Mvzu nformasiya resurslar Mzmun xtti 4 sas standart
- Slides: 30
Mövzu: İnformasiya resursları
Məzmun xətti: 4. Əsas standart: 4. 1. Alt standartlar: 4. 1. 1. Cəmiyyətin informasiyalaşdırılması İnformasiya cəmiyyətinin formalaşdırılmasına dair biliklər nümayiş etdirir. İnformasiya resurslarını əlamətlərinə görə təsnif edir. 4. 1. 2. İnformasiya resurslarını əsas əlamətlərinə görə qruplaşdırır. 4. 1. 3. Təbiətlə əlaqədar informasiya resurslarının əhəmiyyətini izah edir.
Dərsin məqsədi: İnformasiyaları əlamətlərinə görə təsnif etmək. İnformasiya resurslarına nümunələr göstərmək. İnformasiya resurslarını əlamətlərinə görə qruplaşdırmaq. Təbiətlə əlaqədar informasiya resurslarının əhəmiyyətinə dair nümunələr göstərmək. Anlayışlar: Resurs, informasiya resursları, internet, dünya informasiya resursu Dərsin tipi: Deduktiv İş formaları: Üsullar: İnteqrasiya: Resurslar: Bütün siniflə iş, qruplarla iş Müzakirə, beyin həmləsi Həyat bilgisi İş vərəqləri, dərslik, İKT
Gündəlik həyatımızda nələrə ehtiyacımız olur? Bunlara nə ad vermək olar? ?
Motivasiya Kitabxana və arxivlər, muzey və sərgi salonları nə üçün yaradılır? Kitablar olmasaydı nə baş verərdi?
Tapşırıq. İnformasiyanı fənlər üzrə necə qruplaşdırmaq olar? Azərbaycan dili Riyaziyyat İnformatika Vurma cədvəli Tənliyin təsnifi Kopüterin təsnifatı Nitq hissələri Kordinat şəbəkəsi Düzbucaqlının sahəsi Ahəng qanunu Natural ədədin mərtəbələri Alqoritmlərin növləri Simmetriya Düzbucaqlının perimetri Sinonim sözlər
Tədqiqat sualı İnformasiya resursları nədir və onları bir-birindən hansı xassələrinə görə fərqləndirmək olar?
Tədqiqatın aparılması üçün müəllim şagirdləri 4 qrupa bölür. Hər qrupa müəyyən tapşırıqlar yazılmış “İş vərəqləri” paylanır.
İnformasiya qrupu: Resurs nədir? Hansı resurslar var?
Resurs qrupu
Alqoritm qrupu İnformasiya resurslarının hansı təqdimolunma formaları var? Istifadəsinə qoyulan məhdudiyyətə görə hansı katiqoriyaya ayrılır?
Məlumat mübadiləsi Qrup nümayəndələri öz işlərini təqdim edirlər. Müəllim və şagirdlər nümayəndələrə müxtəlif suallarla müraciət edirlər : ─ Resurs dedikdə nə başa düşürsünüz? ─ Informasiya resursu nədir? ─ Dərslərinizi hazırlayarkən hansı informasiya resurslarından istifadə edirsiniz? ─ Müasir cəmiyyətdə ən çox hansı informasiya resursundan istifadə olunur? ─ İnformasiya resurslarını toplayıb gələcək nəsillərə ötürmək üçün hansı vasitələrdən istifadə olunur? ─ İnformasiya resursları hansı mövzular üzrə qruplaşdırıla bilər? ─Hansı informasiyaların istifadəsinə məhdudiyyət qoyulur? ─ Hansı resurslar tükənəndir və onlarla necə davranmalıyıq? https: //www. mindomo. com/ru/mindmap/6 b 8 f 611 ccffa 45 e 882 ca 37 e 7217 a 8708
Araşdıraq-öyrənək https: //wordpress. com/pages/sinif 5 a. wordpress. com Layihə: Davamlı inkişaf konsepsiyası.
4. Böyük vasitələrə (kapital və maddi) malik olanların həyat tərzini planetin ekoloji imkanları ilə, xüsusilə enerji istehlakı ilə uzlaşdırmaq lazımdır. 5. Əhali artımının sayı və tempi Yerin qlobal ekosisteminin dəyişməyə meylli istehsal potensialı ilə uzlaşdırılmalıdır.
Davamlı inkişaf konsepsiyası beş əsas prinsipə əsaslanır. 1. Bəşəriyyət həqiqətən inkişafa davamlı və uzunmüddət mövcud olmaq xarakteri verə bilər. 2. Təbii resursların istismarı sahəsindəki məhdudlaşmalar nisbi xarakterlidir. Onlar texnika və sosial təşkilin müasir səviyyəsi ilə, eyni zamanda biosferin insan fəaliyyətinin nəticələrini aradan qaldırmaq qəbiliyyəti ilə əlaqədardır. 3. Bütün insanların adi tələbatlarını ödəmək və hamının gələcək yaxşı həyata olan ümidinin reallaşdırılmasına şərait yaradılması zərurət olmalıdır.
