Marketingov vzkum cv 5 Sekundrn vzkum Primrn vzkum

  • Slides: 34
Download presentation
* Marketingový výzkum, cv. 5

* Marketingový výzkum, cv. 5

* *Sekundární výzkum *Primární výzkum *Zdroje *Obecné zásady psaní odborného textu *Citace přímá *Citace

* *Sekundární výzkum *Primární výzkum *Zdroje *Obecné zásady psaní odborného textu *Citace přímá *Citace nepřímá *Metody citování literatury *Bibliografické záznamy *Formální úprava *Zadání úkolu

* *Již existující informace – byly získány a zpracovány někdy dříve za jiným účelem

* *Již existující informace – byly získány a zpracovány někdy dříve za jiným účelem *Komerční informace, statistické přehledy, výroční zprávy … *Výhody: levné, rychlé, mohou dát odpověď na danou otázku *Nevýhody: všeobecný charakter, nemusí plně odpovídat potřebám podniku, má je každý

* * Statistický úřad * Denní tisk * Časopisy * Televize * Rádio *

* * Statistický úřad * Denní tisk * Časopisy * Televize * Rádio * Zákony/vyhlášky * Normy EU * Výzkumné zprávy * Uveřejněné výzkumy agentur * Webové stránky * Neziskové organizace * ČNB * Komerční banky * Asociace (czechinvest, czechturism) * Výroční zprávy * Obchodní rejstřík

* *Běžně v podniku – nejméně nákladné a náročné je získat 1) Operativní data:

* *Běžně v podniku – nejméně nákladné a náročné je získat 1) Operativní data: účetnictví, evidenční činnost podniku (prodej), ostatní (náklady) 2) 3) Market intelligence: osobní kontakty Ostatní akumulovaná data: záznamy minulých výzkumů

* *Nezískal/a jsem potřebná data sekundárním výzkumem – musím sesbírat sám/a a) Interní výzkum:

* *Nezískal/a jsem potřebná data sekundárním výzkumem – musím sesbírat sám/a a) Interní výzkum: rozhovory se zaměstnanci, měření zmetkovitosti, měření času výroby b) Externí výzkum: zákazník (preference, pocity, zkušenosti, nákupní chování), konkurence, nové trhy, potenciální zákazníci…

* 1) Primární prameny – vztahují se přímo k danému tématu a jsou zveřejněna

* 1) Primární prameny – vztahují se přímo k danému tématu a jsou zveřejněna poprvé, např. monografie, sborníky, odborné časopisy, závěrečné práce apod. 2) Sekundární prameny – přinášejí zkrácený výtah z primárních informací, např. encyklopedie, výkladové slovníky, lexikony, populárně naučné knihy, bibliografické katalogy, internet, skripta apod. POZOR! primární prameny ≠ primární data sekundární prameny ≠ sekundární data

* *Monografie: Jeden a více autorů, obsahuje původní myšlenky a primární výzkum, převzaté myšlenky

* *Monografie: Jeden a více autorů, obsahuje původní myšlenky a primární výzkum, převzaté myšlenky jsou citovány, obsahuje seznam použitých zdrojů *Sborník: Soubor vědeckých článků na jedno nebo více příbuzných témat, každý článek napsal jiný autor. Nejčastěji se vydávají z vědeckých konferencí. *Odborné časopisy: jednotlivé články píší vědečtí pracovníci, každý článek jiný autor, tištěná nebo elektronická podoba – sdruženy do databází

* *Databáze: přístup z knihovny – databáze: 1) Pro. Quest 2) Science. Direct 3)

* *Databáze: přístup z knihovny – databáze: 1) Pro. Quest 2) Science. Direct 3) SCOPUS 4) Springer. Link 5) Web of Science Nutný vzdálený přístup nebo počítač v budově školy!!!

