Mszaki Alapoz s Gpgyrtstechnolgiai Tanszk Gyrtstechnolgia I 6
- Slides: 44
Műszaki Alapozó és Gépgyártástechnológiai Tanszék Gyártástechnológia I. 6. előadás Kézi ívhegesztésnél előforduló hibák Semleges védőgázas, wolfram elektródos ívhegesztés előadó: Dr. Szigeti Ferenc főiskolai tanár
Kézi ívhegesztésnél előforduló hibák I. Külső hibák: 1. Tompavarratok gyökhibái: veszélyesek, mert hiányzik a varrat egy része; a) Elégtelen átolvadás: keskeny illesztési hézag, ellenszere: hézag növelése, I növelése (nagyobb leélezés); b) Hidegkötés a gyökoldalon: helytelen elektróda tartás, helytelen ívelés c) Illesztési hiba, hosszabb kitartás az egyik oldalon ; (nagy éleltolódás); d) Homorú gyök: fejfeletti helyzet: a hézag túl széles, I erős, túl hígfolyós varrat, rossz elektróda tartás, az ömledék behorpad, az élek szintje alá süllyed; e) Zárványos lelógó gyök: túl széles hézag, I erős, varratátfolyás, a kiálló dudor gáz- és salakvédelme tökéletlen, gázbuborék, nedves elektróda.
Tompavarratok gyökhibái
2. Sarokvarratok gyökhibái: a) Elégtelen összeolvadás: helytelen elektróda tartás: az ív tengelye és a hő nem a vízszintes, hanem a függőleges lemezre irányul, azt idő előtt megolvasztja; b) Hiányos gyökbeolvadás: I kicsi, túl nagy elektróda átmérő, nem fér be a gyökhöz.
3. Varrat kezdési és befejezési hibák: kezdő és kifutó lemez! - Hidegkötés (ráfolyás): az alapanyag nem olvad meg; - A végkrátert a csatlakozó varratsor nem hegeszti át.
4. Sarokvarratok helyzeteltolódása: Szilárdságrontó, csökken a varrat keresztmetszete. Oka: helytelen elektróda tartás. 5. Szegélybeolvadás: varrattal párhuzamos éles bemetszésű árok: az anyag megolvadva túlhevül, az ömledék áramlása, az ív fúvóereje, nehézségi erő az olvadt részt elviszi; Oka: I erős, helytelen elektróda tartás; Elkerülése: - Ívelés a széleken, I csökkentése, helyes elektróda tartás, íveléskor ki kell tartani szélen az elektródát, hogy megfelelő anyagátvitel jöjjön létre; - Ráhegesztés: költséges, vetemedést növel, csúnya; - Kiköszörülés: csak akkor ha, ha túl nagy.
II. Belső hibák 1) 2) 3) 4) 5) 6) Salakzárvány Hidegráfolyás(hidegkötés) Gázzárvány, lyukacsosság , porozitás Hideg, meleg repedés Beedződés Szemcsedurvulás
1, Salakzárványok: veszélyesek, éles, sarkos alakjuk miatt belső repedések kiindulási pontjai; Oka: -helytelen elektróda tartás és vezetés, -kis I miatt a varrat gyorsan dermed, a salaknak nincs ideje a felszínre jutni, -ívmegszakítás helyén, újrakezdés előtt nem távolítottuk el jól a salakot, -helytelen varratsor lerakás: túl domború az előző varrat, az új varratsor leolvadásakor nehéz a már ott lévő salak eltávolítása.
2. Hidegkötés okai: - „I” kicsi, lív túl nagy, - szennyezett felület, - az elektróda dőlésszöge nagy, - nem megfelelő elektróda tartás és vezetés, - mélyedések, nehezen megömleszthető pontok. Veszélyessége: a terhelhetőség csökken, a heganyag nem olvad össze az alapanyaggal. Előfordulás: varratkezdés és befejezésnél, sarokvarratok (tompa is) gyökénél.
