Lapse igused ja kohustused 1 juuni Lastekaitsepev Mille

  • Slides: 14
Download presentation
Lapse õigused ja kohustused 1. juuni - Lastekaitsepäev

Lapse õigused ja kohustused 1. juuni - Lastekaitsepäev

Mille poolest need inimesed teineteisest erinevad?

Mille poolest need inimesed teineteisest erinevad?

Inimõigused ● Maailmas elab väga palju inimesi, kes erinevad üksteisest vanuse, nahavärvi, harjumuste, kommete

Inimõigused ● Maailmas elab väga palju inimesi, kes erinevad üksteisest vanuse, nahavärvi, harjumuste, kommete ja iseloomu poolest. ● Kõigil lastel ja täiskasvanutel on oma soovid ja tahtmised, kuid me kõik tahame tunda end hästi ja turvaliselt. ● Selle jaoks, et see nii oleks on inimesed omavahel kokku leppinud, milliseid reegleid tuleb järgida. ● Neid kokkuleppeid nimetatakse inimõigusteks.

Lapse õigused ● ● Lapse õigused on inimõigused. Lapse õigused kehtivad igale lapsele alates

Lapse õigused ● ● Lapse õigused on inimõigused. Lapse õigused kehtivad igale lapsele alates sünnist hoolimata vanusest, soost, rahvusest või misiganes eripärast. ● ● Lapse õigused on kõigil lastel ühesugused. Lapse õigused on kirjas dokumendis, mida nimetatakse Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni (ÜRO) Lapse õiguste konventsiooniks. Peaaegu kõik riigid maailmas on võtnud kohustuse sellesse dokumenti kirja pandud õigused lastele tagada, sealhulgas ka Eesti.

Lapse kohustused Koh • Õigused ja kohustused käivad käsikäes. Iga õigus tähendab ka kohustuse

Lapse kohustused Koh • Õigused ja kohustused käivad käsikäes. Iga õigus tähendab ka kohustuse täitmist. Näiteks lapsel on õigus haridusele, kuid samal ajal on lapsel kohustus koolis käia. • Oma õiguste kasutamisel ei tohi laps kahjustada teiste laste ega täiskasvanute seaduslikke huve ja õigusi. Näiteks lapsel on õigus nõuda, et ta õigusi austatakse, kuid oma õiguste nõudmisel tuleb tal austada ja arvestada teiste laste ning täiskasvanute õigustega. Mängi mängu ja saa teada, millised on iga õiguse kohustused. Mäng: https: //learningapps. org/8403724

Õigus kaitsele füüsilise ja vaimse vägivalla eest. Igal lapsel on õigus kaitsele füüsilise ja

Õigus kaitsele füüsilise ja vaimse vägivalla eest. Igal lapsel on õigus kaitsele füüsilise ja vaimse vägivalla eest. Ühtegi last ei tohi alandada, solvata, lüüa, tõrjuda ja kiusata. Last tuleb kaitsta igasuguse vaimse ja füüsilise vägivalla, hooletusse jätmise, hooletu või julma kohtlemise või ärakasutamise ning seksuaalse või muu kuritarvitamise eest. Lastel on kohustus teisi mitte kiusata, tüli norida või muud moodi kahjustada. Laps peab kaasinimestega suhtlemisel: • käituma lugupidavalt; • oma õiguste teostamisel arvestama teiste laste ja täiskasvanute õigustega.

Õigus puhtale keskkonnale Kõigil lastel on õigus puhtale elukeskkonnale Laps peab vastavalt oma vanusele

Õigus puhtale keskkonnale Kõigil lastel on õigus puhtale elukeskkonnale Laps peab vastavalt oma vanusele hoidma loodus- ja elukeskkonda. Lastel on kohustus ise oma ümbritsevat loodust puhtana hoida, mitte reostada.

Õigus puhkusele ja vabale ajale Õigus puhkusele ja jõudeajale, mida ta saab kasutada mänguks

Õigus puhkusele ja vabale ajale Õigus puhkusele ja jõudeajale, mida ta saab kasutada mänguks ja meelelahutuslikuks tegevuseks vastavalt eale ning vabaks osavõtuks kultuuri- ja kunstielust. Vahel võib laps veeta aega ka mitte midagi tehes - seegi kuulub lapseks olemise juurde. Kõigil lastel on ka kohustus austada teiste õigusi, nii laste kui täiskasvanute puhul.

