Lieky 9 ronk Lieky s lieiv ltky alebo

  • Slides: 18
Download presentation
Lieky 9. ročník

Lieky 9. ročník

Lieky sú liečivé látky alebo liečivé prípravky upravené do definitívnej formy v ktorej sa

Lieky sú liečivé látky alebo liečivé prípravky upravené do definitívnej formy v ktorej sa používajú. Sú vyrábané rôznymi farmaceutickými firmami. Lieky sa vyrábajú v rôznych formách: 1, v tekutých (injekčné a infúzne prípravky, sirupy, kvapky, tinktúry) 2, v pevných (prášky, tabletky, pilulky, čajové zmesi, pastilky, kapsuly) 3, iné formy (čipky, maste, krémy, pasty, gély, spreje, náplasti).

VZNIK A VÝVOJ NOVÝCH LIEČIV Liečivá sa získavajú týmito spôsobmi: 1, izolovaním z prírodných

VZNIK A VÝVOJ NOVÝCH LIEČIV Liečivá sa získavajú týmito spôsobmi: 1, izolovaním z prírodných rastlinných alebo živočíšnych zdrojov, napr. ópiové alkaloidy z makovíc; heparín 2, chemickou syntézou napr. (Acylpyrin, Kinedryl). 3, biochemickým procesom, kde účinné zložky liečiv produkujú kultúry mikroorganizmov, napr. penicilín, streptomycín alebo génotechnologickým postupom napr. ľudský inzulín, kde metódou génového inžinierstva dokážeme vniesť ľudský gén zodpovedný za tvorbu inzulínu do genetickej informácie baktérie, ktorá potom začne produkovať ľudský inzulín.

Nový liek by mal byť účinnejší, bezpečnejší a pokiaľ možno aj lacnejší. Toxikologické testy

Nový liek by mal byť účinnejší, bezpečnejší a pokiaľ možno aj lacnejší. Toxikologické testy študujú toxicitu liečiv pri ich akútnom a chronickom podávaní, možnosti poškodenia genetického materiálu, možnosti vyvolávania nádorového bujnenia alebo škodlivý vplyv na vyvíjajúci sa plod. Na zvieratách sa musí zistiť , ako sa nová zlúčenina v organizme resorbuje, ako sa rozdeľuje v tkanivách a ako sa z organizmu eliminuje.

ZÁSADY USCHOVÁVANIA LIEČIV Miesto pre uloženie liečiva musí byť: chladné - izbová teplota do

ZÁSADY USCHOVÁVANIA LIEČIV Miesto pre uloženie liečiva musí byť: chladné - izbová teplota do 25 °C suché tmavé - svetlo môže spôsobiť rozklad liečiva a jeho znehodnotenie v chladničke (ale nie mrazničke) uschovávame: roztoky na kontaktné šošovky, očné vody, očné a nosné kvapky, zásobné fľaštičky alebo patrony s inzulínom, všetky emulzie, sirupy, masti, čipky.

ZÁSADY LIKVIDÁCIE LIEČIV V DOMÁCNOSTI Vždy je treba vyradiť: - tablety, ktoré sa mrvia,

ZÁSADY LIKVIDÁCIE LIEČIV V DOMÁCNOSTI Vždy je treba vyradiť: - tablety, ktoré sa mrvia, praskajú, alebo sú na nich škvrny - želatinové kapsuly, ktoré sa zlepily - roztoky, ktoré zhustli, zmenili farbu, chuť a vôňu - tuby so stvrdnutým obsahom alebo tie, ktoré tečú -masti a krémy, ktoré zmenili farbu, vôňu a konzistenciu - lieky po uplynutí expiračnej doby (dobe použiteľnosti), ktorá musí byť vždy vyznačená na obale.

PREHĽAD LIEČIVÝCH SKUPÍN PODĽA ICH ÚČINKU 1. Analgetiká- zmierňujú bolesť ( napr. po úraze)

PREHĽAD LIEČIVÝCH SKUPÍN PODĽA ICH ÚČINKU 1. Analgetiká- zmierňujú bolesť ( napr. po úraze) bez toho, aby spôsobili stratu vedomia. K najsilnejším analgetikám patria: Morfin , Diolan, Codein. Pri nich však existuje nebezpečenstvo zneužitia ako návykových drog.