3. Gázzárványok: Keletkezésük okai: - Az ömledék gyors dermedése, a gázzárványok befagynak, nincs idejük a felszínre jutni (különösen nedves, rozsdás felület hegesztésénél); - Nedves elektróda (bázikus!) használata; - Hosszú ívtartáskor: a levegő gáz és nedvességtartalmából bekerülve; Ø Kevésbé veszélyes a salakzárványoknál.
4. Melegrepedések: (kristályosodási repedés) - Dermedés közben keletkezik; - A repedés helyén futtatási színek fedezhetők fel; - Rosszul hegeszthető, gyorsan hűlő varratoknál (hűlési sebesség) jelentkezik; - Keletkezése: A varratfémre kristályosodáskor a gátolt zsugorodás miatt jelentős húzófeszültségek hatnak, emiatt rugalmas-plasztikus deformáció jön létre. Ha a varratnak kicsi a képlékenysége és a húzófeszültségek okozta deformációnövekedés meghaladja a varrat deformáció képességét, akkor repedés jön létre. - A melegrepedési hajlam függ: a varratfém összetételétől, a hűlési sebességtől. - Bázikus elektródával elkerülhető!
4. Hidegrepedések: Ø Keletkezése: a varrat lehülése után; Ø Oka: § A rideg, martenzites szövetszerkezet, § A hidrogén varratba kerülése. Ø Elkerülése: - A beedződő vagy az edződésre hajlamos acélokat előmelegítve kell hegeszteni; - Hidrogénfelvétel elkerülése: elda kiszárítása, bázikus elektróda használata, leszorított, rövid ív, tisztítás, levegő nedvesség elkerülése) - Megfelelő hegesztési technika: kis hőbevitel, lassú lehűlés, sok réteggel hegesztünk, kalapálás: zsugorodási feszültségtől mentesítjük, nyújtjuk a varratot.
5. Edződés: akkor is hiba, ha nem okoz repedést (később repedhet), - ellenőrzés: 250 -300 HB keménységű varrat reszelhető, vagy Poldi-kalapáccsal, - Beedződés esetén: hőkezelés, feszültségmentesítés, előmelegítés. 6. Szemcsedurvulás: Oka: túlárammal való hegesztés, kevés rétegsor ; Következménye: durva töret, varratszívósság csökken; Feltárása: hajlító vizsgálatnál a próbatest nem bírja az előírt hajlítási szöget; Kiküszöbölése: szemcsefinomító hőkezeléssel.
Hibafeltárás 1. 2. - Szemrevételezéssel: külső hibák Roncsolásos vizsgálattal (belső hibák) keresztcsiszolat, makrocsiszolat töretvizsgálat: eltöréskor a belső hibák kimutathatók: a varrat a hibahelynél törik, a leggyengébb keresztmetszetben (hajlító, ütővizsgálat) 3. Roncsolásmentes vizsgálatok: röntgen és ultrahangvizsgálat, mágneses repedésvizsgálat (belső hibák)
SWI: nem leolvadó elektródos ívhegesztés (semleges védőgázas wolfram elektródos ívhegesztés) W-elektródos ívhegesztés típusai: HWI, He. WI, Ar. WI(AWI), (Ar+He)WI, PI (plazma ívhegesztés, redukáló hatású védő gáz) Elnevezések: - TIG: Tungsten Inert Gas; - WIG: Wolfram Inert Gas; Ø Világviszonylatban 3… 5% részarány (kézi, gépesíthető változat) Az eljárás ISO kódja: 141
Az SWI elve: - Vékony lemezek peremvarrataihoz és I varrathoz hozaganyagot nem használnak, vastagabb lemezek leélezett varrataihoz pálca, vagy huzal töltőanyag szükséges; - Nemesgázban fenntartott W-ív jól szabályozható, alig van fröcskölés, füstképződés.
