Marketing u turizmu Turizam je drutvenoekonomski fenomen koj

  • Slides: 41
Download presentation
Marketing u turizmu Turizam je društveno-ekonomski fenomen koj je doživeo značajnu ekspanziju u drugoj

Marketing u turizmu Turizam je društveno-ekonomski fenomen koj je doživeo značajnu ekspanziju u drugoj polovini XX veka i koji predstavlja područje velikih mogućnosti za primenu marketinga

Definicija . Prema definiciji Međunarodnog udruženja naučnih turističkih eksperata (ATEST) iz 1954. Godine „turizam

Definicija . Prema definiciji Međunarodnog udruženja naučnih turističkih eksperata (ATEST) iz 1954. Godine „turizam je skup odnosa i pojava koje proizilaze iz putovanja i boravka posetilaca nekog mesta, ako se tim boravkom ne zasniva stalno prebivalište i ako sa stalnim boravkom nije povezana nikakva njihova privredna aktivnost“

Subjekti u turizmu Brojni su faktori koji su doprineli ekspanziji turističkog tržišta kvalitativnim i

Subjekti u turizmu Brojni su faktori koji su doprineli ekspanziji turističkog tržišta kvalitativnim i kvantitaivnim primenama kako na strani ponude tako i na strani tražnje. Na strani tražnje je turista a na strani ponude turistička privreda, odnosno brojne i raznovrsne delatnosti koje pružaju usluge kojima treba da se zadovolje potrebe turista uz ostvarenje dobiti.

Subjekti u turizmu Turistička potrošnja je deo nacionalnog dohotka odnosno lične potrošnje stanovništva na

Subjekti u turizmu Turistička potrošnja je deo nacionalnog dohotka odnosno lične potrošnje stanovništva na putovanja u zemlji i inostranstvu.

 Turista kao „privremeni posetilac“ nekog mesta je nosilac tražnje na tržištu turističkih usluga.

Turista kao „privremeni posetilac“ nekog mesta je nosilac tražnje na tržištu turističkih usluga. Postoji značajan stepen korelacije između porasta životnog standarda i tražnje turističkih usluga Veći ž. Standard veća tražnja za t. uslugom

Subjekti u turizmu Premda se turističke potrebe u celini ne svrstavaju u osnovne koje

Subjekti u turizmu Premda se turističke potrebe u celini ne svrstavaju u osnovne koje su esencijalne za održavanje čoveka i njegove porodice, sa povećanjem životnog standarda turistička putovanja postaju sastavni deo života sve većeg broja ljudi te imaju tendenciju da se tretiraju kao egzistencijalne. Njima konkurišu druge potrebe savremenog čoveka i njegove porodice

Karakteristike turizma . Karakteristika turističkih potreba je: što se neregularno javlljaju, što ima za

Karakteristike turizma . Karakteristika turističkih potreba je: što se neregularno javlljaju, što ima za posledicu sezonski karakter aktivnosti turističke privrede. Smatra se da u socio-psihološkom smislu turističke potebe ne mogu da dostignu tačku saturacije (stepen potpunog zadovoljenja). Međutim to ne znači da tražnja za turističkim uslugama na domaćem i međunarodnom tržištu nije limitirana u određenom vremenskom periodu.

Najznačajnije sprecifičnosti turističke delatnosti su: a. heterogenost njene strukture, b. visok stepen elastičnosti tražnje

Najznačajnije sprecifičnosti turističke delatnosti su: a. heterogenost njene strukture, b. visok stepen elastičnosti tražnje turističkih usluga c. neelastičnost ponude, d. naglašen sezonski karakter poslovanja i e. osobenost načina povećanja produktivnosti rada.

 Pretpostavka za definisanja marketing programa je istraživanje turističkog tržišta, da se sagledaju motivi

Pretpostavka za definisanja marketing programa je istraživanje turističkog tržišta, da se sagledaju motivi i ponašanje turista kao nosilaca tražnje za turističkim uslugama, kao i aktivnosti drugih učesnika na turističkom tržištu koji direktno ili indirektno utiču na stanje i kretanja na turističkom tržištu.

 Istraživanje turističkog tržišta nije od značaja samo za turističku privredu već i za

Istraživanje turističkog tržišta nije od značaja samo za turističku privredu već i za regione i mesta na kojima su organizacije i institucije turističke privrede locirane i obavljaju svoju delatnost.

