Mikroskop Mikroskop Mikroskop je optiki instrument koji slui

  • Slides: 8
Download presentation
Mikroskop

Mikroskop

Mikroskop §Mikroskop je optički instrument koji služi za posmatranje bića i predmeta koji nisu

Mikroskop §Mikroskop je optički instrument koji služi za posmatranje bića i predmeta koji nisu vidljivi golim okom. §Izumio ga je u 16 vijeku Zaharie Jansen. Bio je proste građe. §Danas su mikroskopi izuzetno složeni. §Mikroskopiranje (grčki: mikros – mali i optikos – gledanje) je posmatranje i proučavanje sitnih bića i predmeta pod mikroskopom. §U školama se koriste svjetlosni mikroskopi. §Predmeti se posmatraju kroz sočiva smještena u okularu i objektivu. §Preparat koji se posmatra mora biti tanak da bi svjetlost mogla proći kroz njega. §Uvećanje svjetlosnih mikroskopa je do 2000 puta.

§ § § § Sastavni djelovi miroskopa Postoji veći broj tipova mikroskopa , međutim

§ § § § Sastavni djelovi miroskopa Postoji veći broj tipova mikroskopa , međutim svi oni imaju zajedničke djelove - optičke i mehaničke. Optički djelovi Uloga Osvjetljavanje preparata (ogledalo (lampa) i kondezator Uveličavanje lika predmeta (objektiv i okular koji sadrže veći broj sočiva da bi se dobila što jasnija slika) Mehanički djelovi – daju stabilnost i nose optičke djelove mikroskopa. Mikroskopom se mora rukovati pažljivo da se ne bi oštetila sočiva i preparat koji želimo da posmatramo.

Djelovi mikroskopa Okular Mikroskopska cijev Ručica Objektivi Stočić Kondezor Mali zavrtanj Veliki zavrtanj Izvor

Djelovi mikroskopa Okular Mikroskopska cijev Ručica Objektivi Stočić Kondezor Mali zavrtanj Veliki zavrtanj Izvor svjetlosti Postolje

Funkcionisanje sočiva § Pri prelasku iz jedne u drugu sredinu svjetlosni zraci mijenjaju pravac

Funkcionisanje sočiva § Pri prelasku iz jedne u drugu sredinu svjetlosni zraci mijenjaju pravac kretanja. Pri prelasku iz vazduha su sočivo svjetlosni zraci se prelamaju i zakrivljuju Pri izlasku iz suprotne strane sočiva svjetlosni zraci se ponovo prelamaju. Kao rezultat prelamanja svjetlosti , lik predmeta ili bića koje posmatramo je uvećan. sočivo Oko posmatrača Sočivo okulara Soćivo objektiva Objekat Sočivo kondenzatora Izvor svjetlosti Snimak uvećanog preparata

Vrste mikroskopa: § Svjetlosni mikroskop § Kod ovog tipa mikroskopa slika se dobija §

Vrste mikroskopa: § Svjetlosni mikroskop § Kod ovog tipa mikroskopa slika se dobija § prolaskom svjetlosti kroz preparat i sočiva.

Elektronski mikroskopi koriste umjesto svijetla snop elektrona. Elektroni se ponašaju kao talasi malih talasnih

Elektronski mikroskopi koriste umjesto svijetla snop elektrona. Elektroni se ponašaju kao talasi malih talasnih dužina. Što im je talasna dužina manja to brže putuju i uvećanje im je veće. Ovim tipom mikroskopa se posmatraju djelovi ćelija i virusi. Jedan od tipova elektronskih mikroskopa je TEM (transmisioni elektronski mikroskop).

Pojmovnik § Mikroskop – optički instrument koji uvežava lik posmatranog predmeta § Sočiva –

Pojmovnik § Mikroskop – optički instrument koji uvežava lik posmatranog predmeta § Sočiva – providna tijela koja prelamaju svjetlosne zrake i daju uvećanu sliku predmeta.