MATEMATIKA Planimetrie vod Nzev projektu Nov ICT rozvj

  • Slides: 10
Download presentation
MATEMATIKA Planimetrie úvod

MATEMATIKA Planimetrie úvod

Název projektu: Nové ICT rozvíjí matematické a odborné kompetence Číslo projektu: CZ. 1. 07/1.

Název projektu: Nové ICT rozvíjí matematické a odborné kompetence Číslo projektu: CZ. 1. 07/1. 5. 00/34. 0228 Název školy: Střední odborná škola Litovel, Komenského 677 Číslo materiálu: III-2 -05 -01_Planimetrie Autor: Mgr. Jitka Vyhlídalová Tematický okruh: Matematika Ročník: I. Datum tvorby: 02. 2014 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jitka Vyhlídalová

Planimetrie - úvod Geometrii dělíme na planimetrii (rovinnou geometrii) a stereometrii (prostorovou geometrii). Planimetrie

Planimetrie - úvod Geometrii dělíme na planimetrii (rovinnou geometrii) a stereometrii (prostorovou geometrii). Planimetrie zkoumá geometrické útvary, jejichž všechny body leží v téže rovině. Planimetrie je část geometrie, která se zabývá studiem geometrických útvarů v rovině. Základními útvary v planimetrii jsou bod a přímka. Body budeme označovat velkými písmeny A, B, … Přímky budeme označovat malými písmeny p, q, …

Planimetrie - úvod Platí: Dvěma různými body A, B prochází právě jedna přímka.

Planimetrie - úvod Platí: Dvěma různými body A, B prochází právě jedna přímka.

Planimetrie - úvod Pro vzájemnou polohu dvou bodů v rovině (i v prostoru) mohou

Planimetrie - úvod Pro vzájemnou polohu dvou bodů v rovině (i v prostoru) mohou nastat dvě možnosti: Body jsou navzájem totožné (splývající). Body jsou navzájem různé.

Planimetrie - úvod Pro vzájemnou polohu bodu a přímky v rovině (i v prostoru)

Planimetrie - úvod Pro vzájemnou polohu bodu a přímky v rovině (i v prostoru) mohou nastat dvě možnosti: Bod A leží na přímce p. Bod A neleží na přímce p.

Planimetrie - úvod Pro vzájemnou polohu dvou přímek v rovině mohou nastat tři možnosti:

Planimetrie - úvod Pro vzájemnou polohu dvou přímek v rovině mohou nastat tři možnosti: Přímky mají společné všechny body, jsou navzájem totožné (rovnoběžné splývající). Přímky nemají žádný společný bod a leží v téže rovině, jsou rovnoběžné různé.

Planimetrie - úvod Pro vzájemnou polohu dvou přímek v rovině mohou nastat tři možnosti:

Planimetrie - úvod Pro vzájemnou polohu dvou přímek v rovině mohou nastat tři možnosti: Přímky mají jediný společný bod, jsou různoběžné. Společný bod P různoběžných přímek se nazývá průsečík.

Planimetrie - úvod Př. : Zapište vzájemné polohové vztahy mezi přímkami na obrázku (tři

Planimetrie - úvod Př. : Zapište vzájemné polohové vztahy mezi přímkami na obrázku (tři dvojice rovnoběžných přímek a tři dvojice různoběžných přímek.

Anotace: Tato prezentace slouží k výkladu základních pojmů planimetrie. . Žák rozliší vzájemnou polohu

Anotace: Tato prezentace slouží k výkladu základních pojmů planimetrie. . Žák rozliší vzájemnou polohu dvou bodů, bodu a přímky, dvou přímek v rovině. Použité zdroje: doc. RNDr. Emil Calda, CSc. : Matematika pro dvouleté a tříleté učební obory SOU, 1. díl, 1. vydání 2002, Prometheus, ISBN 80 -7196 -253 -8 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jitka Vyhlídalová