 Motivaciona istraživanja su od posebnog značaja u turizmu jer se putovanja vrše iz

Motivaciona istraživanja su od posebnog značaja u turizmu jer se putovanja vrše iz većeg broja razloga. Poznavanje motiva je osnov za razumevanje osnovnih tendencija na turističkom tržištu i stvaranje adekvatnog programa marketing aktivnosti od organizacija i institucija koje čine turističku privredu. Motivacija turista……. razumevanje tendencije…. program

 Izražena je tendencija da turisti traže kompletnu turističku uslugu i ona je proizvod

Izražena je tendencija da turisti traže kompletnu turističku uslugu i ona je proizvod aktivnosti brojnih organizacija i institucija turističke privrede od kjih svaka ima svoje mesto i ulogu u podmirenju tražnje.

 Odsustvo ili neadekvatnost jednog od elemenata turističke usluge može da bude razlog da

Odsustvo ili neadekvatnost jednog od elemenata turističke usluge može da bude razlog da se odloži ili izostane očekivana tražnja. Tražnja je dosta elastična (postoji dohodovna i cenovna elastičnost tražnje) Ona je dosta heterogena i kompleksna kao i ponuda.

 Za razliku od tražnje ponuda je veoma neelastična – potrebna su sredstva i

Za razliku od tražnje ponuda je veoma neelastična – potrebna su sredstva i vreme da se prilagode tražnji. Dobar broj organizacija turističke privrede ima značajno učešće fiksnih troškova u strukturi ukupnih troškova što omogućava degresiju troškova ukoliko se kapaciteti koriste. Turistička tražnja je sezonskog karaktera – glavna sezona je period kada je tražnja veoma koncentrisana i često veća od kapaciteta ponude.

 Problem je kako efikasno koristiti kapacitete van turističke sezone što predstavlja poseban izaov

Problem je kako efikasno koristiti kapacitete van turističke sezone što predstavlja poseban izaov za marketing sektor u organizacijama turističke privrede. Turističku ponudu u širem smislu čine i društveno – ekonomske i prirodne karakteristike određnog turističkog područja. Naime turističke usluge su uvek vezane za određeno turističko pdručje sa svima njegovim karakteristikama značajnim da privuče i zadrži turiste, domaće i inostrane.

 Od posebnog značaja postaje upravaljanje marketingom turističke destinacija (marketing mesta). Neophodna je dobra

Od posebnog značaja postaje upravaljanje marketingom turističke destinacija (marketing mesta). Neophodna je dobra procena njegovog potencijala da bi se stvarala osnova za konkurentsku rpednost.

 Sklonost turističkoj potrošnji posledica je delovanja brojnih faktora različitog kvaliteta i intenziteta. U

Sklonost turističkoj potrošnji posledica je delovanja brojnih faktora različitog kvaliteta i intenziteta. U svakom slučaju ekonomski faktori su oni koji se ne mogu prevideti pri istraživanju konjunkturnih kretanja na turističkom tržištu.

 U izvesnom periodu vremena postoji odredjeni iznos robe i usluga koji su turisti

U izvesnom periodu vremena postoji odredjeni iznos robe i usluga koji su turisti spremni da konzumiraju po određenim cenama i na određenim turističkim područjima. Odredjeno Vreme Robe i usluge Cena Turističko područje

 Oscilacije turističke tražnje na turističkim podruičjima (lokalno, regionalno, nacionalno i međunarodno turističko tržište)

Oscilacije turističke tražnje na turističkim podruičjima (lokalno, regionalno, nacionalno i međunarodno turističko tržište) su posledica brojnih faktora koje je potrebno ustanoviti da bi se stvorio adekvatan program marketing aktivnosti kako organizacija turističke priovrede tako i društveno – političkih zajednica.

 „Turistički proizvod se može označiti kao kompozitni proizvod, kao smesa aktivnosti, prevoza, smeštaj

„Turistički proizvod se može označiti kao kompozitni proizvod, kao smesa aktivnosti, prevoza, smeštaj i okruženja. Pod okruženjem u ovom kontekstu podrazumeva se širi spektar kulturnih, socioloških kao i psiholoških uticaja koje data turistička destinacija može da ima na turistu

 “. Turistički proizvod je u stvari „totalni proizvod“ jer se radi o kombinaciji

“. Turistički proizvod je u stvari „totalni proizvod“ jer se radi o kombinaciji usluga i materijalizovanih proizvoda sa pripadajućim funkcionalnim i osećajnim svojstvima, pri čemu su prve dominantne u kombinaciji.