2, Antipyretiká K slabším analgetikám patria aj antipyretiká. Napr. Paralen, Medypyrin, Acylpyrin. Znižujú horúčku

2, Antipyretiká K slabším analgetikám patria aj antipyretiká. Napr. Paralen, Medypyrin, Acylpyrin. Znižujú horúčku a utišujú zápaly. Používajú sa na tlmenie slabších bolestí, ako sú bolesti hlavy, zubov, nervov, reumatické bolesti, bolesti kĺbov, miernejšie kŕčové bolesti, horúčkové ochorenia, choroby z nachladnutia a pod.

Snaha zosilniť účinok analgetík viedla k vytváraniu rôzne kombinovaných zmesí, napr. Alnagon, Eunalgit, Ataralgin,

Snaha zosilniť účinok analgetík viedla k vytváraniu rôzne kombinovaných zmesí, napr. Alnagon, Eunalgit, Ataralgin, Dinyl, Coldrex Hot. Rem, Acifein. Zákaz súčastnej konzumácie alkoholu a nepoužívať dlhodobo.

3, Anestetiká a, Celkové anestetiká slúžia pri rozsiahlych chirurgických zákrokoch pretože dočasne tlmia činnosť

3, Anestetiká a, Celkové anestetiká slúžia pri rozsiahlych chirurgických zákrokoch pretože dočasne tlmia činnosť centrálnej nervovej sústavy a spôsobujú stav bezvedomia spojený so stratou vnímania bolesti a stratu motorických reflexov. Keďže spôsobujú narkózu hovorí sa im aj narkotiká. Je to však nesprávne. b, Lokálne anestetiká Používajú sa pri drobných chirurgických zákrokoch napr. v zubnom lekárstve, pri kožných operáciách. Pri tomto spôsobe anestézie chýba bezvedomie.

4, Antireumatiká, antiflogistiká Antireumatiká liečia zápalové ochorenia kĺbov, šliach a svalov a ich degeneratívne

4, Antireumatiká, antiflogistiká Antireumatiká liečia zápalové ochorenia kĺbov, šliach a svalov a ich degeneratívne zmeny. Antiflogistiká tlmia zápalovú reakciu tkaniva. Nežiadúce účinky týchto látok sú: poškodenie žalúdočnej sliznice.

5, Hypnotiká a sedatíva sú látky tlmiace činnosť centrálnej nervovej sústavy. Vo veľkých dávkach

5, Hypnotiká a sedatíva sú látky tlmiace činnosť centrálnej nervovej sústavy. Vo veľkých dávkach vyvolávajú stav podobný spánku (hypnotiká) v menších ukľudňujú (sedatíva). Hypnotiká napr. Hysteps, Alnagon, Bellaspon. Znižuje schopnosť riadiť motorové vozidlo, práce vo výškach a obsluhy strojov.

6, Chemoterapeutiká sú toxické voči zdroju infekcie (baktériám, plesniam, prvokom), bez toho aby v

6, Chemoterapeutiká sú toxické voči zdroju infekcie (baktériám, plesniam, prvokom), bez toho aby v tele nemocného vyvolali svojimi vedľajšími účinkami vážnejšiu škodu na zdraví. Bránia rastu alebo množeniu baktérií. Napr: Sulfadimidin, Sulfatiazol Biseptol.

7, Antibiotiká História antibiotík sa začala v roku 1928 anglickým vedcom Alexandrom Flemingom, ktorý

7, Antibiotiká História antibiotík sa začala v roku 1928 anglickým vedcom Alexandrom Flemingom, ktorý izoloval z plesne Penicillium notatum prvé a stále používané antibiotikum penicilín. V liečbe sa začal používať až okolo roku 1940. Ďalšie druhy penicilínov: Ampicilin, Amoclen.

Nevysadzovať liečbu po ústupe horúčky a obtiaží, spotrebovať celú dávku. Väčšina antibiotík sa dobre

Nevysadzovať liečbu po ústupe horúčky a obtiaží, spotrebovať celú dávku. Väčšina antibiotík sa dobre vstrebáva v kyslej žalúdočnej šťave, teda na lačno Prísne dodržiavať stanovenú dávku a časový odstup medzi ich podávaním Platí zákaz konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov.

video Video 2 Video 3

video Video 2 Video 3

8, Antidepresíva sú liečivá, ktoré priaznivo ovplyvňujú depresie. Anxiolytiká sú liečivá, ktoré tlmia pocit

8, Antidepresíva sú liečivá, ktoré priaznivo ovplyvňujú depresie. Anxiolytiká sú liečivá, ktoré tlmia pocit strachu, úzkosti, duševného napätia a trémy. Nemali by sa podávať dlhodobo, lebo vedú často k návyku (napr. podávanie Diazepanu alebo Meprobamatu).