KURIAME PASAK Kuriame pasak Pareng Ukmergs rajono Deltuvos

  • Slides: 29
Download presentation
KURIAME PASAKĄ Kuriame pasaką Parengė Ukmergės rajono Deltuvos pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja metodininkė

KURIAME PASAKĄ Kuriame pasaką Parengė Ukmergės rajono Deltuvos pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Vaida Valatkienė

Kas yra pasaka? Pasaka yra. . . .

Kas yra pasaka? Pasaka yra. . . .

Kas yra pasaka? Pasaka yra pasakojamasis fantastinis kūrinys apie nebūtus dalykus.

Kas yra pasaka? Pasaka yra pasakojamasis fantastinis kūrinys apie nebūtus dalykus.

Prisiminkime, kaip pradedamos pasakos Seniai seniai, neatmena net mūsų tėvai, gyveno karalius. Viena kartą

Prisiminkime, kaip pradedamos pasakos Seniai seniai, neatmena net mūsų tėvai, gyveno karalius. Viena kartą gyveno senelis ir senelė. Toli toli, už devynių jūrų, už devynių marių stovėjo karaliaus rūmai.

Tai vadinama pasakos pradžios formule

Tai vadinama pasakos pradžios formule

Išrašykite sakinius, kurie galėtų tikti pasakos pradžiai n n n n Trisdešimtoj karalystėj, pačiame

Išrašykite sakinius, kurie galėtų tikti pasakos pradžiai n n n n Trisdešimtoj karalystėj, pačiame žemės krašte, gyveno vienas karalius. Algiukas, vos įžengęs į klasę, nusikabino kuprinę ir nukratė lietaus lašus. Gyveno kartą senelis ir senelė ir turėjo vieną ožkelę. Buvo trys broliai: du protingi, vienas kvailas. Vaikai apžiūrėjo skardį ir prisipylė maišelius smėlio. . . Kažin kada, labai seniai, trisdešimtoje karalystėje gyveno žmogus su pačia. Kitąsyk senų senovėje buvo senelis ir senutė. Prieš daug metų buvo karalius.

PASITIKRINKIME Išrašykite sakinius, kurie galėtų tikti pasakos pradžiai n n n n Trisdešimtoj karalystėj,

PASITIKRINKIME Išrašykite sakinius, kurie galėtų tikti pasakos pradžiai n n n n Trisdešimtoj karalystėj, pačiame žemės krašte, gyveno vienas karalius. Algiukas, vos įžengęs į klasę, nusikabino kuprinę ir nukratė lietaus lašus. Gyveno kartą senelis ir senelė ir turėjo vieną ožkelę. Buvo trys broliai: du protingi, vienas kvailas. Vaikai apžiūrėjo skardį ir prisipylė maišelius smėlio. . . Kažin kada, labai seniai, trisdešimtoje karalystėje gyveno žmogus su pačia. Kitąsyk senų senovėje buvo senelis ir senutė. Prieš daug metų buvo karalius.

Kas nurodoma pasakos pradžios formulėje? Vieta - kur vyksta veiksmas Laikas - kada vyksta

Kas nurodoma pasakos pradžios formulėje? Vieta - kur vyksta veiksmas Laikas - kada vyksta veiksmas Pagrindiniai veikėjai

Be ko nebūtų pasakos? Be Be gėrio ir blogio kovos fantastikos nepaprastų veikėjų stebuklingų

Be ko nebūtų pasakos? Be Be gėrio ir blogio kovos fantastikos nepaprastų veikėjų stebuklingų daiktų stebuklingų skaičių (3, 7, 9) magijos pasivertimų

Pasakų veikėjai Kaip skirstomi pasakų veikėjai?

Pasakų veikėjai Kaip skirstomi pasakų veikėjai?

Pasakų herojai Kurdami pasakų teigiamą herojų neužmirškime Kuo jis vardu? Koks jis? Apibūdinkime jo

Pasakų herojai Kurdami pasakų teigiamą herojų neužmirškime Kuo jis vardu? Koks jis? Apibūdinkime jo išvaizdą ir nurodykime pagrindines būdo savybes. Parašykime, kokius darbus ir kaip jis atlieka, kokia jo nuotaika, emocijos.

