Mineralogick systm V Uhliitany a dusinany Kalcit ocelek

  • Slides: 12
Download presentation
Mineralogický systém V. Uhličitany a dusičnany Kalcit, ocelek, magnezit, chilský ledek Autorem materiálu a

Mineralogický systém V. Uhličitany a dusičnany Kalcit, ocelek, magnezit, chilský ledek Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

Kalcit o o o o Hlavní složka hornin. ………… a ……………. Složení: uhličitan vápenatý

Kalcit o o o o Hlavní složka hornin. ………… a ……………. Složení: uhličitan vápenatý Tvrdost: … Vznik: ze schránek mořských živočichů, vysrážením z vod s+s Výskyt: ve vápencích (Český a Moravský kras, Prachovice) Vlastnosti: dobře rozpustný v málo kys. vodě - ……. . jevy, dokonalá štěpnost Použití: průmysl stavebních hmot (vápno, cement), dekorační kámen, sochařství Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

Kalcit [cit. 2011 -09 -20]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: <http: //commons.

Kalcit [cit. 2011 -09 -20]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: <http: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Calcite-117870. jpg>. [cit. 2011 -09 -20]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: <http: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Calcite-117952. jpg>. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

Kalcit [cit. 2011 -09 -20]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: <http: //commons.

Kalcit [cit. 2011 -09 -20]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: <http: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Calcite-Aurichalcite-268040. jpg>. [cit. 2011 -09 -20]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: <http: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Calcite-271676. jpg>. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

Kalcit [cit. 2011 -09 -20]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: <http: //commons.

Kalcit [cit. 2011 -09 -20]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: <http: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Calcite-Hematite-118239. jpg>. [cit. 2011 -09 -20]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: <http: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Calcite-Stibnite-117885. jpg>. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

Ocelek (siderit) o o Složení: uhličitan železnatý Použití: důležitá železná ruda Autorem materiálu a

Ocelek (siderit) o o Složení: uhličitan železnatý Použití: důležitá železná ruda Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

Magnezit o o o Složení: uhličitan hořečnatý Použití: výroba žáruvzdorných cihel (až 1800 °C),

Magnezit o o o Složení: uhličitan hořečnatý Použití: výroba žáruvzdorných cihel (až 1800 °C), hnojiva Zajímavost: využití ve sportu – gymnastika Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

Využití zásaditého uhličitanu hořečnatého, neboli „magnézia“, při horolezectví Autorem materiálu a všech jeho částí,

Využití zásaditého uhličitanu hořečnatého, neboli „magnézia“, při horolezectví Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

Dolomit o o Hlavní složka horniny Složení: uhličitan vápenato-hořečnatý (podvojný minerál) Výskyt: pohoří …………….

Dolomit o o Hlavní složka horniny Složení: uhličitan vápenato-hořečnatý (podvojný minerál) Výskyt: pohoří ……………. v …………. Použití: žárovzdorné cihly Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

Ledek (chilský ledek, nitronatrit) o o o Složení: dusičnan sodný Využití: dusíkatá hnojiva, výroba

Ledek (chilský ledek, nitronatrit) o o o Složení: dusičnan sodný Využití: dusíkatá hnojiva, výroba výbušnin, konzervace masa (E 251) Zajímavost: při požáru na lodi hašen vodou – exploze - zničil celé přístavní město a potopil několik okolo kotvících lodí Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

Solná pláň pouště Atacama v Chile, kde se nachází jedno z největších nalezišť chilského

Solná pláň pouště Atacama v Chile, kde se nachází jedno z největších nalezišť chilského ledku [cit. 2011 -09 -22]. Dostupný pod licencí Creative Commons na www: <http: //commons. wikimedia. org/wiki/File: Miscanti_Lagoon_near_San_Pedro_de_Atacama_Chile_Luca_Galuzzi_2006. jpg>. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.

Kontrolní otázky o o Používá se na výrobu žáruvzdorných cihel a přidává se do

Kontrolní otázky o o Používá se na výrobu žáruvzdorných cihel a přidává se do průmyslových hnojiv jako složka dodávající rostlinám potřebný Mg Hlavní složkou hornin vápence a mramoru je nerost… vzorec chilského ledku je … otázky v uč. str. 31 zelený okraj + ot. 1 -3 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Odstrčil.