LAIUKO KELION GAMTASAUGINIS PROJEKTAS MARIJA LADIIEN aukltoja metodinink

  • Slides: 19
Download presentation
“LAŠIUKO KELIONĖ” GAMTASAUGINIS PROJEKTAS MARIJA LADIŠIENĖ, auklėtoja metodininkė EGLĖ GRIGARAVIČIENĖ, auklėtoja metodininkė VILNIAUS LOPŠELIS-DARŽELIS

“LAŠIUKO KELIONĖ” GAMTASAUGINIS PROJEKTAS MARIJA LADIŠIENĖ, auklėtoja metodininkė EGLĖ GRIGARAVIČIENĖ, auklėtoja metodininkė VILNIAUS LOPŠELIS-DARŽELIS “BITUTĖ”

PROJEKTO AKTUALUMAS Kiekvienas turime teisę į švarų vandenį, sveikatos apsaugą ir į švarią ekologinę

PROJEKTO AKTUALUMAS Kiekvienas turime teisę į švarų vandenį, sveikatos apsaugą ir į švarią ekologinę aplinką. Visa mus supanti ekologinė sistema negalėtų egzistuoti be vandens. Todėl jau ikimokykliniame amžiuje svarbu ugdyti gamtamokslinioekologinio ugdymo pradmenis. Projektas „Lašiuko kelionė“ skatins vaikus domėtis vandens svarba mus supančiai aplinkai bei pačiam žmogui. Tokiu būdu vaikai ugdysis supratimą, kad vanduo – nepakeičiamas žmogaus bei gyvosios gamtos egzistavimo pagrindas. Atkreips dėmesį į tai, kas atsitinka dėl neapdairaus žmogaus elgesio teršiant vandenį.

PROJEKTO TIKSLAS Ugdyti ikimokyklinio amžiaus vaikų aplinkosaugines nuostatas ir vertybes, per vaiko patirtį, tyrinėjimus

PROJEKTO TIKSLAS Ugdyti ikimokyklinio amžiaus vaikų aplinkosaugines nuostatas ir vertybes, per vaiko patirtį, tyrinėjimus ir atradimus suvokiant vandens apytakos rato ciklą, vandens svarbą žmogui ir supančiai aplinkai.

PROJEKTO UŽDAVINIAI �Sudaryti sąlygas ugdytiniams tyrinėti ir eksperimentuoti. �Suvokti vandens apytakos ciklo pastovumą gamtoje.

PROJEKTO UŽDAVINIAI �Sudaryti sąlygas ugdytiniams tyrinėti ir eksperimentuoti. �Suvokti vandens apytakos ciklo pastovumą gamtoje. �Išsiaiškinti skysčio tūrio matavimo galimybes. �Domėtis vandens reiškiniais vykstančiais gamtoje. �Ugdytis suvokimą, jog visi turime rūpintis vandens kokybe, saugoti nuo taršos.

IDĖJA Vieną ūkanotą rytą Laurynas atėjęs į darželį jausmingai sušuko: - Šiandien nieko nesimato!

IDĖJA Vieną ūkanotą rytą Laurynas atėjęs į darželį jausmingai sušuko: - Šiandien nieko nesimato! Toks didelis rūkas! Net darželio nesimato!

“LAŠIUKO KELIONĖ” Atsakymo ieškojome Ritos Bagdonaitės pažintinėje knygoje „Lašiuko kelionė“

“LAŠIUKO KELIONĖ” Atsakymo ieškojome Ritos Bagdonaitės pažintinėje knygoje „Lašiuko kelionė“

„LAŠIUKO KELIONĖS ŽEMĖLAPIS“

„LAŠIUKO KELIONĖS ŽEMĖLAPIS“

„LAŠIUKO KELIONĖS ŽEMĖLAPIS“ Vaikų mintys: �„Kada išgaruos tas mėlynas vanduo ? “ (Urtė ).

„LAŠIUKO KELIONĖS ŽEMĖLAPIS“ Vaikų mintys: �„Kada išgaruos tas mėlynas vanduo ? “ (Urtė ). � „Taigi dar reikia saulės. Šildo ir kaitina vandenį“ (Laurynas). �„Debesys patamsėja“ ( Ema). �„Ten lašeliai susirenka, tada mušasi, stumdosi, pykstasi, trinasi nugarom“ (Emilis). � „Dar juokiasi“ ( Akvilė). � „Tėtis debesis žaibo diržu trenkė ir lašai pradėjo kristi į žemę“ (Lukas). �„Lašelis susitiko žemę ir ėjo aplankyti visų gyvių“ ( Gabrielius).

EKSPERIMENTAS „LIETUS GRUPĖJE“

EKSPERIMENTAS „LIETUS GRUPĖJE“

EKSPERIMENTAS „LIETUS GRUPĖJE“ Vaikų pastebėjimai: �„Darysim debesėlį, kaip iš grietinėlės, bet tikrą“ (Vėjas). �

EKSPERIMENTAS „LIETUS GRUPĖJE“ Vaikų pastebėjimai: �„Darysim debesėlį, kaip iš grietinėlės, bet tikrą“ (Vėjas). � „Jis iškils į viršų“ (Ema). � „Nenuskęs. Debesys neskęsta“ (Nojus). � „Mėlynas vanduo ir lietus toks pat yra“ (Domantas). �„Lietus yra vanduo“ (Adomas). � „O geras. Čia balti debesys. O čia lyja!“ (Elijas). �„Tikras stebuklas!“ (Lukas).

