Mgr Natlia Gyepesov Z s M Topoany Slovci

  • Slides: 8
Download presentation
Mgr. Natália Gyepesová Zš s Mš, Topoľčany

Mgr. Natália Gyepesová Zš s Mš, Topoľčany

Slováci sa ocitli v komplikovanej situácii. Obrana proti maďarizácii bola neúčinná. Tí, čo protestovali

Slováci sa ocitli v komplikovanej situácii. Obrana proti maďarizácii bola neúčinná. Tí, čo protestovali boli prenasledovaní a väznení. V Európe sa zjednocovali štáty a vznikali nové.

Slovensko – Českú spoluprácu propagovali študenti študujúci v Česku. Názory sa formovali pod vplyvom

Slovensko – Českú spoluprácu propagovali študenti študujúci v Česku. Názory sa formovali pod vplyvom Tomáša Garriguea Masaryka. V roku 1896 vznikol v Prahe spolok – Českoslovanská jednota. Podporoval česko-slovenskú spoluprácu finančne a kultúrne.

Spoluprácu Čechov a Slovákov podporovali hlasisti (združovali sa okolo časopisu Hlas). Českoslovanská jednota a

Spoluprácu Čechov a Slovákov podporovali hlasisti (združovali sa okolo časopisu Hlas). Českoslovanská jednota a hlasisti Snaha o vytvorenie jedného Československého národa Nesúhlasili s čechoslovakizmom.

V roku 1871 vznikla Slovenská národná strana v Turčianskom sv. Martine. S. H. Vajanský

V roku 1871 vznikla Slovenská národná strana v Turčianskom sv. Martine. S. H. Vajanský a J. M. Hurban očakávali pomoc z Ruska. Katolíci vytvorili Slovenskú ľudovú stranu.

Kultúrny život Slovákov po zániku Matice slovenskej rozvíjali rôzne spolky. Podľa zamerania svojej činnosti

Kultúrny život Slovákov po zániku Matice slovenskej rozvíjali rôzne spolky. Podľa zamerania svojej činnosti boli kultúrne, cirkevné, športové, ženské, hospodárske a i. V Martine pôsobil Spolok slovenských žien – Živena a existovala národná tlačiareň. Od roku 1895 tu sídlila významná slovenská vedecká inštitúcia, Muzeálna slovenská spoločnosť, na ktorú neskôr nadviazalo Slovenské národné múzeum. Zameriavala sa najmä na prírodné vedy a etnografiu (národopis). Viedol ju rímskokatolícky kňaz a všestranný vedec, Andrej Kmeť. V Trnave bol založený Spolok sv. Vojtecha, ktorý vydával Katolícke noviny a náboženskú literatúru v slovenčine. Evanjelici mali svoje vydavateľstvo Tranoscius v Liptovskom sv. Mikuláši. Obe vydavateľstvá pôsobia aj v súčasnosti.

Černovská tragédia Silnejúca maďarizácia sa prejavila v Černovej v r. 1907. Narodil sa tu

Černovská tragédia Silnejúca maďarizácia sa prejavila v Černovej v r. 1907. Narodil sa tu Andrej Hlinka, ktorého zásluhou bol postavený katolícky kostol. Protest obyvateľov – 15 mŕtvych.

Černovská tragédia Cirkevný nadriadený Andreja Hlinku, maďarský arcibiskup Sándor Párvy, však Hlinku zbavil farského

Černovská tragédia Cirkevný nadriadený Andreja Hlinku, maďarský arcibiskup Sándor Párvy, však Hlinku zbavil farského úradu a svoje rozhodnutie nechcel odvolať. Černovčania odmietli vpustiť do dediny kňazov, ktorí dostali za úlohu kostol posvätiť a vlastnými telami bránili kočom prejsť. Do protestujúceho davu vystrelili na pokyn slúžneho žandári. Usmrtených bolo 15 ľudí a bez lekárskej pomoci zostalo na ulici množstvo zranených. Ďalší boli postavení pred súd. O tejto tragédii sa písalo ďaleko za hranicami Uhorska.