Õigus tunda oma perekonda ja olla nende poolt hooldatud Igal lapsel on õigus olla

Õigus tunda oma perekonda ja olla nende poolt hooldatud Igal lapsel on õigus olla koos ema ja isaga isegi siis, kui vanemad ei ela koos. Ükskõik, kas lapse pere on suur või väike, kahe või ühe vanemaga, tähtis on, et lapse perekond pakub lapsele armastust ja hoolt. Lapse puhul, kes jääb ajutiselt või aliselt ilma perekondlikust hoolitsusest, on riigil kohustus tagada talle kasupere või asenduskodu. Võrdväärse perekonna liikmena on lapsel kohustused oma perekonna ja kasvatajate ees. Laps peab oma vanusele vastavalt: • austama oma vanemaid ja kasvatajaid (hooldajaid) nagu nemad peavad austama last; • abistama oma vanemaid, kasvatajaid (hooldajaid) ja teisi pereliikmeid ning osalema perekonna ühistes tegevustes ja igapäeva töödes.

Õigus avaldada oma arvamust ja õigus olla ära kuulatatud Lapsel on õigus avaldada oma

Õigus avaldada oma arvamust ja õigus olla ära kuulatatud Lapsel on õigus avaldada oma arvamust ja õigus olla ära kuulatatud kõigis teda puudutavates küsimustes. Lapse arvamuse arvestamine on oluline tema parimate huvide väljaselgitamiseks. Näiteks saavad lapsed oma arvamuse välja öelda kooli õpilasesinduses, kodus - huviringide valikul, lapse toa kujundamisel jne. Võrdväärse ühiskonnaliikmena peab laps vastavalt oma vanusele: • tunnustama käitumise üldtunnustatud tavasid; • austama oma kodumaad; • lugu pidama riigikorrast ja seadustest. Täiskasvanu nägemus lapse parimatest huvidest ei pruugi alati kattuda lapse enda arvamuse ja kogemusega.

Õigus haridusele Igal lapsel on õigus haridusele. Last tuleb toetada ja aidata tema õpingutes.

Õigus haridusele Igal lapsel on õigus haridusele. Last tuleb toetada ja aidata tema õpingutes. On tähtis, et igaüks saaks koolis julgustust ja toetust oma võimete ja oskuste arendamiseks. Lapse õppimise kohustus: • laps peab täitma koolikohustust; • laps peab õppima vastavalt oma võimetele; • lapsel on kohustus austada oma õpetajaid ja juhendajaid nagu nemad peavad austama last.

Õigus saada arstiabi Kui laps haigestub, on tal õigus saada vajalikku ja parimat arstiabi

Õigus saada arstiabi Kui laps haigestub, on tal õigus saada vajalikku ja parimat arstiabi raviks ja tervise taastamiseks. Igal lapsel on õigus saada arstiabi, isegi siis, kui tema perel ei ole raha selle eest maksmiseks. Eestis on kõigile kuni 19 aastastele hambaravi tasuta. Lapsel on kohustus hoida oma tervist: • hoolitsema on hügieeni eest; • järgima tervisliku toitumise soovitusi; • järgima tervislikku unerežiimi; • hoiduma tervist kahjustavate ainete tarvitamisest (alkohol, tubakas, narkootikumid).

Õigus elada täisväärtuslikku elu Lapsel, kellel on vaimne või füüsiline puue, on õigus erihoolitsusele

Õigus elada täisväärtuslikku elu Lapsel, kellel on vaimne või füüsiline puue, on õigus erihoolitsusele ja abivahenditele, et laps saaks mitmekülgselt areneda ja aktiivselt ühiskonnas osaleda nagu kõik teised. Vaimse või füüsilise puudega last tuleb austuse ja väärikusega kohelda nagu kõiki teisi. Erivajadustega lastel peavad olema kõik samasugused õigused nagu teistel lastel. Kõigil lastel on kohustus austada teiste õigusi, nii laste kui täiskasvanute puhul.

Lapse õigused ja kohustused Kes aitab mind oma õiguste eest seista? ● Sina ise

Lapse õigused ja kohustused Kes aitab mind oma õiguste eest seista? ● Sina ise ● Perekond ● Õpetajad ● Lasteabi telefoni (116 111) spetsialistid ● Lastekaitsetöötaja