Az SWI előnyei: Ø A legideálisabb körülmények között létesített, igen rugalmas, stabil, szabályozható ív hőforrással működik, igen jó minőségű varrat! Kiváló minőségi és folyamatjellemzők; Ø A W ideális, a ma ismert legjobb elektród anyag, kiváló elektronemissziós képesség, csekély fogyás, jelentős áramterhelhetőség jellemzi; Ø Nemesgázok (főleg Ar) ideális védőgázok, az ív könnyen gyújtható, újragyújtható, stabilan ég, levegőnél nehezebb (He-t kivéve) hegfürdő felé áramlik; Ø A W-ív rugalmas, széles teljesítménytartományban szabályozható, impulzus ívű áramforrással, valamint AC/DC-vel is táplálható, nincs ötvöző kiégés; Ø Nincs salakképződés, fröcskölés alig, hegesztés utáni tisztítás nem szükséges; Ø Nincs füstképződés, a hegesztő az ívet és hegfürdőt jól látja, nincs egészségkárosodás; Ø A varrat minősége kiváló, esztétikus, geometriai és mechanikai jellemzői kivállóak; Ø Minden ipari fémhez és ötvözethez alkalmazható, minden térbeli pozícióban.
Az SWI korlátai: Ø Nagyobb fajlagos költségek, kisebb teljesítmény; Ø Kis I, Uív alacsony (He mentes védőgáz) h 1 (beolvadási mélység) kicsi, vheg alacsony; Ø Kis leolvasztott hozaganyagtömeg (időegység alatt); Ø Kétkezes hegesztési technika, képzett hegesztő; Ø Berendezés, elektródanyag, védőgáz drága, hosszegységre vonatkoztatott fajlagos költség ( Ft/m) nagy; Ø Kiépített védőgáz-struktúra szükséges.
Az SWI alkalmazási területe: Ø Szűk területen gazdaságos, a hegesztési eljárások királya, indokolt esetben célszerű alkalmazni; Ø Értékes, FI-el nehezen hegeszthető anyagoknál; Ø Erősen ötvözött acél, korrózió és hőálló acélok hegesztésére; Ø Al, Ti, Ni, nemvasfémek és ötvözők hegesztése, főként ha aktív védőgázzal nem lehet hegeszteni (pl. Al, Ti); Ø Szabályozott hőbevitel, kistömegű hegfürdő, gyors fürdődermedés (térbeli hegesztés, vékony lemezek hegesztése, gyökhegesztés); Ø A hőbevitel és a tőle független hozaganyag adagolás előnyei: helyszíni csőhegesztés gyöksora, vékony lemezek peremvarratai (hozaganyag nélkül); Ø Az alapanyagból levágott lemezcsík hozaganyagként alkalmazható (nehéz hegeszthetőségi esetekben); Ø Igényes felületi bevonatok: magas olvadáspontú, öntött, keramikus, vagy kompozit pálcák, porok ráolvasztása fém alaptestekre (kopás- ill. hőállóság növelése).
Az argon védőgáz jellemzői: - A nemesgázok (argon, hélium, neon, kripton, xenon, radon) csoportjába tartozik; - Egyatomos, zárt elektronhéjú, más elemekkel kémiai reakcióba nem lépő, fémekben nem oldódó gáz; - Az égéssel szemben közömbös, levegőnél 1, 5 -szer nehezebb; - Rossz hővezető képességű, nagy fajhőjű és viszkozitású, ideális védőgáz; - Az ívben fellépő hőveszteségek kisebbek; - Az Ar-burokban az ütközéses ionizáció intenzívebb, az elektronok kevesebb energiát veszítenek, mint a levegőben; - Az Ar gyújtási potenciálja a levegőnél kisebb, könnyebb az ívgyújtás, nehezebben szakad meg az ív (stabil ív); - Ar közegben a feszültségesés minimális, Uív is kisebb lehet.
Az Ar-ívjellemzők polaritásfüggők, alapvetően megváltoznak: Egyenes polaritás: - A katódfolt a W-elektródon erőteljes, koncentrált elektronemissziót létesít; - A tárgyba ütköző elektronok keskeny, mély beolvadást okoznak; - Az ívfeszültség a levegőben égő ívhez képest kisebb, az ívstabilitás nagyobb; - A W-elektród az áramterhelést jól bírja, nem hevül túl, fogyása minimális (W-elektród kihegyezhető).
