Microsoft Access Access informacje wstpne Microsoft Access jest

  • Slides: 18
Download presentation
Microsoft Access

Microsoft Access

Access – informacje wstępne ü Microsoft Access jest składnikiem pakietu biurowego Microsoft Office ü

Access – informacje wstępne ü Microsoft Access jest składnikiem pakietu biurowego Microsoft Office ü Najnowsza wersja: Microsoft Access 2010 ü Program do tworzenia i obsługi baz danych ü Dostępny na platformę Windows

Access – informacje wstępne § Plik Access’a (inaczej Baza danych) ma rozszerzenie. accdb (wersja

Access – informacje wstępne § Plik Access’a (inaczej Baza danych) ma rozszerzenie. accdb (wersja 2007 i 2010) lub. mdb (starsze wersje) § Bazę można eksportować do innych formatów np. plik tekstowy, arkusz Excel’a, dokument Word’a § Baza danych Access’a składa się z rekordów

Programy alternatywne § Open. Office Base § Libre. Office Base (Document Foundation) § Pakiet

Programy alternatywne § Open. Office Base § Libre. Office Base (Document Foundation) § Pakiet Apple i. Work, IBM Lotus oraz Google Docs nie zawierają programu do baz danych

Ekran Access’a (2007 i 2010)

Ekran Access’a (2007 i 2010)

Nowa Baza danych

Nowa Baza danych

Zawartość Bazy danych W pliku bazy danych programu Access można używać następujących obiektów: §

Zawartość Bazy danych W pliku bazy danych programu Access można używać następujących obiektów: § Tabele do przechowywania danych. § Kwerendy do znajdowania i pobierania tylko tych danych, które są potrzebne. § Formularze do przeglądania, dodawania i aktualizowania danych w tabelach. § Raporty do analizowania lub drukowania danych w określonym układzie.

Struktura Bazy danych § Dane zapisane w jednej tabeli można przeglądać z wielu lokalizacji.

Struktura Bazy danych § Dane zapisane w jednej tabeli można przeglądać z wielu lokalizacji. Gdy dane zostaną zaktualizowane, nastąpi ich automatyczna aktualizacja we wszystkich miejscach, w których występują. § Do pobierania danych można użyć kwerendy. § Do wyświetlania i wprowadzania danych służy formularz. § Do wyświetlania i drukowania danych można użyć raportu. § Wszystkie te elementy: tabele, kwerendy, formularze i raporty — są obiektami bazy danych.

Kwerendy § Aby odnaleźć i pobrać tylko te dane, które spełniają określone warunki, w

Kwerendy § Aby odnaleźć i pobrać tylko te dane, które spełniają określone warunki, w tym dane z wielu tabel, należy utworzyć kwerendę. § Za pomocą kwerendy można również aktualizować lub usuwać wiele rekordów jednocześnie i wykonywać predefiniowane lub niestandardowe obliczenia na danych. § UWAGA: Kwerendy nie można używać do aktualizowania lub usuwania rekordów w bazie danych sieci Web.

Formularze • Za pomocą formularza można łatwo wyświetlać, wprowadzać i zmieniać dane w jednym

Formularze • Za pomocą formularza można łatwo wyświetlać, wprowadzać i zmieniać dane w jednym wierszu naraz. Można też używać go do wykonywania innych akcji, na przykład do wysyłania danych do innych aplikacji. • Formularze zazwyczaj zawierają formanty połączone z polami w tabelach. • Formularz można utworzyć za pomocą jednego z poleceń w grupie Formularze na Wstążce lub Kreatora formularzy , a także zaprojektować go samodzielnie w widoku projektu. • UWAGA : Do tworzenia formularzy i raportów w bazach danych sieci Web należy użyć widoku układu, a nie widoku projektu.

Formularze § W tabeli jest wyświetlanych jednocześnie wiele rekordów, § Podczas przeglądania tabeli nie

Formularze § W tabeli jest wyświetlanych jednocześnie wiele rekordów, § Podczas przeglądania tabeli nie można aktualizować danych w wielu tabelach jednocześnie. § Formularz przedstawia pojedyncze rekordy i mogą w nim być wyświetlane pola pochodzące z więcej niż jednej tabeli. Można w nim także wyświetlać obrazy i inne obiekty. § Formularz może zawierać przycisk służący do drukowania raportu, otwierania innych obiektów lub do automatyzowania zadań w inny sposób.

Raporty § Za pomocą raportu można szybko przeanalizować dane albo zaprezentować je w określony

Raporty § Za pomocą raportu można szybko przeanalizować dane albo zaprezentować je w określony sposób na wydruku lub w innych formatach. § Na przykład można przesłać współpracownikowi raport zawierający pogrupowane dane i obliczone sumy. § Można też utworzyć raport z danymi adresowymi sformatowanymi na potrzeby drukowania etykiet adresowych.

