NARAVOSLOVJE IN TEHNIKA VETER e opazuje okolico bo
NARAVOSLOVJE IN TEHNIKA VETER
Če opazuješ okolico, boš v vetrovnem vremenu opazil gibanje rastlin, odnašanje dima in prahu, premikanje smeti. Pihanje vetra lahko ugotoviš tudi miže – začutiš ga na koži in v laseh.
Če piha zelo močan veter, ga lahko tudi slišiš, saj tuli in zavija. n Če si v takšnem vetru zunaj, ti otežuje dihanje in gibanje.
Če veter ne piha, lahko začutiš gibanje zraka, ko tečeš ali se voziš s kolesom.
Veter povzročajo razlike v zračnem tlaku. Veter piha od področij z visokim zračnim pritiskom proti območjem z nizkim zračnim pritiskom. Take vetrove imenujemo LOKALNI VETROVI.
Veter pa ne piha vedno in ni vselej enako močan. Veter začne pihati le, če zračni pritisk ni povsod enak.
HITROST VETRA lahko določimo z opazovanjem okolice in učinkov vetra. n To je ugotovil že pomorščak BEAUFORT in sestavil lestvico za določanje hitrosti vetra po vzvalovanosti morja. Podobno lestvico so kasneje sestavili še za opazovanje vetra na kopnem. Obe lestvici se imenujeta po BEAUFORTU. Sir Francis Beaufort
ORKAN je neurje z močnim vetrom, ki podira drevje in hiše. Spremljajo ga padavine. V naših krajih se redko pojavlja.
VETROMER je naprava, ki meri hitrost vetra.
VETROKAZ je naprava, ki meri smer vetra. Smer vetra določimo po smeri, iz katere piha.
KAJ JE VETER ? n n n VETER JE ZRAK, KI SE VETROKAZ GIBLJE. VETER POVZROČAJO RAZLIKE V ZRAČNEM TLAKU. PIHA OD PODROČIJ Z VISOKIM ZRAČNIM PRITISKOM PROTI OBMOČJEM Z NIZKIM ZRAČNIM PRITISKOM. MOČ VETRA JE ODVISNA OD HITROSTI, S KATERO PIHA. HITROST VETRA MERIMO Z VETROMEROM, SMER VETRA PA Z VETROKAZOM. VETROMER
- Slides: 12