być przetwarzany w całości, nieskończoną ilość razy. Powstają więc nowe : - szklanki - wazony - kieliszki - porcelany - słoiki

Na co przetwarza się plastik - plastikowe torebki - zabawki - naczynia - butelki

Na co przetwarza się plastik - plastikowe torebki - zabawki - naczynia - butelki - meble

III Kompostowanie to inaczej organiczny recykling. Polega na unieszkodliwianiu i zagospodarowaniu odpadów poprzez rozkład

III Kompostowanie to inaczej organiczny recykling. Polega na unieszkodliwianiu i zagospodarowaniu odpadów poprzez rozkład materii organicznej przez mikroorganizmy (bakterie tlenowe, mrówki, nicienie). Kompostowanie można przeprowadzać zarówno na własnym podwórku jak i w specjalnych zakładach.

W procesie kompostowania otrzymuje się nawóz naturalny o wysokich parametrach, kompostowanie ma zatem swoje

W procesie kompostowania otrzymuje się nawóz naturalny o wysokich parametrach, kompostowanie ma zatem swoje zastosowanie w rolnictwie i ogrodnictwie. Kompostowanie prowadzi do pięcio- lub nawet siedmiokrotnego zmniejszenia składowanych odpadów.

IV Zastanów się w co pakujesz? Nie kupuj towarów opakowanych w nowoczesne opakowania typu

IV Zastanów się w co pakujesz? Nie kupuj towarów opakowanych w nowoczesne opakowania typu "reklamówki", czy torebki foliowe. Na biwaku, czy tak ostatnio modnym grillu, nie stosuj naczyń i sztućców jednorazowego użytku. Są one wykonane najczęściej z plastiku, którego produkcja opiera się na wykorzystaniu cennych, nieodwracalnych zasobów przyrody, jak węgiel, czy ropa naftowa.

 Ciekawostki Czy wiesz, że: • Prawie bilion torebek jednorazowych produkuje się co roku

Ciekawostki Czy wiesz, że: • Prawie bilion torebek jednorazowych produkuje się co roku na świecie. Pozostaje po nich 18 mln ton odpadów. • Jedna torebka foliowa powstaje w ciągu jednej sekundy używana jest średnio 25 minut, a rozkłada się od 100 do 120 lat. • Polskie odpady zgromadzone w jednym miejscu stworzyłyby górę o długości 1 km i dwukrotnej wysokości Mount Everestu Jeżeli każdy z nas wyrzuci na śmietnik tylko jeden słoik to na wysypisko w całej Polsce trafi rocznie 10 000 t szkła.

 Anglicy wyliczyli, że wyrzucane w ciągu roku butelki PET, ustawione jedna na drugiej

Anglicy wyliczyli, że wyrzucane w ciągu roku butelki PET, ustawione jedna na drugiej utworzyły by wieżę o wysokości 28 mln km, co stanowi 73 -krotną odległość Ziemi od Księżyca. Każdy z nas wyrzuca w ciągu roku około 56 opakowań szklanych nadających się w pełni do ponownego wykorzystania. Około 2 mln ptaków i ssaków wodnych ginie na świecie na skutek połknięcia plastikowych odpadów wrzucanych do mórz i oceanów. W Polsce rocznie zużywa się 400 milionów aluminiowych puszek, które można powtórnie przetworzyć oraz wykorzystać i to nieskończenie wiele razy. Sześć puszek ze złomu to oszczędność energii równej spaleniu jednego litra paliwa.

 Jak długo rozkładają się odpady ?

Jak długo rozkładają się odpady ?

Śmieci to nie żarty, drodzy Przyjaciele! Popatrzcie dookoła, jest tu ich zbyt wiele: Śmiecę

Śmieci to nie żarty, drodzy Przyjaciele! Popatrzcie dookoła, jest tu ich zbyt wiele: Śmiecę ja i śmiecisz Ty. Nic Cię nie martwi? Nie jesteś zły? Więc dobrą radę dla wszystkich mamy: Jeśli planetę Ziemię kochamy, Starajmy się czystość wprowadzać w życie, Piękniejszym będzie Świat nasz o świcie. . .

Dziękujemy za uwagę.

Dziękujemy za uwagę.