NASZE NADLENICTWO MIECHOWICKA OSTOJA LENA SPIS TRECI Powstanie

  • Slides: 10
Download presentation
NASZE NADLEŚNICTWO MIECHOWICKA OSTOJA LEŚNA

NASZE NADLEŚNICTWO MIECHOWICKA OSTOJA LEŚNA

SPIS TREŚCI Ø Powstanie Ø Położenie Ø Roślinność Ø Zwierzęta Ø Walory turystyczne Ø

SPIS TREŚCI Ø Powstanie Ø Położenie Ø Roślinność Ø Zwierzęta Ø Walory turystyczne Ø Ochrona

POWSTANIE Dzięki Ostoi Leśnej cenny zakątek został objęty dodatkową ochroną prawną i w ten

POWSTANIE Dzięki Ostoi Leśnej cenny zakątek został objęty dodatkową ochroną prawną i w ten sposób ustrzegł się np. � przed wycinką pod drogę, osiedle, czy zakład. Dawniej był to obszar intensywnego wydobycia rud ołowiu, cynku i żelaza�.

POŁOŻENIE Znajdujący się na Wyżynie Miechowickiej Las Bytomski stanowi cenny kompleks krajobrazowo-przyrodniczokulturowy. Przepływa przez

POŁOŻENIE Znajdujący się na Wyżynie Miechowickiej Las Bytomski stanowi cenny kompleks krajobrazowo-przyrodniczokulturowy. Przepływa przez nią potok Rokitnicki.

ROŚLINNOŚĆ W okresie, gdy tereny te znajdowały się w rękach prywatnych, dokonano tu licznych

ROŚLINNOŚĆ W okresie, gdy tereny te znajdowały się w rękach prywatnych, dokonano tu licznych nasadzeń drzew egzotycznych. Zachowały się one częściowo do dziś i stanowią botaniczną atrakcję Lasu Bytomskiego. Należą do nich m. in. : sosna limba, jedlica, jodła kalifornijska, świerk serbski, choina kanadyjska, cyprysik Lawsona, dąb czerwony, dąd błotny, grujecznik japoński, korkowiec amurski, buk zwyczajny, tulipanowiec amerykański.

ROŚLINNOŚĆ W runie leśnym spotkać można wiele gatunków roślin chronionych i rzadkich, są to:

ROŚLINNOŚĆ W runie leśnym spotkać można wiele gatunków roślin chronionych i rzadkich, są to: listera jajowata, kosaciec syberyjski, kopytnik pospolity, marzanka wonna, lilia złotogłów, naparstnica zwyczajna, dziewięćsił bezłodygowy, barwinek pospolity.

ZWIERZĘTA Występują tu ssaki np. : lis, kuna domowa, kret, liczne gryzonie, nietoperze. Z

ZWIERZĘTA Występują tu ssaki np. : lis, kuna domowa, kret, liczne gryzonie, nietoperze. Z gadów spotkać można zaskrońca, żmiję zygzakowatą, padalca i jaszczurkę zwinkę. Z żyjących tutaj płazów znajdziemy np. : żabę trawną, kumaka nizinnego, ropuchę szarą i traszkę grzebieniastą. Z gromady ptaków występują tu takie gatunki jak: bażant, kuropatwa, bocian biały, dzięcioł duży i inne.

WALORY TURYSTYCZNE Ze względu na walory widokowe i estetyczne, a także z uwagi na

WALORY TURYSTYCZNE Ze względu na walory widokowe i estetyczne, a także z uwagi na położenie geograficzne na pograniczu Bytomia i Zabrza, teren ten stanowi miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców, jak również spełnia warunki do edukacji ekologicznej dla młodzieży szkolnej.

OCHRONA Celem jego ochrony jest zachowanie fragmentu terenów leśnych, oczek wodnych i polan śródleśnych

OCHRONA Celem jego ochrony jest zachowanie fragmentu terenów leśnych, oczek wodnych i polan śródleśnych ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych oraz z uwagi na licznie występujące na tym obszarze siedliska chronionych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

BIBLIOGRAFIA Ø http: //bytom. blox. pl Dziękujemy za uwagę Ø http: //ostoja. miechowice. info/

BIBLIOGRAFIA Ø http: //bytom. blox. pl Dziękujemy za uwagę Ø http: //ostoja. miechowice. info/ Ø http: //www. bytom. pl Ø http: //pl. wikipedia. org/ Autorzy: Ewelina Łuszcz, Arkadiusz Król Klasa VI a SP 28 w Bytomiu Kat. Szkoła Podstawowa