Monitory CRT LCD i LED Praca przy komputerze





















- Slides: 21

Monitory CRT, LCD i LED. Praca przy komputerze z epilepsją.

Nie wszystkie telewizory, gry wideo, monitory komputerowe i błyski wywołują ataki. Nawet u predysponowanych osób wiele czynników musi się połączyć, aby wywołać reakcję światłoczułą. Praca przy komputerze z epilepsją.

Przykłady połączenia czynników świetlnych obejmują: § § § Częstotliwość błysku, czyli jak szybko miga światło. Jasność. Kontrast z oświetleniem tła. Odległość między widzem a źródłem światła. Długość fali światła. Oczy danej osoby są otwarte, czy zamknięte. Praca przy komputerze z epilepsją.

Częstotliwość lub prędkość migającego światła, które najprawdopodobniej powoduje ataki, różni się w zależności od osoby chorej. Zwykle migające światła, które najprawdopodobniej wywołują ataki, mieszczą się w przedziale od 5 do 30 błysków na sekundę (Hz). Praca przy komputerze z epilepsją.

Rodzaje monitorów.

Monitory CRT. Starego typu monitory kineskopowe.

Monitory typu CRT cechowały się dużą obudową, która musiała pomieścić kineskop. Były dużo cięższe, niż obecne monitory i wymagały dużo miejsca np. na biurku.

Kineskop wykorzystany do wyświetlania obrazu mrugał z częstotliwością 75 - 85 Hz, czyli 75 - 85 razy na sekundę. Dlatego monitory typu CRT były zdecydowanie niezalecane dla osób chorych na epilepsję! Mogły wywoływać ataki u osób z zdiagnozowaną epilepsją światłoczułą lub działać w połączeniu z innym wyzwalaczem ataków.

Monitory LCD. Wyświetlacz ciekłokrystaliczny.

Monitory typu LCD korzystały z matrycy wyświetlającej obraz. Nie wymagały kineskopu, przez co nie mrugały tak jak monitory skrzyniowe CRT.

W monitorach LCD wykorzystano polaryzację światła z wykorzystaniem matrycy LCD ( od ang. Liquid Crystal Display ). Popularnie były nazywane monitorami ciekłokrystalicznymi. Generacja monitorów LCD pozwoliła chorym na szersze możliwości integracji społecznej i możliwość pracy przy komputerach.

Monitory LED. Wyświetlacz diodowy.

Monitory i wyświetlacze typu LED to obecnie najpopularniejsza forma przekazania obrazu. Stosowana w większości urządzeń elektronicznych.

Technologia LED wykorzystuje matrycę zbudowaną z dużej ilości diod, świecących jednostajnym światłem. Diody nie emitują błysków. Wyświetlacze LED znajdują zastosowanie w urządzeniach typu: § Telewizory § Monitory § Laptopy § Tablety § Smartfony

W przypadku monitorów kwestia jest zrozumiana, monitory LCD oraz LED nie emitują błysków. Pozostaje kwestia tego, co jest wyświetlane na ekranie urządzenia.

Kilka wskazówek do rozważenia w przypadku osób chorych na epilepsję. Chorzy pomimo wszystko powinni zwrócić uwagę na swoje ataki i okoliczności z nimi związane. Filmy lub gry mogą w sobie zawierać dużą ilość nagłych błysków w efektach CGI ( Computer Generated Imagery ).

Monitory komputerowe. • Używaj monitora typu LCD, lub LED (płaski ekran). Monitory tego typu nie emitują mrugania. • Użyj osłony przeciw błyskowej na monitor. • Noś okulary przyciemniające, aby zmniejszyć odblaski na ekranie. • Rób częste przerwy od zadań związanych z pracą przy komputerze.

Ekrany telewizyjne. • Oglądaj telewizję w dobrze oświetlonym pokoju, aby zmniejszyć kontrast między światłem z telewizora a światłem w pokoju. • Zmniejsz jasność ekranu. • Usiądź jak najdalej od ekranu. • Użyj pilota do zmiany kanałów w telewizorze, dzięki czemu nie będziesz musiał zbytnio zbliżać się do zestawu TV. • Unikaj długiego oglądania.

Gry wideo. • Usiądź co najmniej 2 metry od ekranu w dobrze oświetlonym pokoju. • Zmniejsz jasność ekranu. • Nie pozwól dzieciom grać w gry wideo, jeśli są zmęczone. • Rób częste przerwy w grach i od czasu do czasu odwracaj wzrok od ekranu. Nie zamykaj i nie otwieraj oczu patrząc na ekran. Mruganie może ułatwiać ataki u osób szczególnie wrażliwych. • Wyłącz grę, jeśli pojawią się dziwne lub niezwykłe uczucia lub szarpnięcia ciała.

Inne wyzwalacze ataków epilepsji. Niektórzy chorzy mogą odkryć, że ataki występują w określonych sytuacjach nazywanych wyzwalaczami.

Purple Day® - Everyday. www. purpledayeveryday. org Źródła: www. epilepsy. com www. epilepsja. eu