Kwerendy - omówienie § Kwerenda jest żądaniem wyników danych, żądaniem wykonania akcji na danych

Kwerendy - omówienie § Kwerenda jest żądaniem wyników danych, żądaniem wykonania akcji na danych lub żądaniem zarówno wyników danych, jak i wykonania akcji. § Za pomocą kwerendy można uzyskać odpowiedź na proste pytanie, wykonać obliczenia, połączyć dane z różnych tabel lub nawet dodać, zmienić albo usunąć dane tabeli. § Kwerendy używane do pobierania danych z tabeli lub wykonywania obliczeń są nazywane kwerendami wybierającymi. § Kwerendy dodające, zmieniające lub usuwające dane są nazywane kwerendami funkcjonalnymi.

Ćwiczenie przy użyciu szablonu bazy danych Northwind 2010 § Kliknij kartę Plik, a następnie

Ćwiczenie przy użyciu szablonu bazy danych Northwind 2010 § Kliknij kartę Plik, a następnie kliknij pozycję Nowe. § W środkowym okienku, w obszarze Dostępne szablony kliknij opcję Przykładowe szablony , a następnie kliknij pozycję Northwind. § W okienku z prawej strony sprawdź nazwę pliku bazy danych w polu Nazwa pliku i ewentualnie zmień tę nazwę. Kliknij ikonę folderu, aby przejść do pliku w innej lokalizacji. § Kliknij przycisk Utwórz. § Postępuj zgodnie ze wskazówkami na stronie Northwind Traders (na karcie obiektu Ekran uruchamiania), aby otworzyć bazę danych, a następnie zamknij okno dialogowe Logowanie.

Ćwiczenie Aby utworzyć kwerendę zwracającą informacje o produktach i cenach, wykonaj poniższą procedurę: §

Ćwiczenie Aby utworzyć kwerendę zwracającą informacje o produktach i cenach, wykonaj poniższą procedurę: § Otwórz bazę danych Northwind utworzoną wcześniej w tej procedurze. § Na karcie Tworzenie w grupie Makra i kod kliknij pozycję Projekt kwerendy. § W oknie dialogowym Pokazywanie tabeli na karcie Tabele kliknij dwukrotnie tabelę Produkty. § Zamknij okno dialogowe Pokazywanie tabeli. § W tabeli Produkty kliknij dwukrotnie pola Nazwa produktu i Cena katalogowa, aby dodać je do siatki projektu kwerendy. § Na karcie Projektowanie w grupie Wyniki kliknij przycisk Uruchom. § Kwerenda zostanie uruchomiona i wyświetli listę produktów i cen.

Zadanie Zaprojektuj prostą bazę teleadresową wg poniższych wskazówek: 1. Wybierz pusta baza danych i

Zadanie Zaprojektuj prostą bazę teleadresową wg poniższych wskazówek: 1. Wybierz pusta baza danych i zapisz do pliku 2. Zaprojektuj tabelę wg poniższych dyspozycji:

Zadanie - ustaw klucz podstawowy; - zapisz tabelę jako tb. Adresy 3. Wprowadź do

Zadanie - ustaw klucz podstawowy; - zapisz tabelę jako tb. Adresy 3. Wprowadź do uprzednio zaprojektowanej tabeli ok. 10 fikcyjnych adresatów, w tym 5 z Krakowa. 4. Utwórz autoformularz i zapisz go jako fm. Auto (otwórz tabelę i z menu wybierz odpowiedni obiekt). 5. Utwórz kwerendę i zapisz go jako kw. Cała. W widoku projekt dodaj do kwerendy wszystkie pola tabeli. Wykonaj kwerendę ! (zaobserwuj wynik).

Zadanie 6. Modyfikuj kolejno kwerendę wg poniższych wskazówek i każdorazowo sprawdzaj wyniki. - w

Zadanie 6. Modyfikuj kolejno kwerendę wg poniższych wskazówek i każdorazowo sprawdzaj wyniki. - w wierszu sortuj pola Nazwisko ustaw rosnąco - sprawdź wynik; - w wierszu kryteria pola Miasto wpisz =Kraków - sprawdź wynik; - w wierszu kryteria pola Miasto zamień =Kraków na Like [Podaj nazwę miasta!] - sprawdź wynik; - w wierszu kryteria pola Miasto zamień Like [Podaj nazwę miasta!] na Like [Podaj nazwę miasta!] & * - sprawdź wynik;