lovek ako neopakovaten Boie dielo 2 ronk Z
Človek ako neopakovateľné Božie dielo 2. ročník ZŠ Mgr. Mária Pavlíková
Ciele vyučovacej hodiny: Kognitívny: vnímať svoje jedinečné miesto v ľudskej a Božej rodine Afektívny: vedieť vysvetliť jedinečnosť človeka, ako Božieho dieťaťa žiak vníma svoju jedinečnosť a je vďačný za dar života Psychomotorický: formovať prostredníctvom výtvarného prejavu a návyk vnímania jedinečnosti u seba a druhých
Obsahový štandard: • jedinečnosť ľudskej osoby • Boh ma miluje, som darom Božej lásky • výchova k úcte k sebe a rešpektovanie jedinečnosti iných Výkonový štandard: Žiak vie: • porovnávať človeka s ďalšími Božími dielami • uvedomuje si vlastnú jedinečnosť • vnímať a prežívať - som milované Božie dieťa • každý človek je Boží originál • rešpektovať originalitu a jedinečnosť u každého človeka
Rozvoj kompetencií: komunikačné: • žiak nadväzuje a vedie v skupine dialóg • chápe zmysel počutého textu a vie naň reagovať existenciálne: • žiak objavuje svoju hodnotu a jedinečnosť sociálne a interpersonálne: • formuje zdravé sebavedomie • prejavuje úctu k jedinečnosti spolužiaka • berie do úvahy a cení si jedinečnosť svoju i spolužiakov Prierezové témy : • osobnostný a sociálny rozvoj žiaka
Š t r u k t ú r a v y u č o v a c e j h o d i n y: Ročník: druhý ročník na ZŠ Názov vyučovacej hodiny: Človek ako neopakovateľné Božie dielo Pomôcky: • tajnička, maketa postavičky chlapca a dievčaťa, lep, obrázky ľudí, daru, srdce • text z Biblie : „ bolo to veľmi dobré. . . “ • text : každý z nás je jedinečný a neopakovateľný • text: „ toto je moje milované dieťa. “ • podklad na vypĺňanie moje obľúbené. . . Metódy: rozhovor, práca s maketou, výklad
Priebeh vyučovacej hodiny : Úvod: • Žiaci formou otázok vypĺňajú tajničku, kde sú riešením kľúčové slová: DAR, LÁSKA, ČLOVEK, BOH Rozhovor s deťmi: • Žiaci hľadajú, čo majú slová z tajničky spoločné a čo znamenajú tieto slová (Po vyplnení tajničky na tabuľu prilepím obrázky ľudí, detí, darček, srdce )
Hlavná časť: Výklad učiteľa: Boh sa teší z každého človeka, ktorý sa narodí. Sme pre neho veľkým darom. Tento svet stvoril z lásky pre nás. V Biblii sa píše, keď Boh stvoril človeka tak povedal : „ bolo to veľmi dobré. “ ( tieto slová sa objavia na tabuli: „ bolo to veľmi dobré. . . “ ) Z veľkej lásky nám Boh daroval rodičov, aby sa o nás starali. Rodičia nás dali pokrstiť a pri krste sa udiala veľká vec. Boh povedal : „ toto je moje milované dieťa. “ ( tieto slová sa objavia na tabuli: „ toto je moje milované dieťa. “ )
Tieto slová povedal aj nám: „ ty si moje milované dieťa“: učiteľ vymenuje mená všetkých detí v triede. Boh ti hovorí, že si jeho milované dieťa. Každý z nás je jedinečný, neopakovateľný. ( tieto slová sa objavia na tabuli: každý z nás je jedinečný, neopakovateľný. ) Každý človek je darom od Boha, je neopakovateľný Boží originál, preto si máme každého človeka vážiť.
Záver: práca s maketou postavičiek chlapca a dievčaťa Práca s maketou postavičiek chlapca a dievčaťa • Žiaci si vyfarbujú maketu postavičky chlapca a dievčaťa, kde do srdca napíšu : „ Bože, ďakujem ti, že si ma tak zázračne stvoril. “ ( tieto slová sa objavia na tabuli: „ Bože, ďakujem ti, že si ma tak zázračne stvoril. “ ) • Na ruku makety nalepia lístok, na ktorý napíšu svoje obľúbené : jedlo, farbu, koho majú radi- obľúbeného človeka, obľúbený šport, kamaráta • Keď žiaci dokončia svoju maketu, každý ju vystaví pred triedou na panel.
Záverečná modlitba: žiaci v spontánnej modlitbe ďakujú Bohu, že ich stvoril, dal im kamarátov, rodičov, že každý človek je darom.
Domáca úloha: žiaci budú počas nasledujúceho týždňa zisťovať (u svojich rodičov, súrodencov, kamarátov) ich obľúbené veci a na nasledujúcej hodine, predstavia ostatným, čo zistili.
Pomôcky – obrazová príloha č. 1 / ľudia/
Pomôcky – obrazová príloha č. 2 BOH
Pomôcky č. 3 / maketa/
Pomôcky: č. 4 / lístok/ Moje obľúbené : Jedlo: Farba: Koho mám rád, obľúbený človek: Šport: Kamarát – ka:
Pomôcky – tajničky : č. 5 H B A VV L I T E A Z Z Á D A A P O Š T O L R 1. Čo uvideli traja králi na nebi keď sa narodil Ježiš? / Hviezda/ 2. Pomocníci a žiaci Ježiša? / apoštoli/ 3. Jeden z troch kráľov? / Baltazár/ I
B H E R O E D T L E H E L Á S K A E S K A D I D A N JJ E L M L 1. Miesto narodenia p. Ježiša? / Betlehem/ 2. Mama P. Ježiša ? / P. Mária/ 3. Kráľ, ktorý chcel zabiť malého Ježiša ? / Herodes / 4. Jeden z darov troch kráľov? / kadidlo/ 5. Kto oznámi P. Márii, že bude matkou P. Ježiša? / anjel/ O
Č G A B R S 1. 2. 3. 4. 5. 6. I V L O V E L B O S C O V O D A E C A K O Š I I Boh stvoril okrem zvierat aj ? / človeka/ Meno anjela, ktorý zvestoval P. Márii? / Gabriel/ Kostol na Trnávke je zasvätený ? / don Bosco/ Symbol pri krste znak očistenia od dedič. hriechu? / voda/ Symbol pri krste – svetlo P. Ježiša? / svieca/ Symbol pri krste – som Božie dieťa? / košieľka/ E K E Ľ K A
Pomôcky: č. 6 – texty na tabuľu • „bolo to veľmi dobré. . . “ • každý z nás je jedinečný, neopakovateľný • „ Bože, ďakujem ti, že si ma tak zázračne stvoril. “ • ty si moje milované dieťa
- Slides: 19