Fordított polaritás: - A munkadarabról emittált elektronok a W-elektródba ütköznek, azt túlhevítik, fogyását megnövelik (fokozott hűtés szükséges); - Jmeg, ívstabilitás, beolvadási mélység csökken, ívfeszültség nő; - Jelentősége: Al, Mg és ötvözetei hegesztésénél: a nagyméretű Ar ionok a tárgy felületén oxidhártyába ütköznek, kinetikai és potenciális energiájuk hőfejlődése révén az oxidhártyát elgőzölögtetik (katódporlás, oxidbontás) – a növelt elektronemisszió szerepet játszik az oxidhártya felszakításában.
Váltóáram: - Polaritás 100/sec, fordított polaritás: oxidbontás, egyenes: mély beolvadás - Jó ívstabilitás, W-elektróda fogyás és áramterhelhetőség is elfogadható
SWI hegesztő berendezések Az ívkarakterisztika vízszintes szakaszán dolgozó eljárás, amelyhez követelmény: a hegesztő gép eső karakterisztikájú, az „I” kis áramtartományban finoman szabályozható legyen. A gépi berendezés fő részei: 1. Áramforrás 2. Védőgáz (Ar) ellátó és szabályozó egység; 3. Hűtővíz rendszer; 4. Hegesztő pisztoly + kábel és tömlőköteg (3 m); 5. Vezérlő berendezés, szabályozó, programozó és kijelző rendszer; 6. Huzalelőtoló és előmelegítő egység (opcionális).
1. SWI áramforrása: egyenirányító, vagy inverter típusú - - DC/AC üzemre egyaránt alkalmas (a csak egyenáramú (DC) áramforrással Al és ötvözetei nem hegeszthetők); Eső karakterisztikájú, úgynevezett áramtartó áramforrás (minél meredekebb, annál stabilabb hegesztési ív tartható fenn – kis ívhosszváltozásnál az áramerősség változás is kicsi); Kézi SWI: BI<50%, gépi SWI: BI=100%; Áramtartományok: I<150 A, 150<I<350 A, I>350 A; Uív: 10… 30 V (Ar), (x 1, 5 He); Uív=13+0, 012 Ih (Balogh A), Uív=10+0, 04 Ih (Gáti J) Kiegészítő egységek: I csökkentésére és növelésére alkalmas távolsági áramszabályzó, kisfrekvenciás impulzus egység és programozó berendezés.
2. Védőgáz (Ar) ellátó és szabályozó egység Ø Részei: Ar palack (150 bar), nyomás csökkentő (O 2 –szerelvényekkel egyező csatlakozó mérettel), átfolyás mérő, automatikus működtetésű mágneses gázszelep; Védőgáz mennyiség: Ar: 4… 15 l/p, He: 20… 40 l/p (fúvóka, elektród méret, varratalak, munkadarab anyag függvényében)– túlzott gáz növelés turbulenciához vezethet; - Szűrőegység: 99, 95%-os tisztaság, mert zárványok keletkezhetnek. 3. Hűtő rendszer - Hűtővíz-szükséglet: 1 -2 l/p, - Zárt rendszerű: lágy, tiszta hűtővizet biztosít; - Vezetéki: vízkőlerakódás veszélye, de túlmelegedés nincs; - Érzékelő (vízőr): hűtővíz kimaradásnál kikapcsol.
4. Pisztoly: - Kis áramerősségű (150 A): elegendő az áramló Ar hűtése; Közepes (300 A), vízhűtésű; Nagy (600 A), vízhűtésű; Elektród-kinyúlás gázlencse nélkül: 2… 4 mm, gázlencsével: 15. . 20 mm
5. Vezérlő, programozó és programtároló egység (WPS-szerinti program választás) - A pisztoly vezérlőgombja működtetésére kapcsol: Iheg , ívstabilizátor, Ar-szelep, hűtővíz kapcsolás, indítás, kikapcsolás: 10… 20 sec késleltetéssel; - Sorrend: hűtővíz, Ar, NF áram, Iheg - Gáz és vízellátás ellenőrzése, zavar esetén leállítás. - Kiegészítő egységek: § Nagyfrekvenciás ívgyújtó és ívstabilizátor: nagyfrekvenciás árama elektromos szikra formájában ionizálja az ívközt, a hegesztő áramra szuperponálva javítja az ívstabilitást is. § Végkráter kitöltő ellenállás: fokozatos áramcsökkenést biztosít.