* *Závěrečné práce: bakalářská, diplomová, disertační, habilitační. Lze z nich čerpat, některé jsou dostupné

* *Závěrečné práce: bakalářská, diplomová, disertační, habilitační. Lze z nich čerpat, některé jsou dostupné na internetu. Naše práce je možné prohlédnout na stránkách knihovny po přihlášení. *POZOR: všechny primární zdroje obsahují i teoretickou část. Za primární lze považovat jen „praktickou část“ práce!!!

* *Kniha bez primárního výzkumu = souhrn sekundárních poznatků – řada českých autorů *Populárně

* *Kniha bez primárního výzkumu = souhrn sekundárních poznatků – řada českých autorů *Populárně naučné knížky: poznají se podle názvu, např. : „Jak mnohem lépe prodávat“, není odborný jazyk *Skripta: souhrn dosavadní (ověřené) teorie *Internetové zdroje: často problém s kvalitou a věrohodností dat, nevíme, kdo článek napsal *Wikipedia: může napsat kdokoli!!! Dobrý odrazový můstek, nikoli řádný zdroj

* * Popisný, výkladový a úvahový slohový postup. * Užívají se těsná spojení –

* * Popisný, výkladový a úvahový slohový postup. * Užívají se těsná spojení – přívlastek s podstatným jménem, přechodníkové vazby, trpný rod (např. je doprovázen). * Vztažné věty se nahrazují přídavnými a podstatnými jmény slovesnými (např. vzniklý, vyjadřující…). * Používají se druhotné předložky, např. v důsledku (místo protože), za účelem (místo aby)… * Věty a souvětí bývají složitější, často obsahují vsuvky pro zpřesnění, závorky, poznámky pod čarou nebo za textem. * Všechny převzaté myšlenky se citují!!!

* * Nepoužívá se 1. osoba jednotného čísla, tzv. ichforma. *Nejčastěji se používá trpný

* * Nepoužívá se 1. osoba jednotného čísla, tzv. ichforma. *Nejčastěji se používá trpný rod (Tato práce byla napsána …) * Další alternativou je autorský plurál, tzn. 1. osoba množného čísla, např. doporučujeme. . . V zahraničí je však pokládán za překonaný, navíc působí dojmem, že se jedná o kolektivní dílo. * Zvolený styl je nutno dodržet v celém textu.

* * Z uvedeného je patrné, že nelze při hodnocení rozvoje ekonomiky jako celku

* * Z uvedeného je patrné, že nelze při hodnocení rozvoje ekonomiky jako celku podceňovat rozvoj jednotlivých regionů, s ohledem na aspekt, kterému věnuje pozornost tento článek (Kraftová, Kraft, 2009). * Tan (1999) poukazuje, že postoj zákazníka k riziku ovlivňuje ochotu zákazníka ke koupi. Postoj společně se subjektivní normou ovlivňují nákupní záměr (Bhattacherjee, 2000). * Pro dotazování byl zvolen elektronický dotazník prostřednictvím služby Google – Disk … Výzkum se dle hlavního cíle zaměřil na dotazování současných i minulých zákazníků … Lze předpokládat, že základním souborem pro dotazníkové šetření je velmi specifická skupina …

* * Rozlišujeme přímou a nepřímou citaci. 1) Přímá citace: přesná kopie originálu, včetně

* * Rozlišujeme přímou a nepřímou citaci. 1) Přímá citace: přesná kopie originálu, včetně interpunkce a v originálním jazyce, uvádí se v uvozovkách (text kurzívou), za nimi následuje odkaz na zdroj. V přímé citaci nejsou přípustné žádné úpravy! U cizojazyčných textů by měl autor uvést překlad (za cizojazyčným textem). Množství přímých citací by nemělo překročit 5 % – 10 % rozsahu textu!!!

* * Aaker v roce 1991 uveřejnil jednoduchou definici hodnoty značky: „Jedná se o

* * Aaker v roce 1991 uveřejnil jednoduchou definici hodnoty značky: „Jedná se o soubor aktiv a pasiv spojených se značkou, její jméno a symbol, které přidávají či ubírají hodnotu, kterou poskytuje produkt či služba firmě, nebo jejím zákazníkům“[1, str. 8]. * Americká marketingová výzkumná asociace uvádí, že hodnota značky je „Soustava asociací a chování spotřebitelů jedné značky, distributorů a mateřské korporace, které umožňují značce vydělávat větší množství či větší marže, než by vynášela bez značkového jména, a které dávají značce silnou, udržitelnou a význačnou výhodu proti konkurenci“[2, str. 15].

