Narodowe wito Niepodlegoci 11 listopada NARODOWE WITO NIEPODLEGOCI

  • Slides: 16
Download presentation
Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI Obchodzone jest 11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI Obchodzone jest 11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Święto państwowe ustanowiono w ostatnich latach II RP, ustawą z 23 kwietnia 1937 r. , czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości, a przywrócono w 1989 r.

TROCHĘ HISTORII Dzień 11 listopada jest datą, nie jedyną możliwą dla uczczenia odzyskania przez

TROCHĘ HISTORII Dzień 11 listopada jest datą, nie jedyną możliwą dla uczczenia odzyskania przez Polskę niepodległości. Właściwie można mówić o całym zestawie dat, które nadawać by się mogły na obchody tej uroczystości. Przez niemal 20 lat trwania II RP różne opcje polityczne świętowały niepodległość w różnych terminach. Lewica niepodległościowa na czele z Polską Partią Socjalistyczną za symboliczną datę odzyskania niepodległości długo uznawała dzień 7 listopada.

Środowiska konserwatystów i monarchistów odzyskanie niepodległości świętowały 7 października.

Środowiska konserwatystów i monarchistów odzyskanie niepodległości świętowały 7 października.

Gdyby uwzględnić wszystkie punkty widzenia, to powinniśmy obchodzić “tydzień niepodległości” trwający od 7 do

Gdyby uwzględnić wszystkie punkty widzenia, to powinniśmy obchodzić “tydzień niepodległości” trwający od 7 do 14 listopada. 11 listopada Piłsudski objął z rąk Rady Regencyjnej władzę nad polskimi siłami zbrojnymi. Również wtedy rozbrojono w stolicy niemiecki garnizon. Odzyskanie niepodległości na pamiątkę tego wydarzenia świętowali piłsudczycy. Początkowo były to jedynie nieoficjalne spotkania z Marszałkiem w Belwederze lub Sulejówku.

CIEKAWOSTKI O ŚWIĘCIE NIEPODLEGŁOŚCI: • Tak naprawdę niepodległość Polski Rada Regencyjna ogłosiła 7 października

CIEKAWOSTKI O ŚWIĘCIE NIEPODLEGŁOŚCI: • Tak naprawdę niepodległość Polski Rada Regencyjna ogłosiła 7 października 1918 roku. • 11 listopada 1918 zakończyła się I wojna światowa. Państwa Ententy i Niemcy podpisały rozejm w wagonie stojącym w lesie Compiègne pod Paryżem we Francji. • Wielkopolska natomiast 11 listopada 1918 r. wciąż była pod panowaniem Niemiec. Dopiero w grudniu rozpoczęło się powstanie wielkopolskie, które okazało się być zwycięskie i region ten wrócił do Rzeczpospolitej. • Dzień 11 listopada to dla Wielkopolan dzień Świętego Marcina. Wiąże się z nim tradycja wypieku przepysznych rogali świętomarcińskich.

Agresja III Rzeszy i Związku Sowieckiego na Polskę we wrześniu 1939 r. w zasadniczy

Agresja III Rzeszy i Związku Sowieckiego na Polskę we wrześniu 1939 r. w zasadniczy sposób wpłynęła na kultywowanie Święta Niepodległości. Oficjalnie obchodziły je tylko władze polskie na emigracji oraz Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Na terenach znajdujących się pod okupacją niemiecką i sowiecką z całą bezwzględnością zwalczano wszelkie przejawy „pańskiej” Polski.

W 1944 r. dzień odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzono w zupełnie innych warunkach. Na

W 1944 r. dzień odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzono w zupełnie innych warunkach. Na terenach wyzwolonych spod niemieckiej okupacji centralne obchody zorganizowano w Lublinie, gdzie ulokowały się władze komunistyczne – Krajowa Rada Narodowa i Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. W ten sposób komuniści chcieli podkreślić kontynuację władzy politycznej i tradycji walk o niepodległość. Służyć temu miał udział komunistycznych notabli w mszach za ojczyznę.

