LIENKA LENKA A JEJ KAMARTI VYPRACOVALA Martina LIENKA

  • Slides: 16
Download presentation
LIENKA LENKA A JEJ KAMARÁTI VYPRACOVALA: Martina Ď.

LIENKA LENKA A JEJ KAMARÁTI VYPRACOVALA: Martina Ď.

LIENKA - LENKA LIENKA SEDEMBODKOVÁ JE MALÝM CHROBÁČIKOM. NA TELE MÁ KRÍDLA. LIENKA SA

LIENKA - LENKA LIENKA SEDEMBODKOVÁ JE MALÝM CHROBÁČIKOM. NA TELE MÁ KRÍDLA. LIENKA SA PREBÚDZA NA JAR. NAJRADŠEJ MÁ NEKTÁR, PEĽ A VOŚKY, KTORÉ LEZÚ PO LISTOCH A OBHRÝZAJÚ LISTY, PRETO JE VEĽMI UŽITOČNÁ. MÁ ŠESŤ NOŽIČIEK. KEĎ JE LIENKA V NEBEZPEČENSTVE VYPUŠŤA TEKUTINU, KTORÁ JEJ NEPRIATEĽOM SMRDÍ.

MOTÝĽ - EMANUEL MOTÝLE MAJÚ JEMNÉ TELO. ICH KRÍDLA SÚ RÔZNE SFARBENÉ. NA HLAVIČKE

MOTÝĽ - EMANUEL MOTÝLE MAJÚ JEMNÉ TELO. ICH KRÍDLA SÚ RÔZNE SFARBENÉ. NA HLAVIČKE MAJÚ CICIAK, POMCOU KTORÉHO PIJÚ NEKTÁR Z KVETOV. MOTÝĽ KLADIE VAJÍČKA, Z KTORÝCH SA LIAHNU HÚSENICE. TIE SA POTOM ZAKUKLIA NA STROME. Z TEJTO KUKLY NAKONIEC VYLETÍ DOSPELÝ MOTÝĽ.

FERDO - MRAVEC JE NAJMENŠÍ HMYZ. MRAVCE ŽIJÚ V MRAVENISKÁCH. ČIERNE MRAVCE NIE SÚ

FERDO - MRAVEC JE NAJMENŠÍ HMYZ. MRAVCE ŽIJÚ V MRAVENISKÁCH. ČIERNE MRAVCE NIE SÚ NEBEZPEČNÉ, HRYZÚ LEN ČERVENÉ. MAJÚ ŠESŤ NÔH. MRAVCE SÚ VEĽMI USILOVNÉ, SAMIČKY KLADÚ VAJÍČKA, Z KTORÝCH SA RODIA MALÉ MRAVČEKY S KRÍDELKAMI. V MRAVENISKU ŽIJE KRÁĽOVNÁ, SAMCI A ROBOTNICE, TIE VÄČŠIE MAJÚ AJ HRYZADLÁ A VOLÁME ICH VOJACI. ŽIVIA SA TEKUTINOU Z VOŚIEK A HUBAMI.

VČELA - ELA VČELY ŽIJÚ V ÚĽOCH AKO VEĽKÁ RODINA – VOLÁME ICH ROJ.

VČELA - ELA VČELY ŽIJÚ V ÚĽOCH AKO VEĽKÁ RODINA – VOLÁME ICH ROJ. NA ČELE STOJI KRÁĽOVNÁ-MATKA, NAJVIAC JE ROBOTNÍC A NA JAR A V LETE SÚ TAM SAMČEKOVIA TRÚDY. KAŽDÁ VČIELKA MÁ SVOJU ÚLOHU. SAMIČKA KLADIE VAJÍČKA, ROBOTNICE STAVAJÚ PLÁSTY, STARAJÚ SA O ČISTOTU V HNIEZDE, NOSIA ZÁSOBY POTRAVÍN, STARAJÚ SA O KRÁĽOVNÚ, O LARVY, KTORÉ KŔMIA KAŚIČKOU Z PEĽU A MEDU VČELY SÚ VEĽMI POTREBNÉ. ZBIERAJÚ PEĽ Z KVETOV, OPEĽUJÚ KVETY, STROMY, TVORIA MED, VOSK NA VÝROBU SVIEČOK. VČELIE PICHNUTIE JE PRE NIEKTORÝCH ĹUDÍ NEBEZPEĆNÉ, ALE PRE INÝCH JE LIEČIVE.

