MENADMENT KULTURNIH RESURSA U TURIZMU XIII TRADICIONALNI OBLICI

MENADŽMENT KULTURNIH RESURSA U TURIZMU XIII TRADICIONALNI OBLICI KULTURNOG TURIZMA Prof. Dr Sofija Petković

Antičko doba q U klasičnoj Grčkoj aristokrate grčkih gradova - država su posećivali Apolonovo proročište u Delfima, ne samo radi hodočašća, već i da bi se divili koine helenskoj kulturi predstavljenoj kroz umetnička dela i dragocenosti u riznicama i hramovima polisa iz svih delova Grčke. q U klasičnoj Grčkoj Olimpijske igre su bile centralni kulturni događaj, gde su se predstavnici grčkih polisa takmičili u sportu i izvođačkim umetnostima. q Herodot, “otac istorije” jedan je od prvih poznatih kulturnih turista i putopisaca. q U rimskoj civilizaciji bilo je uobičajeno da mladi patriciji posećuju Grčku, Egejska ostrva i Malu Aziju da bi obišli čuvena svetilišta olimpijskog panteona. q Mladi rimski patriciji su odlazili u Grčku da uče grčki jezik, govorništvo i filozofiju.


Hodočašće q Hodočašće je putovanje ili potraga za moralnim i duhovnim značenjem. q Sve velike religije imaju mesta od posebnog duhovnog značaja, obeležena hramovima i svetilištima – mesta hodočašća. q Osoba koja uspešno poseti mesto hodočašća je hodočasnik. q Sveta zemlja i Jerusalim su mesta hodočašća tri velike monoteističke religije: judaizma, hrišćanstva i islama. q Hrišćansko hodočašće u Svetu zemlju – III vek, Origen i početak IV veka Sv. Jelena. q Hrišćanska hodočašća – crkva Sv. Petra u Rimu, mesta povezana sa apostolima, svecima i mučenicima. q Muslimansko hodočašće – Meka i Medina.


Velika tura (Grand Tour) q Od sredine XVII do sredine XIX veka q Pripadnici engleskog plemstva pešače po Francuskoj i Italiji u potrazi za umetnošću, kulturom i korenima civilizacije. q Od sredine XVIII veka rusko plemstvo, mladići iz severnoevropskih zemalja i severne i južne Amerike. q Omiljene destinacije: Rim, Venecija, Firenca, Napulj, Pompeji i Herkulaneum. q Rišar Lasel, Putovanje kroz Italiju, Pariz 1670. q Tomas Kuk, Kukov turistički priručnik (Cook’s Tourist’s Handbook), kraj XIX-početak XX veka.


Masovni turizam XX veka q Masovni turizam za srednju klasu (godišnji odmor – sun, sand &sea, kraći izleti) q 70 -tih pojavljuje se kulturni turizam q “Kretanje osoba ka kulturnim atrakcijama van aktuelnog mesta stanovanja s namerom da steknu nove informacije i iskustva radi zadovoljavanja kulturnih potreba. ” q Najpopularnije turističke atrakcije tradicionalnog kulturnog turizma su muzeji, galerije, kulturno-istorijski kompleksi, arheološka nalazišta, istorijske građevine i istorijska mesta.

- Slides: 9