MEUNARODNO RADNO PRAVO PREDAVANJA VVII OAS OPTI SMER

  • Slides: 20
Download presentation
MEĐUNARODNO RADNO PRAVO • • PREDAVANJA (V-VII) OAS – OPŠTI SMER TEMATSKE OBLASTI: Zabrana

MEĐUNARODNO RADNO PRAVO • • PREDAVANJA (V-VII) OAS – OPŠTI SMER TEMATSKE OBLASTI: Zabrana prinudnog rada – Konvencije MOR-a 29 i 105; Zabrana diskriminacije (zapošljavanje i zanimanje) – Konvencija MORa 111; Rad sa nepunim radnim vremenom – Konvencija 175; Rad od kuće – Konvencija MOR-a 177; Zaštita radnika migranata – Konvencija MOR-a 143; Radno vreme – Konvencija MOR-a 171; Zaštita plata – Konvencija o jednakosti nagrađivanja muške i ženske radne snage MOR-a 100; Zaštita posebnih kategorija zaposlenih (invalidi) – Konvencija MOR-a 159.

MEĐUNARODNO RADNO PRAVO V PRINUDNI RAD (KONVENCIJA MOR-A BROJ 29 O PRINUDNOM ILI OBAVEZNOM

MEĐUNARODNO RADNO PRAVO V PRINUDNI RAD (KONVENCIJA MOR-A BROJ 29 O PRINUDNOM ILI OBAVEZNOM RADU IZ 1930. GODINE I KONVENCIJA BROJ 105 O UKIDANJU PRINUDNOG RADA IZ 1957. GODINE) - Prinudni rad je negacija slobode rada koja se, osim ropstva, javlja u različitim modalitetima koji predstavljaju predmet interesovanja na međunarodnom nivou, što je bila osnova za usvajanje gore navedenih Konvencija MOR-a. - Ove Konvencije se ubrajaju u osnovne međunarodne konvencije o radu. - Interes modernog čovečanstva je zabrana prinudnog rada. - Navedene Konvencije pokrivaju sve vrste rada i usluga pojedinaca koje se vrše pod pretnjom.

PRIMERI - U Velikoj Britaniji se, po pitanju prinudnog rada, razmatrala opcija privatizacije zatvorskih

PRIMERI - U Velikoj Britaniji se, po pitanju prinudnog rada, razmatrala opcija privatizacije zatvorskih ustanova i angažovanje zatvorenika za potrebe rada privatnih kompanija. Da ne bi bilo kršenja odredaba Konvencije o zabrani prinudnog rada, traži se izričiti pristanak zatvorenika na rad u privatnim kompanijama. Takođe, taj rad, iako ga obavljaju zatvorenici, mora imati sve odlike rada koji vrše lica na slobodi. Stoga, za ovaj rad moraju biti predviđene nadnice, socijalno i zdravstveno osiguranje na radu. - U Boliviji se nastojalo postići ravnopravnost među polovima po pitanju isplata nadoknada za rad. Teži se jednakoj nadoknadi i muškarcima i ženama, koje će biti ekvivalent utrošenog rada. U vezi sa tim, donesen je Akcioni plan o polnoj jednakosti za period 2007 -2009. godine.

PRIMERI - U Boliviji je takođe postojao problem ograničavanja prava na štrajk. Organizovanje štrajkova

PRIMERI - U Boliviji je takođe postojao problem ograničavanja prava na štrajk. Organizovanje štrajkova i obustava rada su bili inkriminisani Krivičnim zakonom Bolivije, a predviđena zatvorska kazna je bila u rasponu od 1 do 5 godina. - Prema izveštaju Komisije o primeni Konvencija MOR-a, istaknuto je da svaki radnik u štrajku, koji se ponaša miroljubivo ne bi trebalo da bude podvrgnut sankcijama, te da se mora odustati od represivnih mera prema radnicima koji nastoje da zaštite svoja prava štrajkom.

PRIMER - U Republici Srbiji, po pitanju ispunjenosti uslova iz Konvencije broj 29 MOR,

PRIMER - U Republici Srbiji, po pitanju ispunjenosti uslova iz Konvencije broj 29 MOR, a po pitanju prestanka rada nastalog uvođenjem vanrednog stanja i situacija kad okolnosti ugrožavaju stanovnike, do njega dolazi kad predsednik Republike saominicijativno ili na inicijativu Vlade donese Odluku o ukidanju vanrednog stanja. - Prinudni rad je zabranjen na teritoriji čitave Republike Srbije. Ni jednom pravnom subjektu u našoj državi nije dopušten prinudni rad, ni pod kojim uslovima.

SRBIJA - Zakon o radu Republike Srbije garantuje da je radni odnos dobrovoljan ugovorni

SRBIJA - Zakon o radu Republike Srbije garantuje da je radni odnos dobrovoljan ugovorni odnos između poslodavca i zaposlenog, te da se ugovorom o radu njihovi međusobni odnosi uređuju. Zaposleni raspolaže mogućnošću otkaza ugovora o radu, uz poštovanje odredbi o otkaznom roku. Zaposleni ima pravo na određeno radno vreme, a za slučaj prekovremenog rada, koji ne sme da traje duže od četiri časa dnevno, ima pravo na uvećanu nadoknadu.