* 2) Nepřímá citace: převyprávění cizí myšlenky vlastními slovy, parafráze textu. *Nepřímé citace se

* 2) Nepřímá citace: převyprávění cizí myšlenky vlastními slovy, parafráze textu. *Nepřímé citace se nedávají do uvozovek, pouze se označí. Množství nepřímých citací není omezeno. *V textu musí být patrné, kde začíná a kde končí citovaný text (doporučuje se volit samostatný odstavec). *Musí být uveden zdroj dle bibliografických zásad.

* …Různé diskusní skupiny či fóra tudíž mohou mít jak pozitivní, tak negativní vliv

* …Různé diskusní skupiny či fóra tudíž mohou mít jak pozitivní, tak negativní vliv na vnímání kvality produktů zákazníky [3]. Nicméně výzkum Gruena prokázal signifikantní vliv online zpětné vazby na nákupní chování spotřebitelů i na jeho předkupní vnímání produktu [4]. Podobné výsledky naznačuje i výzkum George Assafa a kolektivu. Jejich studie tvrdí, že … recenzí [2].

* …One such determinant of success has been identified as the integration of the

* …One such determinant of success has been identified as the integration of the functions involved in the process (Brown & Eisenhardt, 1995; Chen et al. , 2010; Griffin & Hauser, 1996; Leenders & Wierenga, 2002; Montoya-Weiss & Calantone, 1994; Souder & Sherman, 1993). Along these lines, several contributions have been made regarding the integration of different functions: marketing, R&D, and operations (Griffin & Hauser, 1996; Gupta, Raj, & Wilemon, 1986; Karmarkar, 1996; Khan & Mentzer, 1998; Swink & Song, 2007; Tsai & Hsu, 2014; Yu, Ramanathan, & Nath, 2014). The literature has focused less on the need for integrating purchasing with other functional areas during NPD (Di Benedetto, Calantone, Van Allen, & Montoya-Weiss, 2003; Williams, Giunipero, & Henthorne, 1994), and so far no empirical contributions have been forthcoming on this link….

* JAK uvádět citaci v textu? JAK uvádět zdroj v seznamu literatury? 1. Pomocí

* JAK uvádět citaci v textu? JAK uvádět zdroj v seznamu literatury? 1. Pomocí jména a data (tzv. Harvardský styl). 2. Citování pomocí číselných odkazů.

* * V textu dokumentu se do kulaté závorky uvede jméno autora a dále

* * V textu dokumentu se do kulaté závorky uvede jméno autora a dále rok vydání a stránkování (v případě přímé citace vždy). * U dokumentů s 3 a více autory se obvykle uvádí pouze příjmení prvního autora s dodatkem et al. nebo aj. Pokud má několik dokumentů shodného tvůrce a rok vydání, rozlišují se pomocí malých písmen (a, b, c, d …). * Bibliografické údaje jsou v závěrečném seznamu uspořádány abecedně podle příjmení autorů a na druhé úrovni podle roku vydání, případně s malými písmeny abecedy.

* * Mezi ostatní vlivy působící na spotřebitele jsou zařazeny i vlivy sociálního prostředí,

* * Mezi ostatní vlivy působící na spotřebitele jsou zařazeny i vlivy sociálního prostředí, sociálních skupin a podobně (Kotler, 2005). * „Značka je jméno, název, znak, výtvarný projev nebo kombinace předchozích prvků. Jejím smyslem je odlišení zboží nebo služeb jednoho prodejce nebo skupiny prodejců od zboží nebo služeb konkurenčních prodejců“ (Vysekalová, Komárková, 2002, s. 132). Výstižnější, i když složitější, vymezení značky přináší Keller: „Značka je produktem, ale takovým produktem, který dodává další dimenze, jež značku odlišují od ostatních produktů vytvořených k uspokojení téže potřeby“ (Keller, 2007, s. 34).

