Mllif Gnc hr 43 li mktbin informatika mllimi
Müəllif: Gəncə şəhər 43 №-li məktəbin informatika müəllimi Məmmədova Ülviyyə Cəbrayıl qızının IV sinifdə apardığı eloktron açıq dərsi.
Mövzu : “Və”, ”Və ya” sözləri olan mürəkkəb mülahizələr
Standartlar: 1. 2. 1. Əşyalar qrupundakı əlamətləri ümumiləşdirir. 2. 2. 3. Verilmiş “və” “və ya” mülahizələrinə uyğun olaraq sxemlər tərtib edir.
Təlim nəticələri : • “Və” “Və ya” sözlərindən istifadə edərək mülahizələr qurur; • “Və” “Və ya” sözləri olan mürəkkəb mülahizələrin doğru , yaxud yalan olduğunu müəyyən edir.
İş formaları: qruplarla iş, fərdi iş. İstifadə olunan üsullar: beyin həmləsi, müsahibə. Fənlər arası inteqrasiya: A. d- 1. 2. 2, Riy. -5. 1. 2, 5. 2. 2. Təchizat: notbuk və mediaproyektor, adi karandaş, pozan, iş vərəqləri, dərslik.
“Və”, ”Və ya” sözləri olan mürəkkəb mülahizələr
RƏQƏMLƏR QRUPU HƏRFLƏR QRUPU
Qrupların kəsişməsi
Kompüterin hissələri Maus lar
Görəsən uçan dördayaqlı var? ?
Qruplar arasındakı əlaqələri dairələrlə daha yaxşı göstərmək olur. Belə dairələrə Eyler dairələri deyilir. Mətn informasiya Qrafik informasiya modeli (məntiqi mühakimə) QRUP Kompyuterin bəzi qurğuları çıxış qurğuları adlanır. Kompyuterin hissələri Çıxış qurğuları ALTQRUP
Qlobus Yer kürəsinin modelidir. Doğru mülahizə Klaviatura informasiyanı göstərir. Yalan mülahizə
Tədqiqat sualı : “Və” “Və ya” sözləri olan mürəkkəb mülahizələr necə qurulur ? Bu cür mürəkkəb mülahizələr nə vaxt doğru , nə vaxt yalan olur ?
“ Kiçik zəkalar” qrupu 1. “VƏ” , ”VƏ YA” məntiqi əməllərindən istifadə edərək iki məntiqi mühakimənin nəticəsinin doğru və ya yalan olduğunu söylə: Bəzi şagirdlər əlaçıdırlar. Bütün heyvanlar meşədə yaşayırlar. 2. Verilmiş qrafiki modelə görə mətn informasiya modeli qur: Məktəblilər Əlaçılar
“ Gənc proqramçılar “ qrupu 1. “VƏ” , ”VƏ YA” məntiqi əməllərindən istifadə edərək iki məntiqi mühakimənin nəticəsinin doğru və ya yalan olduğunu söylə: Prosessor sistem blokunda yerləşir. Model real obyektin mürəkkəbləşdirilmiş oxşarıdır. 2. Aşağıdakı qruplardan hansı “Üzənlər” qrupu ilə kəsişir? Avtomobillər A Balıqlar B Quşlar C Canlılar D
“ Gələcək mütəxəssislər” qrupu 1. “VƏ” , ”VƏ YA” məntiqi əməllərindən istifadə edərək iki məntiqi mühakimənin nəticəsinin doğru və ya yalan olduğunu söylə: Bütün insanlar sağlamdırlar. Qulaq vaitəsi ilə alınan informasiya səs informasiyasıadlanır. 2. Verilmiş qrafiki modelə görə mətn informasiya modeli qur: IV –a sinfinin qızları IV-a sinfinin oğlanları
“ Riyaziyyatçılar” qrupu 1. “VƏ” , ”VƏ YA” məntiqi əməllərindən istifadə edərək iki məntiqi mühakimənin nəticəsinin doğru və ya yalan olduğunu söylə: Bütün ıv sinif şagirdləri idmançıdırlar. 15+56=71 2. Verilmiş qrafiki modelə görə mətn informasiya modeli qur: Tələbələr IV sinif şagirdləri
Ümumiləşdirmə və nəticə : “Doğru”, yaxud “Yalan” olan hər hansı nəqli cümlə MƏNTİQİ MÜLAHİZƏ adlanır. Həqiqətə uyğun olan mülahizə doğru , həqiqətə uyğun olmayan mülahizə isə yalan dır.
Məntiq əməlləri: • D^D=D • DνY=D • D^Y=Y • YνY=Y ^ - və ν - və ya
Doğru Kompüter rəqəmli informasiya ilə işləyir. Doğru VƏ Bütün tərəfləri bərabər olan düzbucaqlı kvadrat adlanır. D ^D=D Doğru mühakimə
Doğru yalan Dostlarla Sistem bloku İnternetdə komputerin VƏ YA görüşmək üçün əlavə veb kameradan hissəsidir. istifadə olunur. YνD=D Doğru mühakimə
Doğru Yalan Printer kompüterin əsas giriş qurğusudur. VƏ Qulaqcıq kompütürin əlavə qurğusudur. Y^D=Y Yalan mühakimə
Yaradıcı tətbiqetmə “Məntiqi məsələlər” 1. Səbətdəki 5 almanı 5 uşaq arasında elə bölün ki, 1 alma səbətdə qalsın. 2. Almanın yarısı nəyə bənzəyir. A. Aşurova 2010 IV sinif Çoxluqlar və məntiqi əməllər 26
Qiymətləndirmə Qruplar Kiçik Zəkalar Gənc Proqramçılar Gələcək mütəxəssislər Riyaziyyatçılar Əməkdaşlıq Təqdimetmə Düzgün yerinə yetirmə Yekun
Ev tapşırığı “Və”, ”Və ya” sözlərinin hər birinə aid həm doğru , həm də yalan mülahizə yazın.
- Slides: 29