LNDA MSIMORE EDUKAT QYTETARE KLASA IV TEMA MSIMORE

  • Slides: 14
Download presentation
LËNDA MËSIMORE: EDUKATË QYTETARE KLASA IV TEMA MËSIMORE : TË DREJTAT E FËMIJËVE

LËNDA MËSIMORE: EDUKATË QYTETARE KLASA IV TEMA MËSIMORE : TË DREJTAT E FËMIJËVE

OBJEKTIVAT: Të dallojnë dokumentet dhe organizatat që mbrojnë dhe luftojnë për të drejtat e

OBJEKTIVAT: Të dallojnë dokumentet dhe organizatat që mbrojnë dhe luftojnë për të drejtat e fëmijëve. Të shpjegojnë rëndësinë që ka respektimi i të drejtave në jetën e tyre. Të grupojnë të drejtat e fëmijëve në disa kategori. Të analizojnë nenet e Konventës së të drejtave të Fëmijëve.

 Të hartojnë nisma për sensibilizimin e opinionit për të drejtat e tyre. Të

Të hartojnë nisma për sensibilizimin e opinionit për të drejtat e tyre. Të vlerësojnë sa respektohen të drejtat e tyre. Koncepte kryesore: Konventa e të Drejtave të Fëmijëve, të drejta , nene

Mjete dhe materiale mësimore: Poster për të drejtat e fëmijëve. Konventa e të Drejtave

Mjete dhe materiale mësimore: Poster për të drejtat e fëmijëve. Konventa e të Drejtave të Fëmijëve dhe version i thjeshtuar i kësaj Konvente. Broshura të ndryshme lidhur me të Drejtat e Fëmijëve. Fotografi të ndryshme lidhur me të Drejtat e Fëmijëve dhe shkeljen e këtyre të drejtave.

Struktura e orës: Fazat e strukturës -Përgatitje për të nxënë. Metodat mësimore -Stuhi mendimesh

Struktura e orës: Fazat e strukturës -Përgatitje për të nxënë. Metodat mësimore -Stuhi mendimesh – diskutim -Përpunim i përmbajtjes. -Këndet-Ditari dypjesësh -Konsolidim i të nxënit. -Aktivitete: Renditargumento Trego çfarë ndien? Veprimtaritë e nxënësve -Diskutim i ideve (punë me tërë klasën). Të mësuarit ndërveprues- Shprehi e studimit të pavarur -Paraqitje grafike e informacionit Nxitje për të argumentuar.

ZHVILLIMI I MËSIMIT Përgatitje për të nxënë

ZHVILLIMI I MËSIMIT Përgatitje për të nxënë

Diskutoj me nxënës : -Çfarë ka ndodhur me këta fëmijë? -Cilat janë disa nga

Diskutoj me nxënës : -Çfarë ka ndodhur me këta fëmijë? -Cilat janë disa nga dokumentet që përmbajnë të drejtat e fëmijëve? -Cilat janë disa nga organizatat që luftojnë për të drejtat e fëmijëve?

 Aktivitet -nxënësit do të qarkojnë në fletëz një vend ku mendojnë se u

Aktivitet -nxënësit do të qarkojnë në fletëz një vend ku mendojnë se u shkelen të drejtat, dhe fletëzat e qarkuara më pas i vendosin në një kuti. a. Në familje b. Në shkollë c. Në rrugë d. Diku tjetër

Përpunim i përmbajtjes: TË DREJTAT E FËMIJËVE Lexim i materialit dhe tekstit. Komentim dhe

Përpunim i përmbajtjes: TË DREJTAT E FËMIJËVE Lexim i materialit dhe tekstit. Komentim dhe ilustrim me shembuj i zbatimit dhe shkeljes së të drejtave. Ndarje e nxënësve në katër kënde të klasës dhe kategorizim i të Drejtave:

 Të drejtat e mbijetesës Të drejtat për zhvillim Të drejtat e mbrojtjes Të

Të drejtat e mbijetesës Të drejtat për zhvillim Të drejtat e mbrojtjes Të drejtat e pjesëmarrjes. Prezentim i kategorizimeve.

Aktivitet: Plotësohet tabela: Të drejtat që gëzoj realisht në familje. Të drejtat që më

Aktivitet: Plotësohet tabela: Të drejtat që gëzoj realisht në familje. Të drejtat që më shkelen në familje. Të drejtat që gëzoj realisht në shkollë. Të drejtat që më shkelen në shkollë. Të drejtat që gëzoj realisht në komunitet. Të drejtat që më shkelen në komunitet.

Konsolidim i të nxënit Renditje e pesë të drejtave më të rëndësishme dhe argumentim.

Konsolidim i të nxënit Renditje e pesë të drejtave më të rëndësishme dhe argumentim. Aktivitet përmbyllës: Në ditarin e një shoku është shkruar kjo vjershë, duke përdorur pjesëzën : mos ktheni vjershën në Më pengojnë që të ndiej, protestë. Di ç’të pëlqej a mos të pëlqej, Më pengojnë ndjenjën time , E lirë ajo që të shpërthejë. Më pengojnë të shpreh, Ylberin tim fëmijëror, Të ndiej të njoh a të pëlqej, Të jem shi dimri a flllad veror.

Detyrë shtëpie; Të krijojnë postera për të Drejtat e Fëmijëve. Posteri duhet të përmbajë

Detyrë shtëpie; Të krijojnë postera për të Drejtat e Fëmijëve. Posteri duhet të përmbajë një fjali me të paktën pesë fjalë dhe një vizatim ose fotografi. Aktivitet shtesë: Studim rastesh. -Diskutim rreth fletëzave të punuara në fillim të orës në takime me prindër dhe Komitetin e të Drejtave të Fëmijëve në shkollë.

Situatat për studim: -”Unë jam kundër politikës së qeverisë, që i ndan shkollat për

Situatat për studim: -”Unë jam kundër politikës së qeverisë, që i ndan shkollat për fëmijët e racave të ndryshme. ” -”Kur bëj gabime prindërit më dënojnë duke më lënë pa ngrënë dy ditë”. -”Unë jetoj në një zonë të thellë ku nuk ka shkollë”. -”Qeveria ka shembur shtëpinë time dhe në vend të saj kalon një autostradë”.