MATEMATINĖS UŽDUOTYS Urtės sugalvota užduotis „Lašiukų lašinimas“ „Man reikės trijų šaukštelių. Į vieną lašinsiu,

MATEMATINĖS UŽDUOTYS Urtės sugalvota užduotis „Lašiukų lašinimas“ „Man reikės trijų šaukštelių. Į vieną lašinsiu, pavyzdžiui, vieną lašiuką, į kitą - plius du lašiukai, o trečiame – kiek iš viso lašiukų – keturi. Tada piešiu ir užrašysiu“ (Urtė).

MATEMATINĖS UŽDUOTYS „O aš dėliosiu debesėlius ir skaičiuosiu: du, tada ženklas plius arba minus

MATEMATINĖS UŽDUOTYS „O aš dėliosiu debesėlius ir skaičiuosiu: du, tada ženklas plius arba minus ir dar padėsiu debesėlių. Ir aš užrašysiu“ (Emilis).

MATEMATINĖS UŽDUOTYS Užduotis „Kiek lietaus lašiukų telpa debesėlyje? “ Tikslas. Kiekio ir skaitmens suvokimas

MATEMATINĖS UŽDUOTYS Užduotis „Kiek lietaus lašiukų telpa debesėlyje? “ Tikslas. Kiekio ir skaitmens suvokimas Užduotis „Išmatuok, kiek vandens telpa inde? “ Tikslas. Skysčio tūrio matavimas.

IŠVADA - EKSPERIMENTAS „RŪKAS LĖKŠTĖJE” Eiga. Į stiklinį indą pripilame karšto vandens iš arbatinuko

IŠVADA - EKSPERIMENTAS „RŪKAS LĖKŠTĖJE” Eiga. Į stiklinį indą pripilame karšto vandens iš arbatinuko ir virš garų laikome stiklinę lėkštutę. Vaikai stebi, kaip karštų garų perteklius – kondensatas virsta lašais. Lėkštė tampa balzgana-neperregima, anot Luko „rūkuota“.

IŠVADA - EKSPERIMENTAS „RŪKAS LĖKŠTĖJE Vaikai išsiaiškino: � „Kai buvo lėkštė permatoma, kad matėsi

IŠVADA - EKSPERIMENTAS „RŪKAS LĖKŠTĖJE Vaikai išsiaiškino: � „Kai buvo lėkštė permatoma, kad matėsi viskas, o kai ta lėkštė „aprasavo“ – tai nieko nesimatė“ (Urtė). � „Jei iš šaldytuvo lėkštę ištrauktumėm, tai ji nebūtų permatoma. . . nuo aprasojimo ji pasidarytų šlapia“ (Ugnius). � „Jei būtum vonioj ir judintum vandenį, tai būtų irgi panašus rūkas“ (Ditė). � „Pas maus atsiranda per visą vonią buvo rūkas, aš tikrai mačiau, net kambary buvo atėjęs“ (Vėjas). � „Kai aš maudausi vonioj, tai ant stiklo irgi eina tas rūkas, kaip dūmai, bet reikia labai karšto vandens“ (Gabriel). � „Rūkas – tai vandens lašeliai“ (Elijas). � Didelė garų sankaupa ore-kondensacija sukelia neaiškų matomą vaizdą vadinamą rūku. Taip suradome atsakymą į Lauryno klausimą.

VANDENS TARŠA Apie vandens kokybę vaikams papasakojo lektorė, atvykusi iš Vilniaus visuomenės sveikatos centro.

VANDENS TARŠA Apie vandens kokybę vaikams papasakojo lektorė, atvykusi iš Vilniaus visuomenės sveikatos centro. Vaikai sužinojo, kad vandens teršalai gali būti sunkieji metalai, nitratai, naftos produktai ir pan. Bet ne visos cheminės medžiagos, kurios kenksmingos žmogui gali pakeisti vandens spalvą, nes jos bespalvės ir gali būti beskonės. Todėl lektorė atliko vandens kokybei nustatyti bandymą su paruoštomis spalvoto popieriaus juostelėmis. Taip vaikai sužinojo, kad mūsų darželio vanduo yra tinkamas gerti, kokybiškas.

VANDENS TARŠA – PAVOJUS GYVAJAI GAMTAI

VANDENS TARŠA – PAVOJUS GYVAJAI GAMTAI

PROJEKTO APIBENDRINIMAS �Atlikdami su vandeniu bandymus, vaikai išsiaiškino, kad vanduo gamtoje cirkuliuoja pastoviai, todėl

PROJEKTO APIBENDRINIMAS �Atlikdami su vandeniu bandymus, vaikai išsiaiškino, kad vanduo gamtoje cirkuliuoja pastoviai, todėl susidaro įvairūs gamtos reiškiniai: rūkas, šlapdriba, lietus ir pan. �Ugdytiniai sužinojo, kokiais būdais skysčio kiekį galima išmatuoti, patys vaikai įsitikino, jog gali sugalvoti įvairių matematinių užduočių, kurias savarankiškai atliko. �Vaikai suprato, kad tik švarus vanduo tinkamas gerti žmogui ir tik švarus vanduo suteikia tinkamas sąlygas gyventi vandens ir sausumos gyventojams Žemėje. Todėl kiekvienas žmogus - vaikas ar suaugęs, privalo rūpintis gėlo vandens išsaugojimu. Neatsakingas žmogaus elgesys gamtoje su vandeniu gali sukeli Žemėje katastrofas.

AČIŪ, KAD BUVOTE DRAUGE

AČIŪ, KAD BUVOTE DRAUGE