London Eye Londyskie Oko London Eye Londyskie Oko

  • Slides: 34
Download presentation
London Eye Londyńskie Oko

London Eye Londyńskie Oko

London Eye (Londyńskie Oko), nazywane również Millenium Wheel (Koło Milenijne) to koło obserwacyjne (diabelski

London Eye (Londyńskie Oko), nazywane również Millenium Wheel (Koło Milenijne) to koło obserwacyjne (diabelski młyn) znajdujące się w dzielnicy Lambeth w Londynie, na południowym brzegu Tamizy, między mostami Westminster i Hungerford. Zostało zaprojektowane przez Davida Marksa, Julię Barfield, Malcolma Cooka, Marka Sparrowhawka, Stevena Chiltona i Nica Baileya. Sfinansowania budowy podjęły się brytyjskie linie lotnicze British Airways Corporation.

Koło ma wysokość 135 metrów, a jego pełny obrót trwa około 40 minut. Na

Koło ma wysokość 135 metrów, a jego pełny obrót trwa około 40 minut. Na kole znajdują się 32 klimatyzowane kapsuły pasażerskie. Niewielka prędkość liniowa tych kabin (ok. 0, 9 km/h) pozwala na zabieranie i wysadzenie pasażerów bez zatrzymywania koła.

Kapsuły ważą 10 ton każda i mają niemal 9 m długości. Wewnątrz kapsuły znajduje

Kapsuły ważą 10 ton każda i mają niemal 9 m długości. Wewnątrz kapsuły znajduje się owalne siedzisko, system nagłośnieniowy, detektory dymu. Trwa tam nieustanna cyrkulacja powietrza. Kapsuły zostały wykonane przez francuską firmę Sigma.

Wszystkie kapsuły zamontowane są w taki sposób, ze ich podłoga znajduje się w pozycji

Wszystkie kapsuły zamontowane są w taki sposób, ze ich podłoga znajduje się w pozycji równoległej do podłoża.

Krotki opis budowy: Elementy stalowe dostarczano na plac budowy barkami pływającymi po Tamizie. Londyńskie

Krotki opis budowy: Elementy stalowe dostarczano na plac budowy barkami pływającymi po Tamizie. Londyńskie oko powstawało na ważących niemal 12 tysięcy ton fundamentach i konstruowano je w pozycji lezącej, wspierając się na pontonach zacumowanych przy brzegu Tamizy. W momencie gdy powstała niemal cała struktura koła, postawiono ją do pozycji pionowej. Jest to największa i najcięższa konstrukcja budowana w taki sposób. Następnie zamontowano dodatkowe wsporniki, silniki obracające kołem i 36 kapsuł. Każda z nich mieści w swoim przeszklonym wnętrzu 25 osób.

London Eye przypomina koło rowe w skali XXL. Ma 424 m. obwodu i waży

London Eye przypomina koło rowe w skali XXL. Ma 424 m. obwodu i waży 600 t. W przeciwieństwie do koła rowego "szprychy" London Eye stanowią stalowe liny a nie pręty.

Przejażdżka kołem trwa 30 min, co oznacza, że całość porusza się z prędkością ok.

Przejażdżka kołem trwa 30 min, co oznacza, że całość porusza się z prędkością ok. 26 cm na sekundę. Koło napędzają silniki elektryczne o mocy około 200 KM. Po 15 min. od rozpoczęcia przejażdżki pasażer znajduje się na szczycie, czyli na wysokości 135 m. Stamtąd przy dobrej pogodzie rozpościera się widok w promieniu 25 mil.

In my life- The Beatles www. rotfl. com. pl oprac. jokoretsina na podst. WEB

In my life- The Beatles www. rotfl. com. pl oprac. jokoretsina na podst. WEB