* *Citace dokumentů se uvádějí v rámci textu v hranatých závorkách pomocí číselných odkazů.

* *Citace dokumentů se uvádějí v rámci textu v hranatých závorkách pomocí číselných odkazů. *Citace dokumentů jsou uváděny v pořadí, v němž byly poprvé uvedeny. Po sobě následujícím citacím určitého dokumentu je přiděleno stejné číslo jako citaci první. *Seznam bibliografických záznamů na konci textu je uspořádaný v číselné řadě, nikoli abecedně.

* Jak uvádí Fárek a Foltýn [1, str. 8], „detailnější pozornost si zasluhují zejména

* Jak uvádí Fárek a Foltýn [1, str. 8], „detailnější pozornost si zasluhují zejména růstová a finanční rizika. “ Existuje názor, že cena ropy bude stabilní [1]. Ovšem jak uvádí Černoch [2], ropa není pouze hospodářskou surovinou… * Pro číselné odkazy je vhodné nastavení automatických stylů a automatického odkazování.

* Základním dokumentem je norma: *ČSN ISO 690: 2011. Informace a dokumentace Pravidla pro

* Základním dokumentem je norma: *ČSN ISO 690: 2011. Informace a dokumentace Pravidla pro bibliografické odkazy a citace informačních zdrojů. Praha: Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, 2011.

* *Jméno tvůrce (tvůrců). Název: vedlejší názvy. Místo vydání: Nakladatel, Datum publikování. Název a

* *Jméno tvůrce (tvůrců). Název: vedlejší názvy. Místo vydání: Nakladatel, Datum publikování. Název a číslo edice. Standardní identifikátor. Lokace. Příklady: [1] Pavelková, D. , aj. : Klastry a jejich vliv na výkonnost firem. Praha: GRADA Publishing, 2009. 20 -25 s. [2] Pavelková, D. , et al. : Klastry a jejich vliv na výkonnost firem. Praha: GRADA Publishing, 2009. 250 s. [3] JÁČ, I. , Rydvalová, P. , Žižka. M. : Inovace v malém a středním podnikání. Brno: Computer Press, 2005. 150 s.

* * Jméno tvůrce (tvůrců). Název: podnázev příspěvku. In: Jméno tvůrce (tvůrců) mateřského dokumentu.

* * Jméno tvůrce (tvůrců). Název: podnázev příspěvku. In: Jméno tvůrce (tvůrců) mateřského dokumentu. Název: mateřského dokumentu. Vydání. Místo vydání: Nakladatel, Datum publikování. Číslování svazku. Rozsah stránek. Standardní identifikátor. Dostupnost a přístup. Příklady: Anchor, J. , Fišerová. J. : Gender and Regional Differences in Earning Expectations of Czech and English Students: Evidence from Business Schools. In: KOCOUREK, Aleš (ed. ). Proceedings of the 9 th International Conference Liberec Economic Forum 2009. Liberec: Technical University of Liberec, 2009, s. 8 -22. ISBN 978 -80 -7372 -523 -5. Rovněž dostupný v PDF z:

* * Jméno tvůrce (tvůrců). , Rok. Název: podnázev článku. Název: podnázev zdrojového seriálu.

* * Jméno tvůrce (tvůrců). , Rok. Název: podnázev článku. Název: podnázev zdrojového seriálu. Vydání. Místo vydání: Nakladatel, Datum publikování, Svazek/Ročník, Číslo, Rozsah stran. Standardní identifikátor. Příklady: Kraft, J. , Kraftová. I. : Povzbudivý růst ekonomiky regionů: cílená regulace versus tržní autoregulace? Politická ekonomie. 2009, 57(6): 769 -791. ISSN 0032 -3233. Žižka, M. : The Analytic Approach vs. the Simulation Approach to Determining Safety Stock. Problems and Perspectives in Management. London: Publishing Company Business Perspectives, 2005, 2(3): 119 -127. ISSN 1727 -7051.