Antiherojai Tradicinėje pasakoje visas dėmesys skiriamas herojams. Visi piktadariai tuoj po susidūrimo su pagrindiniu

Antiherojai Tradicinėje pasakoje visas dėmesys skiriamas herojams. Visi piktadariai tuoj po susidūrimo su pagrindiniu personažu yra pamirštami. Suvaidinę savo vaidmenį, jie išnyksta pasakojamoje istorijoje.

Antiherojai Kokia yra ta senoji fėja, užkeikusi karaliaus dukterį «Miegančioje gražuolėje» ? Juk taip

Antiherojai Kokia yra ta senoji fėja, užkeikusi karaliaus dukterį «Miegančioje gražuolėje» ? Juk taip mažai apie ją žinome… Neužmirškite: kuo vardu jūsų antiherojus? Iš kur jis semiasi galios? Ką jis gali? Kaip jis tapo galingas? Kaip pasibaigia jo gyvenimas?

Prisiminkime pasakų veikėjus Ragana velnias fėja drakonas slibinas aitvaras burtininkas (-ė) našlaitė (-is) piktoji

Prisiminkime pasakų veikėjus Ragana velnias fėja drakonas slibinas aitvaras burtininkas (-ė) našlaitė (-is) piktoji pamotė. . .

Užduotis Padalinkite sąsiuvinio lapą į dvi dalis. Kairėje pusėje prisiminkite ir surašykite įvairius pasakų

Užduotis Padalinkite sąsiuvinio lapą į dvi dalis. Kairėje pusėje prisiminkite ir surašykite įvairius pasakų personažus (jų vardus), o dešinėje apibūdinkite juos vienu ar keliais žodžiais (pavyzdžiui, išdidus ir kilnus, graži ir meili).

Užduoties atlikimo pavyzdys Pasakų personažai Našlaitė Pamotė ragana. . . Pasakų personažų apibūdinimas Nuoširdi

Užduoties atlikimo pavyzdys Pasakų personažai Našlaitė Pamotė ragana. . . Pasakų personažų apibūdinimas Nuoširdi ir jautri Pikta ir grubi. . .

Pasakos veiksmas Pasakos veiksmo rutuliojimąsi sudaro trijų išbandymų grandinė: Nelaimė Kova Atpildas Sukuriamas trūkumas.

Pasakos veiksmas Pasakos veiksmo rutuliojimąsi sudaro trijų išbandymų grandinė: Nelaimė Kova Atpildas Sukuriamas trūkumas. Herojui skiriama užduotis. Herojus susiduria su priešiškomis jėgomis. Atlikus užduotį, herojui atlyginama. Trūkumas panaikinamas.

Užduotis, kurią reikia įvykdyti Dažnai pasakos herojus gauna neįvykdomą užduotį: karalaitės išvadavimas, dingusio lobio

Užduotis, kurią reikia įvykdyti Dažnai pasakos herojus gauna neįvykdomą užduotį: karalaitės išvadavimas, dingusio lobio paieškos, paslapties atskleidimas. Kad įvykdytų šią užduotį, jis turi palikti savo gimtąją aplinką ir patektį į priešišką pasaulį. Bandymas keletą kartų veikti kliūtį tuo pačiu veiksmu priverčia tikėti kliūties įveikimo sudėtingumu. Būtent todėl herojus, įveikęs kliūtį, atrodo dar stipresnis, didvyriškesnis.

Priešiškų jėgų susidūrimas Įsivaizduokite pasakos tęsinį. Užbaikite sakinį: …. Kai netikėtai tolumoje pamatė… Herojus

Priešiškų jėgų susidūrimas Įsivaizduokite pasakos tęsinį. Užbaikite sakinį: …. Kai netikėtai tolumoje pamatė… Herojus turėjo stebuklingus daiktus. Kas galėjo juos duoti? n Kokie tai daiktai (veidrodis, riešutas, pintinė, antpirštis)? n Kokią galią suteikia šie daiktai? n

Priešiškų jėgų susidūrimas Magiški daiktai nėra neutralūs: uždaras daiktas (riešutas, dėžutė ir t. t.