6. Huzalelőtoló és előmelegítő egység: - Gépesített hegesztés: 1 m-es pálca helyett: huzalelőtolóval a hegesztő ívbe hideg huzalt adagolnak, ezzel Ple többszörözhető (előmelegítéssel Ple tovább növelhető); - Csúszóérintkezők segítségével áramot vezetnek át a huzalon, (Joule-hő bevezetés - külön áramforrásról )– meleghuzalos SWI: Ple 2 x hideghuzalosnak, 6… 8 x a pálcásnak (Ple =25… 30 kg/h)
Az AWI hegesztés technológiája W-elektróda kiválasztása: - A wolfram Tolv közel 3400 C 0 , de levegőben 800 -1000 C 0 –on oxidálódik, villamos vezetőképessége a hőmérséklettel nő, hővezető képessége alig csökken, ideális elektróda anyag; - Fogyása Ar-ban jelentéktelen (0, 1 mm/perc); - Előállítása porkohászati úton; - Tiszta állapotban (99, 4%-os) szilárdsága kicsi, könnyen leolvad (W-zárványt okoz); - Az elektron kibocsátás fokozására ötvözik: 1 -2% Th. O 2 vagy Zr. O 2 (0, 5 -1%), La. O 2 , Ce. O 2 : nagyobb lehet az áramterhelés; - Az elektród átmérő megválasztása függ: I, áramfajta, polaritás, (szakirodalom); - Az elektródot koncentrált ívhez hegyesre köszörüljük ( 600); W-elektróda jelölése: pl. WC 20 Ce. O 2 2%Ce. O 2
A hegesztés technika elemei: előkészítés, hegesztés, utólagos hőkezelés 1. Előkészítés a) Felülettisztítás: zsírok, olajok, szennyezők, oxidhártya eltávolítása, mechanikai vagy kémiai úton; b) Leélezés: MSZ EN ISO 9262 szerint; - s<2: peremezve, vagy tompán, - s<4: tompán hézag nélkül, - s>4: V, X, U, teljesen leélezve, ajakmagasság nélkül. c) Fűzés: - s<2 : 100 -150 mm-ként 25 mm hosszon, - s>2 : 300 mm-ként 100 mm hosszon. - a fűzési helyeket hegesztésnél újra meg kell olvasztani vagy ki kell köszörülni.
Az AWI hegesztés technikáját az alapanyag minősége és vastagsága, a kötés formája és térbeli helyzete határozza meg. 1. Töltőanyag nélkül: s<4, szorosan illesztett lemezeknél ( két oldalról hegeszthető), - vékony lemezek peremvarratainál. 2. Töltőanyaggal a térben tetszőleges elhelyezésű varratok, vastagság és anyagminőség korlátozása nélkül. Ø S=6 mm-ig egysoros, s>6 mm-nél többrétegű hegesztéssel.
- Ívgyújtás: külön rézlapon, W elektróda felizzásáig ott tartani. Izzó elektródát a munkadarabhoz közelítve a nagyfrekvenciás áram rövidzár nélkül is lehetővé teszi az újragyújtást. - W-elektróda kinyúlása a fúvókából 2 -5 mm, az ívhossz körülbelül a W elektród átmérője. - A pisztoly és a hegesztő huzal tartása: lásd az ábrán, a jó oxidbontás érdekében (Al, Mg és ötvözetei hegesztése) a hegesztő huzal a tárggyal érintkezzék és a felhevített része az Ar burokban legyen! - Általában jobbról balra: nem kell a hegesztőnek a pálcát a kész varrat felett húzni, jobb az alapanyag megömlesztése; - Balról jobbra hegesztés: a varrat hűlési sebességének csökkentésére, a lehűlés közbeni jobb varratvédelem érdekében (vastag anyagoknál); - Ívhúzás után a pisztoly kis köröző mozgatásával az alapanyagot megömlesztjük, csak a jól megömlesztett heganyagba adagolható a hozaganyag. - Függőleges hegesztés: alulról felfelé, mert fentről lefelé a lefolyó ömledék hidegkötést eredményez.