OSA - KLÁRA OSY SI STAVAJÚ HNIEZDA V ZEMI, V MYŠÍCH DIERACH ALEBO POD

OSA - KLÁRA OSY SI STAVAJÚ HNIEZDA V ZEMI, V MYŠÍCH DIERACH ALEBO POD STRECHOV DOMU Z POŽUTÉHO DREVA A SLÍN. NEMAJÚ RADY SVETLO. VÝSTAVBU HNIEZDA ZAČÍNA KRÁĽOVNÁ, KTORÁ TAM VLÁDNE. ROBOTNICE ĎALEJ STAVAJÚ HNIEZDO, KŔMIA POTOMKOV, STARAJÚ SA O CELÚ KOLÓNIU. OSY SA ŽIVIA NEKTÁROM, MAJÚ RADY OVOCIE, SLADKOSTI. LARVY SA ŽIVIA HMYZOM (MUCHAMI, HÚSENICAMI), KTORÉ IM NOSIA A ROZOMIEĽAJÚ OSY ROBOTNICE. OSY SA BRÁNIA BODANÍM ŽIHADLOM. NA BODNUTIE JE ÚČINNÉ KOLIESKO CIBULE ALEBO STUDENÝ OBKLAD.

PAVÚK - KRIŽIAK PAVÚKOVÉ TELO SA SKLADÁ Z HLAVY A BRUŠKA. MÁ 8 NÔH.

PAVÚK - KRIŽIAK PAVÚKOVÉ TELO SA SKLADÁ Z HLAVY A BRUŠKA. MÁ 8 NÔH. V BRUŠKU MÁ DUTINKY , V KTORÝCH SA TVORIA VLÁKIENKA, Z KTORÝCH SI PAVÚK PLETIE PAVUČINU. VLÁKIENKA VYPÚŠŤA ZO ZADOČKU. MALÉ PAVÚČIKY SA LIAHNU Z VAJÍČOK, KTORÉ SAMIČKA KLADIE DO KOKÓNU (VRECKA) VYTVORENÉHO Z PAVUČINY. PAVÚKY SÚ UŽITOČNÉ, LEBO ŽERÚ HMYZ (MUCHY), KTORÉ SA LAPIA DO ICH SIETE.

MUCHA - BZUK MUCHA ŽIJE 3 AŽ 12 TÝŽDŇOV. MUCHY SÚ NEPRÍJEMNÉ, ROZNÁŠAJÚ CHOROBY

MUCHA - BZUK MUCHA ŽIJE 3 AŽ 12 TÝŽDŇOV. MUCHY SÚ NEPRÍJEMNÉ, ROZNÁŠAJÚ CHOROBY A PATRIA PRETO K NAJNEBEZPEČNEJŠÍM ŽIVOČÍCHOM. NAPRIEK TOMU MUCHY POMÁHAJÚ OPEĽOVAŤ RASTLINY A SLÚŽIA AKO POTRAVA PRE MNOŽSTVO INÝCH ŽIVOČÍCHOV. MUCHY MAJÚ VÝBORNÝ ZRAK, CHUŤ A ČUCH. MAJÚ DVE VEĽKÉ ZLOŽENÉ OČI, KTORÉ SA SKLADAJÚ Z TISÍCOK ŠOŠOVIEK. NIMI DOKONALE ROZLIŠUJÚ FARBY A TVARY. MUCHY KLADÚ SVOJE VAJÍČKA DO HNOJA A MUCHA MÄSIARKA LARVY NA MÄSO.