 Kao značajni budući trendovi u turizmu se ističu 1) determinante satisfakcije kupaca će

Kao značajni budući trendovi u turizmu se ističu 1) determinante satisfakcije kupaca će se menjati, veća su očekiavnja za bolje usluge; 2) percepcija kvaliteta potrošača treba da se meri i 3) doći će do diferenciranja usluga u turizmu.

 U svim uslužnim delatnostima, a u turizmu posebno kao generičke strategije kombinovano ili

U svim uslužnim delatnostima, a u turizmu posebno kao generičke strategije kombinovano ili pojedinačno mogu da se koriste: 1) obavljanje poslovanja na više lokacija (mesta), 2) baviti se većim brojem usluga, 3) pokrivati uslugama veći broj segmenata.

 Poslovanje na više mesta (lokacija) predstvalja ponavljanje istog programa aktivnosti. Strategija više usluga

Poslovanje na više mesta (lokacija) predstvalja ponavljanje istog programa aktivnosti. Strategija više usluga zasniva se na reputaciji postojećeg programa i njegovom inoviranju. Strategija više semgneta pogodna je kod preduzeća koja imaju visoke fiksne troškove u strukturi troškova poslovanja.

 Istraživanje marketinga u turizmu je pretpostavka da se nađe optimalna kombinacija instrumenata marketing

Istraživanje marketinga u turizmu je pretpostavka da se nađe optimalna kombinacija instrumenata marketing miksa (usluga, cena, kanali prodaje i promiocija) za pojedine tržišne segmente.

 Turistička usluga je odgovarajuća kombinacija materijalnih i nematerijalnih elemenata kojima se zadovoljavaju potebe

Turistička usluga je odgovarajuća kombinacija materijalnih i nematerijalnih elemenata kojima se zadovoljavaju potebe turista. Turistička usluga nije homogena kategorija već se sastoji iz kombinacije elemenata koje daju brojne organizacije i institucije u turizmu sa ciljem da se zadovolje potrebe tržišnih segmenata koji su cilj poslovne aktivnosti.

 Savremeni turista sve više zahteva tzv. Paket turističkih usluga što i vodi ka

Savremeni turista sve više zahteva tzv. Paket turističkih usluga što i vodi ka neophodnosti primene koncepta integralnog marketinga u turizmu. Najzad, primenu koncepta integralnog marketinga teba graditi na truističkoj usluzi kao na kompleksnom „ proizvodu“ turisitčke delatnosti.

 Cena turističke usluge je instrument marketinga kojim se može uticati kako na primarnu

Cena turističke usluge je instrument marketinga kojim se može uticati kako na primarnu tako i na selektivnu tražnju na turistickom tržištu.

 Praksa je da se cene turističkih usluga formiraju unapred za godinu dana jer

Praksa je da se cene turističkih usluga formiraju unapred za godinu dana jer su nerazdvojni element turističke ponude. To nije lako s obzirom na inflatorne tendencije i dosta oštru konkurenciju na turističkom tržištu, posebno međunarodnom. Kompletna turistička usluga ima nižu cenu nego prost zbir pojedinih elemenata (materijalnih i nematerijalnih) koji je čine.

 S obzirom na visoke fiksne troškove, politika diferenciranja cena prema vremenu korišćenja turističke

S obzirom na visoke fiksne troškove, politika diferenciranja cena prema vremenu korišćenja turističke usluge je neminovna. Cena se koristi kao instrument marketinga zajedno sa promocijom da se vremenski „razvuče“ odnosno produži period korišćenja kapaciteta turističke privrede.

 Kod dobrog broja turističkih delatnosti to je jedini način da se pounda prilagodi

Kod dobrog broja turističkih delatnosti to je jedini način da se pounda prilagodi tražnji. Manevarski prostor između troškova poslovanja, sa jedne, i tražnje, sa druge strane, dosta je limitiran u konkurentskoj situaciji. To je jedan od razloga da se diferencira cena turističke usluge na tzv. pansionske i vanpansionske.