ZABRANA DISKRIMINACIJE - Da bi postojala diskriminacija, potrebno je: 1. Različito postupanje, odnosno pravljenje

ZABRANA DISKRIMINACIJE - Da bi postojala diskriminacija, potrebno je: 1. Različito postupanje, odnosno pravljenje razlike, usmislu favorizacije ili defavorizacije, 2. Postojanje osnova na kom se temelji različito postupanje, 3. Postojanje rezultata različitog postupanja. - Pravo na jednakost je pravo koje podrazumeva jednak tretman pri zapošljavanju, jednake šanse i prilike pri zapošljavanju, kao i zabranu diskriminacije na radu i prilikom zapošljavanja. - Godine 1958. je donesena Konvencija broj 111 o zabrani doskriminacije od strane MOR, kojom se predviđa opšta zabrana od diskriminacije u pogledu zaposlenja i zanimanja, te se ne predviđaju bilo kakva ograničenja u primeni kad su u pitanju određene grupe lica i zanimanja.

PRIMER • U Bosni i Hercegovini, po pitanju primene Konvencije 111 MOR-a o zabrani

PRIMER • U Bosni i Hercegovini, po pitanju primene Konvencije 111 MOR-a o zabrani diskriminacije, primećeno je da je tokom 1999. godine dolazilo do otpuštanja radnika po nacionalnom i verskom principu. Takođe, uočen je diskriminatoran odnos prema kandidatima za zaposlenje, takođe po nacionalnom i verskom principu.

NEPUNO RADNO VREME VI KONVENCIJA MOR 175 -O RADU SA NEPUNIM RADNIM VREMENOM- Donesena

NEPUNO RADNO VREME VI KONVENCIJA MOR 175 -O RADU SA NEPUNIM RADNIM VREMENOM- Donesena je 1994. godine, a odnosi se na radnike koji rade sa nepunim radnim vremenom. Njome se želi radnicima sa nepunim radnim vremenom omogućiti uživanje u istim pravima koja imaju radnici zaposleni na puno radno vreme. Tu se prvenstveno misli na pravo na organizovanje, kolektivno pregovaranje i delovanje u svojstvu radničkih predstavnika. Takođe, radnicima sa nepunim radnim vremenom se nastoji obezbediti sigurnost i zdravlje na radu i zaštita od diskriminacije u zapošljavanju i zvanju.

RAD KOD KUĆE KONVENCIJA MOR 177 -O RADU KOD KUĆE-Donesena je 1996. godine i

RAD KOD KUĆE KONVENCIJA MOR 177 -O RADU KOD KUĆE-Donesena je 1996. godine i odnosi se na rad kod kuće. Njome se reguliše tretman radnika koji rade od kuće, u smislu prava i obaveza radnika, zaštite od diskriminacije ovih radnika po pitanju zaposlenja i zanimanja, zaštite po pitanju sigurnosti i zdravlja na radu, naknade za rad, zaštite socijalnog osiguranja, pravo na profesionalno usavršavanje, određivanja starosnih granica za zasnivanje ove vrste radnog odnosa, kao i zaštite majki na radu.

MIGRANTI KONVENCIJA MOR 143 -O MIGRACIJAMA U USLOVIMA ZLOUPOTREBE I UNAPREĐENJA JEDNAKIH MOGUĆNOSTI RADNIKA

MIGRANTI KONVENCIJA MOR 143 -O MIGRACIJAMA U USLOVIMA ZLOUPOTREBE I UNAPREĐENJA JEDNAKIH MOGUĆNOSTI RADNIKA I MIGRANATA- Donesena je 1975. godine sa ciljem suzbijanja nezakonitog zapošljavanja radnika i utvrđivanja da li sa teritorije određene države polaze, preko nje prelaze ili na nju stižu migraciona kretanja u cilju zapošljavanja, pri čemu su migranti u toku puta, po dolasku, za vreme boravka i rada izloženi uslovima u kojima se krše odnosni međunarodni, multilateralni ili bilateralni instrumenti, sporazumi ili nacionalno zakonodavstvo.

NOĆNI RAD VII KONVENCIJA MOR 171 -O NOĆNOM RADU-Donesena je 1990. godine i odnosi

NOĆNI RAD VII KONVENCIJA MOR 171 -O NOĆNOM RADU-Donesena je 1990. godine i odnosi se na zaposlena lica (osim lica koja rade u poljoprivredi, stočarstvu, ribarstvu, pomorstvu i unutrašnjoj plovidbi) a koji rade u noćnim smenama. Radnicima se garantuje besplatan lekarski pregled pre nego što počnu sa noćnim radom i u redovnim vremenskim intervalima u vreme obavljanja noćnog rada. Ako se utvrdi da lice ne može da radi noću zbog zdravstvenih problema, o rezultatima pregleda se ne smeju upoznavati drugi radnici, niti rezultati smeju da nanose štetu radniku.