LÚČNY KONÍK -ALEXANDER LÚČNY KONÍK SA RÁD TÚLA V TVRÁVE. NAJRADŚEJ SKÁČE A DOKÁŽE

LÚČNY KONÍK -ALEXANDER LÚČNY KONÍK SA RÁD TÚLA V TVRÁVE. NAJRADŚEJ SKÁČE A DOKÁŽE SKOČIŤ VEĽMI ĎALEKO. AKO KEBY ĆLOVEK MAL PRESKOČIŤ DVA VEĽKÉ AUTOBUSY. VYDÁVA VŔZGAVÝ ZVUK, KTORÝ VYTVÁRA TRENÍM ZADNÝCH NOŽIČIEK. ŽIVIA SA RASTLINKAMI, PRETO KEĎ JE ICH VEĹMI VEĽA SÚ NEBEZPEČNÉ A TREBA ICH ZNIČI´T. MLÁĎATKÁ KONÍKOV NEMAJÚ KRÍDLA , A TAK IBA SKÁĆU.

SLIMÁK - BONIFÁC SLIMÁK MÁ MÄKKÉ TELO. NA TELE NOSÍ ULITU. DO ULITY SA

SLIMÁK - BONIFÁC SLIMÁK MÁ MÄKKÉ TELO. NA TELE NOSÍ ULITU. DO ULITY SA SKRÝVA NAJMÄ PRED ZIMOU. PRI POHYBE NA ZEMI ZANECHÁVA SLIZ, KTORÝ MU POMÁHA PRI POHYBE. NA HLAVE MÁ ŚTYRI TYKADLÁ – DVE MALÉ A DVE VEĽKÉ, NA KTORÝCH MÁ OČI. SLIMÁČIK SI POCHUTNÁ NA LISTOCH KAPUSTY A LOPÚCHOCH.

DÁŽĎOVKA - JANKA DÁŽĎOVKY ŽIJÚ V PÔDE. NEMAJÚ OČI. SÚ VEĽMI POTREBNÉ, PRETOŽE V

DÁŽĎOVKA - JANKA DÁŽĎOVKY ŽIJÚ V PÔDE. NEMAJÚ OČI. SÚ VEĽMI POTREBNÉ, PRETOŽE V ZEMI ROBIA CHODBIČKY A TÝM ZEM PREVZDUŚŇUJÚ – SÚ MALÝMI ZÁHRADNÍKMI. KEĎ PRŠÍ, DÁŹĎOVKY VYLIEZAJÚ NA ZEM, ABY SA V CHODBIČKÁCH POD ZEMOU NEZADUSILI. ŹIVIA SA ŇOU NIEKTORÉ VTÁKY I JEŽKO.

AHOJ KAMARÁTI A TERAZ SOM ZVEDAVÁ, ČI STE DÁVALI POZOR: KLIKNI NA LIENKU A

AHOJ KAMARÁTI A TERAZ SOM ZVEDAVÁ, ČI STE DÁVALI POZOR: KLIKNI NA LIENKU A DOZVIEŠ SA, ČO MÁŠ UROBIŤ.

KLIKNI NA LIENKU A DOZVIEŠ SA, ČO MÁŠ UROBIŤ.

KLIKNI NA LIENKU A DOZVIEŠ SA, ČO MÁŠ UROBIŤ.

KLIKNI NA LIENKU A DOZVIEŠ SA, ČO MÁŠ UROBIŤ.

KLIKNI NA LIENKU A DOZVIEŠ SA, ČO MÁŠ UROBIŤ.

KLIKNI NA LIENKU A DOZVIEŠ SA, ČO MÁŠ UROBIŤ.

KLIKNI NA LIENKU A DOZVIEŠ SA, ČO MÁŠ UROBIŤ.

STE ŠIKOVNÍ KAMARÁTI A NA ZÁVER SI SO MNOU ZASPIEVAJTE: KLIKNI NA LIENKU A

STE ŠIKOVNÍ KAMARÁTI A NA ZÁVER SI SO MNOU ZASPIEVAJTE: KLIKNI NA LIENKU A SPUSTÍ SA PESNIČKA.