* * Jméno tvůrce (tvůrců). Název: podnázev. Další informace o příspěvku. In: Název zdrojového

* * Jméno tvůrce (tvůrců). Název: podnázev. Další informace o příspěvku. In: Název zdrojového seriálu [Typ nosiče]. Další názvy. Vydání. Místo vydání: Nakladatel/Vydavatel, Datum publikování, Číslování, Rozsah stránek. [Datum citování u online dokumentů]. Standardní identifikátor. Dostupnost a přístup (pro online zdroje). * Fibírová, J. , Král. B. : Přístupy a možnosti využití účetních informací pro měření udržitelného rozvoje podniku. Český finanční a účetní časopis [online]. 2009, 4(4): 21 -34 [cit. 2015 -09 -24]. ISSN 1802 -2200. Dostupné z: http: //cfuc. vse. cz/media/2009/cfuc_2009 -4_021 -034. pdf.

* * Statistická ročenka Libereckého kraje 2010: Statistical yearbook of the Liberecký Region 2010

* * Statistická ročenka Libereckého kraje 2010: Statistical yearbook of the Liberecký Region 2010 [online]. Liberec: Český statistický úřad, 2010 [cit. 2015 -09 -24]. ISBN 978 -80250 -2051 -7. Dostupné z: http: //www. czso. cz/ csu/2010 edicniplan. nsf/t/F 50030 EA 93/$File/511011 -10. pdf. * Inflace. In: Wikipedia: otevřená encyklopedie [online]. Los Angeles (California): Wikimedia Foundation, 2001 - , strana naposledy edit. 2011 -04 -02, 12: 55 [vid. 2011 -04 -05, 16: 52]. Česká verze. Dostupné z: http: //cs. wikipedia. org/wiki/Inflace * ČTK. Na Facebooku je 4, 2 milionu Čechů. Deník. cz [online]. Praha: 2014, [vid. 2014 -04 -28]. Dostupné z: http: //www. denik. cz/z_domova/na-facebooku-je-4 -2 milionu-cechu-jejich-pocet-za-rok-stoupl-o-desetinu 20140203. html

* * Okraje: levý, horní, dolní 30 mm, zprava 25 mm, *Písmo: op. patkové

* * Okraje: levý, horní, dolní 30 mm, zprava 25 mm, *Písmo: op. patkové (Times New Roman), v textu vel. 12, bezpatkové Arial (v textu vel. 11 pt) *Řádkování: 1, 25 nebo 1, 5 * Text se zarovnává do bloku. *Počátky odstavců jsou od okraje vzdáleny asi 1, 3 cm. Mezi odstavci se vynechává jeden volný řádek. * Odstavec by měl být přiměřeně dlouhý.

* * Každá kapitola musí začínat na nové straně. * Kapitoly se číslují pouze

* * Každá kapitola musí začínat na nové straně. * Kapitoly se číslují pouze u jádra práce (nečísluje se obsah, úvod, závěr…). * Doporučuje se číslovat max. do 3 úrovní s použitím arabských číslic. * Za poslední číslicí se nedělá tečka. * Za názvem kapitoly se rovněž nedělá tečka. * Použít rozdílnou velikost jednotlivých úrovní nadpisů * Kapitoly by neměly být „osamoceny. “ * Vše, co je uvedeno jako kapitola, musí být v obsahu!

* Tab. 5. 7: Čas strávený v jednotlivých fázích (dny) xxxxxx xx x x

* Tab. 5. 7: Čas strávený v jednotlivých fázích (dny) xxxxxx xx x x x Zdroj: [11] Text v tabulce 11 b. * Popis horní: 11 b. , kurzíva * Zdroj: 11 b.

* Obr. 12: Co musí splňovat luxusní značka [4] * Popis: 11 b. kurzíva,

* Obr. 12: Co musí splňovat luxusní značka [4] * Popis: 11 b. kurzíva, zarovnat na střed