METODY SIMULACE IU A PU CHARAKTERISTIK FOTOVOLTAICKHO PANELU

  • Slides: 16
Download presentation
METODY SIMULACE I-U A P-U CHARAKTERISTIK FOTOVOLTAICKÉHO PANELU P. Křivík UETE, FEKT VUT v

METODY SIMULACE I-U A P-U CHARAKTERISTIK FOTOVOLTAICKÉHO PANELU P. Křivík UETE, FEKT VUT v Brně, Údolní 53, 602 00 Brno

Úvod Simulace I-U a P-U charakteristik fotovoltaických panelů pomocí simulačního programu: Možno nasimulovat i

Úvod Simulace I-U a P-U charakteristik fotovoltaických panelů pomocí simulačního programu: Možno nasimulovat i podmínky na reálných panelech nesnadno dosažitelné (velmi vysoká nebo velmi nízká teplota nebo osvětlení fotovoltaického panelu).

Úvod Simulace I-U a P-U charakteristik fotovoltaických panelů pomocí simulačního programu: Lze i simulovat

Úvod Simulace I-U a P-U charakteristik fotovoltaických panelů pomocí simulačního programu: Lze i simulovat různé velikosti zastínění různých částí fotovoltaických panelů a testovat vhodnost použití různého množství ochranných bypassových diod.

Teoretický rozbor Náhradní obvod (rozšířený dvoudiodový model popisuje fotovoltaický článek přesněji než jednodiodový model)

Teoretický rozbor Náhradní obvod (rozšířený dvoudiodový model popisuje fotovoltaický článek přesněji než jednodiodový model) pro ozářené fotovoltaické články se skládá ze 2 diod a proudového zdroje který je připojen paralelně. P-N přechod fotovoltaického článku je ekvivalentní diodě (v propustném směru). Proudový zdroj generuje fotoproud Iph, který je přímo úměrný intenzitě dopadajícího záření.

Teoretický rozbor Proudovo-napěťové charakteristiky PN přechodu fotovoltaického článku jsou dále ovlivněny sériovým Rs a

Teoretický rozbor Proudovo-napěťové charakteristiky PN přechodu fotovoltaického článku jsou dále ovlivněny sériovým Rs a paralelním Rp odporem. Původ sériového parazitního odporu je v celkovém odporu hmoty polovodiče, odporu kontaktů a propojení. Paralelní parazitní odpor je způsoben defekty krystalické mřížky nebo svodovým proudem kolem okrajů článku.

Teoretický rozbor Matematické vyjádření tohoto modelu je: kde m je diodový faktor, Is saturační

Teoretický rozbor Matematické vyjádření tohoto modelu je: kde m je diodový faktor, Is saturační proud a Ut tepelné napětí.

Teoretický rozbor Tato rovnice se dá řešit pomocí Newtonovy iterační metody. 1. Spočteme proud

Teoretický rozbor Tato rovnice se dá řešit pomocí Newtonovy iterační metody. 1. Spočteme proud I 1 pro počáteční 0 A. 2. Výsledný proud I 1 znovu dosadíme do rovnice a spočteme proud I 2. 3. Iterace se provádí do té doby než je rozdíl mezi dvěma iteračními kroky menší než předdefinovaný limit �(např. 1 m. A).

Teoretický rozbor Fotovoltaický modul generuje maximální výkon při určitém napětí. Tento bod - maximální

Teoretický rozbor Fotovoltaický modul generuje maximální výkon při určitém napětí. Tento bod - maximální výkon Pmpp (MPP).

Teoretický rozbor Dalším parametrem je faktor plnění FF (Fill factor):

Teoretický rozbor Dalším parametrem je faktor plnění FF (Fill factor):

Teoretický rozbor Velikost PMPP, intenzita ozáření E a oblast fotovoltaického článku A nám popisují

Teoretický rozbor Velikost PMPP, intenzita ozáření E a oblast fotovoltaického článku A nám popisují účinnost fotovoltaického článku η:

Teoretický rozbor Tepelné napětí závisí na teplotě podle vztahu: Saturační proudy IS 1 a

Teoretický rozbor Tepelné napětí závisí na teplotě podle vztahu: Saturační proudy IS 1 a IS 2 a šířka zakázaného pásu EG jsou také závislé na teplotě: Teplota má rozhodující vliv na fotoelektrický proud Iph. Při užití koeficientů C 1 a C 2, pak teplotní závislost na fotoelektrickém proudu je dána vztahem:

Experiment 1. Newtonova iterační metoda Simulační program - vyvinut v Agilent VEE Pro 8.

Experiment 1. Newtonova iterační metoda Simulační program - vyvinut v Agilent VEE Pro 8. 0. Maximální počet iterací byl stanoven na 50. Pro extrémní vstupní parametry (jako např. vysoký sériový odpor) tato metoda selhává. S rostoucím napětím vypočtený proud přestává konvergovat a nedaří se zjistit odpovídající hodnotu proudu.

Experiment 2. Intervalová metoda Interval proudu od 0 do IPh se rozdělí a do

Experiment 2. Intervalová metoda Interval proudu od 0 do IPh se rozdělí a do rovnice se postupně dosazují jednotlivé proudy. Iterace rovnice neprobíhá, je hledán nejmenší rozdíl mezi vstupní dosazenou a výstupní vypočtenou hodnotou proudu. Oblast okolo tohoto proudu je pak dále prozkoumávána.

Závěr Intervalová metoda se ukázala vhodnější pro simulace I-U a P-U charakteristik, umožňuje simulace

Závěr Intervalová metoda se ukázala vhodnější pro simulace I-U a P-U charakteristik, umožňuje simulace charakteristik i pro extrémní vstupní parametry (jako např. vysoký sériový odpor). Při těchto parametrech se naopak interpolační metoda neosvědčila. Simulace I-U a P-U charakteristik fotovoltaických panelů pomocí simulačního programu lze s výhodou užít při práci s reálnými fotovoltaickými panely. Je zde možno nasimulovat i podmínky na reálných panelech nesnadno dosažitelné, jako je např. velmi vysoká nebo velmi nízká teplota nebo osvětlení fotovoltaického panelu. Tato práce byla sponzorována VZ č. MSM 0021630516.