JEDNAKE NADOKNADE KONVENCIJA MOR 100 -O JEDNAKIM NADOKNADAMA-Donesena je 1951. godine sa ciljem utvrđivanja

JEDNAKE NADOKNADE KONVENCIJA MOR 100 -O JEDNAKIM NADOKNADAMA-Donesena je 1951. godine sa ciljem utvrđivanja visine plate na način i primenom metode kojom se osigurava primena načela jednakosti nadoknada radnika i radnica za rad jednake vrednosti za sve radnike. -Svaka država koja je ratifikovala ovu Konvenciju je dužna da donese metode kojima se omogućuje jednakost nadoknada kroz nacionalne zakone i propise, zakonske mehanizme i kolektivne ugovore radnika i poslodavaca.

PRIMER • U Gruziji je garantovana jednakost za muškarce i žene u vidu nadoknade

PRIMER • U Gruziji je garantovana jednakost za muškarce i žene u vidu nadoknade za rad, te su u skladu sa time i doneseni takvi zakoni koji tu jednakost poštuju. Zakoni garantuju polnu jednakost i štite žene od bilo kog oblika diskriminacije. Takođe, onemogućuje se bilo koji oblik diskriminacije po rasnoj osnovi, boji kože, etničke i socijalne kategorije, nacionalnosti, poreklu, osobini, položaju, prebivalištu, starosti, seksualnoj orijentaciji, verskoj orijentaciji, porodičnom osnovu, izraženog političkog mišljenja ili stava i td.

INVALIDI KONVENCIJA MOR 159 -O PROFESIONALNOJ REHABILITACIJI I ZAPOŠLJAVANJU INVALIDA- Donesena je 1983. godine

INVALIDI KONVENCIJA MOR 159 -O PROFESIONALNOJ REHABILITACIJI I ZAPOŠLJAVANJU INVALIDA- Donesena je 1983. godine sa ciljem omogućavanja odgovarajućih politika profesionalne rehabilitacije osoba sa invaliditetom, kao i unapređenje uslova za zapošljavanje osoba sa invaliditetom na tržištu rada. - Moraju se omogućiti jednaki uslovi za radnike sa invaliditetom, kao i radnicima bez invaliditeta, uz uvođenje podsticajnih mera za zapošljavanje radnika sa invaliditetom i stvaranja uslova pozitivne diskriminacije prema njima.

PRILOZI Tabela 1. RATIFIKACIJA OSNOVNIH KONVENCIJA U EVROPI Слобода удруживања и Забрана Елиминација Забрана

PRILOZI Tabela 1. RATIFIKACIJA OSNOVNIH KONVENCIJA U EVROPI Слобода удруживања и Забрана Елиминација Забрана дечјег Земља Албанија Аустрија Азербејџан Багарска Белгија Белорусија Босна и Херцеговина колективног преговарања принудног рада дискриминације Конв. 87 Конв. 98 Конв. 29 105 1957 1997 1950 1951 1960 1958 1992 2000 1959 1932 1999 1951 1953 1944 1961 1956 1995 1993 2000 Конв. 100 1957 1953 1992 1955 1952 1956 1993 Конв. 111 1997 1973 1992 1960 1977 1961 1993 рада Конв. 138 1998 2000 1992 1980 1988 1979 1993 Конв. 182 2001 2004 2000 2002 2000 2001

PRILOZI Tabela 2. RATIFIKACIJA OSNOVNIH KONVENCIJA U AZIJI I PACIFIKU [1 Слобода удруживања и

PRILOZI Tabela 2. RATIFIKACIJA OSNOVNIH KONVENCIJA U AZIJI I PACIFIKU [1 Слобода удруживања и колективног преговарања Конв. Земља 87 98 Аустралиа 1973 Авганистан Бахреин Бангладеш 1972 Брунеи Дарусалам Фиџи 2002 1974 Филипини 1953 Забрана принудног рада Елиминација Забрана дечјег дискриминациј рада е Конв. 29 105 100 111 138 182 1932 1960 1974 1973 2006 1963 1969 1981 1998 2000 2001 1972 1998 1972 2001 2008 1974 2002 2003 2002 2005 1960 1953 1960 1998 2000

PRILOG - Podrobnije informacije o nevedenim Konvencijama možete naći na sledećem linku: http: //www.

PRILOG - Podrobnije informacije o nevedenim Konvencijama možete naći na sledećem linku: http: //www. pravno-informacionisistem. rs/Sl. Glasnik. Portal/reg/content/acts? area. Id=529& st=true& amp; ft=true

MEĐUNARODNO RADNO PRAVO HVALA NA PAŽNJI! Nastavnik: Prof. dr Radoje Brković rbrkovic@jura. kg. ac.

MEĐUNARODNO RADNO PRAVO HVALA NA PAŽNJI! Nastavnik: Prof. dr Radoje Brković rbrkovic@jura. kg. ac. rs