Hegesztési paraméterek: a) Táblázatból, lemezvastagság függvényében választjuk az W-elektród átmérőt, pálca átmérőt, I-t, Ar mennyiséget és fúvóka átmérőt, - pl. acél, egyenáram, egyenes polaritás: I=sx 30[A] PA helyzetben; -Al, váltakozó árammal: I=sx 35[A] PA helyzetben, - PE és PF helyzetben ezek az értékek 10 -20%-al csökkennek. b) Ar-mennyiség : a fúvóka nyílása, távolsága a tárgytól, hegesztés sebessége, kötés alakja növelik az Ar fogyasztást, rossz gázvédelem esetén: oxidáció, elszíneződés; c) Hozaganyag: „saját anyag” használható, vagy VFI hozaganyag (gépjavítás: nem kell összetételt meghatározni) Automatizálás: 1. Pisztolyvezetés gépesítése, kézi töltőanyag adagolással; 2. Töltőanyag adagolás géppel, kézi vagy gépi pisztolyvezetés; 3. Teljes automatizálás.
Hozaganyagok: - s<3 mm-ig hozaganyag nélküli heg. - Hozaganyaggal: a pálca vegyi összetétele az alapanyaghoz közeli (csak elgőzölés, ötvöző kiégés nincs); - Beolvadó gyökbetét típusok: előre felhegesztett hozaganyagként. Utókezelés: -szép varrat, nem szükséges salakolás, -hőkezelés: beedződésre hajlamos ötvözött acéloknál.
Az SWI technológiai jellegzetességei: Ø J=5… 50 A/mm 2 , az eljárás vízszinteshez közeli ívkarakterisztikán üzemel; Ø Egyparaméteres eljárás: az áramforráson potenciométerrel statikus karakterisztikát választunk, majd a munkapont két koordinátája (U, I) beáll egy adott értékre, mely függ: - a védőgáztól elsődlegesen, - az lív-től - a W-elektróda átmérőjétől másodlagosan. - áramnem és polaritástól Ø vheg =2 -4 mm/s; Ø Ple=1… 2 kg/h ; 1 kg pálca-1 kg ömledék; Ø Kétkezes hegesztés (jobbról balra hegesztés, fejpajzs szükséges).
Hegesztő pálcák: Ø MSZ EN 759 szerint: - átmérők: 1; 1, 2; 1, 6; 2; 2, 4; 3; 3, 2; 4; 5; 6 mm, - pálcahossz: l=1000 mm. Típusok: 1. Ötvözetlen és finomszemcsés acélokhoz: MSZ EN 1668 -W 2. Nagyszilárdságú acélokhoz (Reh>500 N/mm 2): MSZ EN 12534 -W 3. Melegszilárd acélokhoz: MSZ EN 12070 -W 4. Korrózió (hőálló) acélokhoz: MSZ EN 12072 -W 5. Al és ötvözeteihez: MSZ 4264
Impulzusos SWI hegesztés Ø Cél: a hegfürdő szabályozása; Ø Jellemző paraméterei: tc , ta , tcs , Ia , Ics , f=0, 2… 2 Hz, f=1/tc; Ø Ha „f” csökken: a varrat egyre inkább elkülönülő pontok sorozatából jön létre, ha Ics nő, h 1 nő, ha tcs nő akkor a pont térfogata is nő és b is nő; Ø Impulzusos (lüktetőívű) SWI hegesztés előnyei: - A hegfürdő jobban kezelhető kényszerhelyzetben; - W-elektród jobban terhelhető, impulzusok közötti szünetben hűl; - Mélyebb beolvadás érhető el, kedvezőbb lesz a szövetszerkezet; - Kevésbé érzékeny az illesztési hézag változására; - A hegfürdő mérete tág határok között változtatható; - Kisebb HHÖ.
Impulzusos SWI hegesztés