Davamlı inkişaf dedikdə elə inkişaf başa düşülür ki, indiki nəsillərin tələbini ödəyir, lakin gələcək nəsillərin tələbinin ödənilməsini təhlükə altına almır.
Davamli Inkişaf Konsepsiyasının əsas ideyası sosialiqtisadi və ekoloji inkişafın qarşılıqlı bağlılığı üçün şərait və mexanizmlərin yaradılması, təbii mühitin problemlərinin sosial-iqtisadi proseslərlə vəhdətdə baxılmasıdır.
İnsanlar təbiətlə həmahəng sağlam və məhsuldar yaşamaq hüququna malikdirlər. Bu günki inkişaf gələcək nəsillərin ziyanına olaraq həyata keçirilməməlidir.
Davamlı inkişafı həyata keçirtməkdən ötrü ətraf mühitin mühafizəsi inkişaf prosesinin ayrılmaz hissəsini təşkil etməlidir və buna ondan ayrılıqda baxılmamalıdır. Sabit inkişafı təmin etmək və əhalinin çoxunun tələblərini ödəməkdən ötrü yoxsulluğun kökünün kəsilməsi və dünyanın müxtəlif hissələrində həyat səviyyələrinin qeyribərabərliyi ləğv edilməlidir.
Ekoloji məsəslələr ən səmərəli şəkildə bütün marağı olan vətəndaşların iştirakı ilə həll edilməlidir. Dövlətlər bütün ölkələrdə iqtisadi yüksəlişə və davamlı inkişafa gətirib çıxararaq açıq beynəıxalq iqtisadi sistemin yaradılması işində əməkdaşlıq etməlidirlər. Ətraf mühiti çirkləndirən, bu çirklənməyə görə maliyyə məsuliyyəti daşımalıdır. Davamlı inkişaf problemin daha dərindən elmi dərk edilməsini tələb edir. Davamlı inkişafa çatmaqdan ötrü qadınların hər tərəfli inkişafı vacibdir. Gənclərin yaradıcı qüvvələrinin iştirakı zəruridir.
Sustainable development Environment means surroundings. Mountaens and valleys, seas and rivers, plants and animals-all these make up our natural environment. Our planet faces many problems and it is in danger. Polution is the most serious world wide and qlobal problem today. We must not destroy forests! We mustn’t damage the atmosfheric layers!
Pollution in general means the presence of harmful matter in the environment, water and land. Our environment is polluted by people. Human activities couse pollution. We must never throw litter in the streets! We must never send smoke into the air. We must have always a wonderful environment. To proteet environment is our main aim.
Vətənin təbii sərvətlərinə diqqət, elə vətənin özünə olan sevgidir. Təbii sərvətləri qorumaq bütövlükdə vətəni qorumaq deməkdir.
5 a sinfinin bloqu https: //wordpress. com/pages/5 asinifiblog. wordpress. com https: //app. emaze. com/mypresentations#/my
İzah: Qruplara xal verildikdə, qrup Informasiya Qruplar Meyarlar Əməkdaşlıq Resurs Nizamintizam adlarının üzərində basdıqda həmin qrupun maşını hər meyar üzrə bir addım önə çıxacaq. Internet Alqoritm İşin vaxtında yerinə yetirilməsi Sualın tam əhatə olunması Fəallıq
Qiymətləndirmə Meyarlar Qruplar Əməkdaşlıq Nizam-intizam İşin vaxtında yerinə yetirilməsi Sualın tam əhatə olunması Nəticə Informasiya Internet Resurs Alqoritm
- Qeyri maddi resurslar
- Lorens qonuni
- Mvzu
- Davriy sistema rasmi
- Kapital resurslar
- Qeyri maddi resurslar
- Resurslar.rtm.uz
- Standart table set up
- Varyans formülü
- Standart hata hesaplama
- Standart plural
- Standart puanlar
- Dal yaprak grafiği hesaplama
- Standart dosya planı kodları
- Standart dağılım tablosu
- Symbol for standard deviation
- Haqiqiy va belgili turlar
- Tepkime entalpisi hesaplama
- Pelayanan kefarmasian dan penggunaan obat (pkpo)
- Sola kayışlı dağılım
- Tarife standartlaştırma aşamaları
- Testi yarılama yöntemi formülü
- Standart testler
- Standart elektrot potansiyeli
- Standart hata
- Ara inanç örnekleri
- Aqsh yaponiya germaniya davlatlari ta’lim tizimi
- Eşleştirme sorusu
- Madde güçlük indeksi ve madde ayırt edicilik indeksi
- çoxhədli nədir
- Standart koşullar