Nowa sytuacja społeczno-polityczna Polski po zakończeniu II wojny światowej wpłynęła na zmiany w kalendarzu

Nowa sytuacja społeczno-polityczna Polski po zakończeniu II wojny światowej wpłynęła na zmiany w kalendarzu świąt państwowych. W 1945 r. władze komunistyczne zlikwidowały Święto Niepodległości a w jego miejsce ustanowiły Narodowe Święto Odrodzenia Polski obchodzone 22 lipca w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN w 1944 r. W ten sposób komuniści próbowali wymazać z przestrzeni publicznej i społecznej postać pierwszego marszałka Polski oraz datę 11 listopada 1918 r. , którą na wiele lat miały zastąpić inne listopadowe rocznice jak wybuch rewolucji bolszewickiej oraz powstania Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej.

Sytuacja uległa zmianie wraz z powstaniem pod koniec lat siedemdziesiątych opozycji politycznej. W dniu

Sytuacja uległa zmianie wraz z powstaniem pod koniec lat siedemdziesiątych opozycji politycznej. W dniu 11 listopada 1978 r. środowiska opozycyjne po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej publicznie manifestowały rocznicę powrotu niepodległej i suwerennej Polski na mapę Europy.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 r. oraz delegalizacji „Solidarności” środowiska opozycyjne przez

Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 r. oraz delegalizacji „Solidarności” środowiska opozycyjne przez całe lata osiemdziesiąte organizowały niezależne od władz komunistycznych obchody wydarzeń 1918 r. Dopiero w 1989 r. Sejm PRL przywrócił do kalendarza świąt państwowych 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI DZISIAJ: Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest bardzo uroczyście. W większych miastach (m.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI DZISIAJ: Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest bardzo uroczyście. W większych miastach (m. in. w Warszawie, Łodzi) odbywają się specjalne defilady, marsze, których trasy przebiegają przez główne ulice. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się w Warszawie na placu marsz. Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Inne formy obchodów to: Bieg Niepodległości w Warszawie, Koncert Niepodległości organizowany od 2009 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego, wykłady i inscenizacje historyczne, koncerty patriotyczne czy parady ulicami miast np. Marsz Niepodległości w Warszawie, Marsz Patriotów we Wrocławiu, Parada niepodległości w Gdańsku

ROGALE ŚWIĘTOMARCIŃSKIE W dzień11 listopada szczególnie ciekawym miejscem staje się Poznań. Tam Święto Niepodległości

ROGALE ŚWIĘTOMARCIŃSKIE W dzień11 listopada szczególnie ciekawym miejscem staje się Poznań. Tam Święto Niepodległości zbiega się w czasie z imieninami Marcina, poznańskiego świętego. Ze świętem łączy się tradycja wypieku rogali świętomarcińskich z masą z białego maku.

KOTYLION Biało-czerwone kotyliony niepodległościowe to znak narodowej tożsamości, dlatego zawsze nosimy je na sercu.

KOTYLION Biało-czerwone kotyliony niepodległościowe to znak narodowej tożsamości, dlatego zawsze nosimy je na sercu. Symbol patriotycznej postawy w czasie ważnych uroczystościach powinien dumnie zdobić lewą stronę klapy marynarki, munduru lub garnituru. Kotylion 11 listopada nosi się w połączeniu z galowym strojem, schludnym i eleganckim, co wyraża szacunek i poczucie przynależności do narodu.

FLAGA I HYMN Na blokach, autobusach, tramwajach i masztach wywieszane są biało-czerwone flagi. Warto

FLAGA I HYMN Na blokach, autobusach, tramwajach i masztach wywieszane są biało-czerwone flagi. Warto pamiętać, że zwykły obywatel nie może wywiesić flagi na dachu, gdyż jest to miejsce zarezerwowane dla urzędów rządowych. Flaga państwowa musi być nieskazitelnie czysta i nie może mieć wyblakłych kolorów. Rysunki i inne bazgroły są zakazane. Gdy flaga nam się podrze lub zużyje, powinniśmy ją spalić. Flaga z herbem Polski zarezerwowana jest dla portów morskich i lotniczych. W wielu miastach w południe odgrywany jest Hymn Polski. W Krakowie można go usłyszeć z Wieży Kościoła Mariackiego a w Warszawie podczas uroczystej zmiany warty na Placu Piłsudskiego.

Prezentację wykonały: Magdalena Hartabus Weronika Sala Anna Sułowska z klasy II BP Opierając się

Prezentację wykonały: Magdalena Hartabus Weronika Sala Anna Sułowska z klasy II BP Opierając się na różnych źródłach dostępnych w internecie m. in. gazetaprawna. pl, wikipedia, onet. pl, dzieje. pl, historia. pl, mojaniepodległa. pl