 Cene pansionskih usluga se određuju blizu troškova poslovanja dok su cene vanpansionskih usluga

Cene pansionskih usluga se određuju blizu troškova poslovanja dok su cene vanpansionskih usluga iznad troškova ondosno „nosilac dobiti“ u turističkoj delatnosti. Cene se mogu diferencirati za razne tržišne segmente i moraju se određivati u saradnji sa kanalima prodaje turističkih usluga.

 Turističke usluge se nude potencijanim kupcima: a. u mestu turističkog boravka b. u

Turističke usluge se nude potencijanim kupcima: a. u mestu turističkog boravka b. u mestu njihovog stanovanja. c. indirektnim kanalima prodaje.

 Potrebno je definisati kriterije za izbor posrednika odnosno kanala prodaje turističkih usluga. Turističke

Potrebno je definisati kriterije za izbor posrednika odnosno kanala prodaje turističkih usluga. Turističke agencije su „tipična turistička preduzeća“ koje se bave: a. grosističkom (organizatori putovanja odnosno tzv touroperatori) b. detaljističkim (prodaja i propaganda turističkih usluga) aktivnostima c. kombinovano (organizovanje i prodaja turističkih usluga).

 Turističke agencije mogu imati: a. sopstvene programe turističkih usluga (receptivne turističke agencije) ili

Turističke agencije mogu imati: a. sopstvene programe turističkih usluga (receptivne turističke agencije) ili b. biti samo posrednik (inicijativne turističke agencije) a u određenim slučajevima obavljati aktivnosti.

 „Značajna je uloga organizatora putovanja čija se aktivnost ogleda u tome što su

„Značajna je uloga organizatora putovanja čija se aktivnost ogleda u tome što su kombinovanjem usluga raznih organizacija, koje deluju u inicijativnim zemljama, procesu prevoz u turističkim zemljama, formirali paket aranžman koji se masovno prodaje uz striktnu cenu. Pri ovome se maksimalno vodilo računa o zahtevima nosilaca turističkih potreba i njihovim platežnim mogućnostima jer se najveći deo ovih paket aranžmana formirao prethodno i potom plasirao masovno na tržište“.

 S obzirom na karakter potreba i karakter tražnje za turističkim uslugama promocija kao

S obzirom na karakter potreba i karakter tražnje za turističkim uslugama promocija kao instrument marketing miksa ima veoma važnu ulogu u turističkoj privredi.

 Licna prodaja je oblik promocione aktivnosti na koju su potencijalni i postojeći korisnici

Licna prodaja je oblik promocione aktivnosti na koju su potencijalni i postojeći korisnici turističkih usluga veoma osetljivi – daleko više nego u trgovini, banci i osiguranjujer pretpostavljaju da su svi spremni da im u potpunosti izađu u susret.

 Publicitet i odnosi sa javnošću od posebnog su značaja za pojedina turistička područja

Publicitet i odnosi sa javnošću od posebnog su značaja za pojedina turistička područja a ne samo za turističke organizacije. Privredna propaganda je oblik promocije kojom se može kontaktirati najefiksanije najveći broj korisnika turističkih usluga. Nju, kao i druge oblike promocione aktivnosti, mogu da obavljaju kako turističke organizacije tako i društveno-političke zajednice.

 Propagandne poruke moraju biti prilagođene segmentima tržišta kojima su namanjene. Ona treba da

Propagandne poruke moraju biti prilagođene segmentima tržišta kojima su namanjene. Ona treba da deluje na osnovu poznavanja motiva na razvoj sklonosti za turističkim putovanjima. Kvalitet propagandnih poruka zavisi od uspešne primene principa koji su osobeni u propagiranju turističkih usluga

 U poslednjim godinama javlja se veći broj međunarodnih hotelskih lanaca. Oni su bitan

U poslednjim godinama javlja se veći broj međunarodnih hotelskih lanaca. Oni su bitan faktor koji omogućava uključivanje domaćih preduzeća u međunarodno poslovanje. Javljaju se i specijalizovani lanci koji svoje poslovanje ne zasnivaju prvenstveno na pružanju usluga, smeštaja i hrane u klasičnim hotelskim objektima, već na pružanju usluga upravljanja, prodaje ili rezervacija klasičnim međunarodnim hotelskim lancima.