Priešiškų jėgų susidūrimas Magiški daiktai nėra neutralūs: uždaras daiktas (riešutas, dėžutė ir t. t. ) slepia kažkokią paslaptį. Iš dūmų kamuolių atsiranda stebukladarys, veidrodis kalba, drabužiai, kepurės, antpirštis padeda staiga pakeistį žmogišką pavidalą asmeniui, kuris tais daiktais naudojasi. Herojus dažnai sutinka personažus, kurie jam padeda atlikti užduotį. Dažniausiai tai būna stebuklingos būtybės (nykštukai, atsiskyrėliai).

Prisiminkime stebuklingus daiktus Burtininko lazdelė skraidantis kilimas septynmyliai batai stebuklingas obuolys gyvasis vanduo stiklinis

Prisiminkime stebuklingus daiktus Burtininko lazdelė skraidantis kilimas septynmyliai batai stebuklingas obuolys gyvasis vanduo stiklinis rutulys veidrodis. . .

Užduotis Sugalvokite nepaprastą būtybę ir aprašykite jos susitikimą su herojumi.

Užduotis Sugalvokite nepaprastą būtybę ir aprašykite jos susitikimą su herojumi.

Kliūtys Herojus turi įveikti tris kliūtis. Sugalvokite tris kliūtis, kurias herojus įveiks padedant stebuklingam

Kliūtys Herojus turi įveikti tris kliūtis. Sugalvokite tris kliūtis, kurias herojus įveiks padedant stebuklingam daiktui: n materiali kliūtis. . . . kliūtis, sudaryta nepaprastos pabaisos, kurią herojus turi įveikti, gudrumu. . . . n kliūtis, sugalvota priešo, kuriam meta iššūkį. . . . . n

Pergalinga pabaiga Herojus - visada nugalėtojas. Tik tokią pabaigą turinti pasaka patenkina skaitytoją. Bet

Pergalinga pabaiga Herojus - visada nugalėtojas. Tik tokią pabaigą turinti pasaka patenkina skaitytoją. Bet tai nereiškia, kad pergalė pasiekiama lengvai arba kad viskas baigiasi labai gerai.

Pabaiga Pasaka dažniausiai baigiama pasakos pabaigos formule. Ir gyveno jie ilgai ir laimingai. Ir

Pabaiga Pasaka dažniausiai baigiama pasakos pabaigos formule. Ir gyveno jie ilgai ir laimingai. Ir iškėlė karalius puotą. Tris dienas visi linkminosi, valgė ir gėrė. Ir dabar gal dar gyvena, jeigu nenumirė.

Apibendrinkime n n n Kas būdinga pasakos kompozicijai? Kokie pasakų veikėjai? Kas jiems būdinga?

Apibendrinkime n n n Kas būdinga pasakos kompozicijai? Kokie pasakų veikėjai? Kas jiems būdinga? Be ko nėra pasakos? Kaip nusakomas laikas pasakos pradžioje? Kur vyksta pasakos veiksmas? n n n Dažnai reikia išspręsti 3 uždavinius, įvykdyti 3 norus. . . Kas padeda pagrindiniam herojui? Kokių protingų patarimų išgirsta veikėjas? Kokie stebuklingi daiktai padeda įveikti kliūtis? Kaip dažniausia baigiasi pasaka?

Įsivertinimas – vaidmenų žaidimas “Esu valdovas” n n Egzistuoja trys karalystės: Žalioji, kurios valdovas

Įsivertinimas – vaidmenų žaidimas “Esu valdovas” n n Egzistuoja trys karalystės: Žalioji, kurios valdovas puikiai suprato nagrinėtą temą; Geltonoji, kurios valdovas dar turi pasistengti; Raudonoji, kurios karalius šiandien nesusikaupė, temos nesuprato ir turės labai pasistengti. . Pabaik duotą sakinį: n Esu. . . . karalystės valdovas, nes. . . .

Užduotis Sukurkite savo pasaką.

Užduotis Sukurkite savo pasaką.

Kūrybinės sėkmės!

Kūrybinės sėkmės!