Kulturni dan ANTINA EMONA 6 5 2020 Gotovo

  • Slides: 25
Download presentation
Kulturni dan – ANTIČNA EMONA 6. 5. 2020

Kulturni dan – ANTIČNA EMONA 6. 5. 2020

Gotovo si že slišal-a za pogumna Galca Asterixa in Obelixa? Proti komu sta se

Gotovo si že slišal-a za pogumna Galca Asterixa in Obelixa? Proti komu sta se borila? Proti Rimljanom, res je! Preberi pesem in ugotovi, kako se je mesto imenovalo. En dan zaspan v naše konce prikorakal je Rimljan. Mineva že dva tisoč let, odkar mu sledilo jih je več deset. Obzidje visoko graditi so začeli, obliko pravokotno so mu nadeli. Ni pa malo mesto niti petsto let imelo, ko že pod divjim Atilo je skoraj konec doživelo. Ali poznaš ime tega kraja, ki ga prva črka verzov izdaja?

"Salvete, grati nobis Emonam venitis. " Pozdravljeni, dobrodošli vi, ki ste prišli k nam

"Salvete, grati nobis Emonam venitis. " Pozdravljeni, dobrodošli vi, ki ste prišli k nam v Emono! SPREHODI SE PO EMONI Klikni na video povezavo (ctl+klik) in se podaj na sprehod po Emoni. Zamisli si, da bi v njej živel s svojo družino. Kakšno bi bilo tvoje življenje? https: //www. youtube. com/watch? v=8 Yrq. EQs 0 PRg&feature=emb_logo

Rimski vojaki - LEGIONARJI • Mesto so stražili vojaki, imenovani legionarji. Mogoče veš, od

Rimski vojaki - LEGIONARJI • Mesto so stražili vojaki, imenovani legionarji. Mogoče veš, od kod ime legionarji? Legija je bila osnovna enota rimske vojske. Vojaki so prišli prvi v naše kraje. Prebivali so v vojaških taborih, naseljih pravokotne oblike. Za njimi so prišli gradbeniki in trgovci. Iz nekaterih vojaških taborov so se kasneje razvila mesta. • Primerjaj legionarja na spodnji sliki in poišči 5 razlik.

RIMSKA DRUŽINA • Poslušaj oba avdio posnetka iz rimske in sodobne družine. • Poskušaj

RIMSKA DRUŽINA • Poslušaj oba avdio posnetka iz rimske in sodobne družine. • Poskušaj ugotoviti razlike med njima. https: //mgml. si/media/witlof/attachments/2020/03/23/09/06/18/RIMSKA_DRU% C 5%BDINA. mp 3 https: //mgml. si/media/witlof/attachments/2020/03/23/09/06/34/SODOBNA__DR U%C 5%BDINA. mp 3

» JO, JST SM RIMLJAN! « HIP HOP USPEŠNICA MLADEGA RIMLJANA Prisluhni pesmi mladega

» JO, JST SM RIMLJAN! « HIP HOP USPEŠNICA MLADEGA RIMLJANA Prisluhni pesmi mladega Rimljana, ki govori o svojem življenju od otroštva do prehoda v odraslost. Fant je pri 16 letih postal moški. Jo, jst sm Rimljan! https: //mgml. si/media/witlof/attachments/2020/03/26/09/15/09/han a_hip_hop_1. mp 3 Opiši otroštvo rimskih otrok. So že hodili v šolo? Kako je fant postal moški?

KAKO SO BILI RIMLJANI OBLEČENI? Emonci so nosili tipična rimska oblačila (tunike, toge za

KAKO SO BILI RIMLJANI OBLEČENI? Emonci so nosili tipična rimska oblačila (tunike, toge za moške in stole za ženske).

Dobro si oglej oblačila, ki so jih nosili stari Rimljani. Ugotovi, kdo je vsiljivec.

Dobro si oglej oblačila, ki so jih nosili stari Rimljani. Ugotovi, kdo je vsiljivec.

OBLECI SE ŠE TI V OBLAČILA RIMLJANOV Poišči belo rjuho in si tudi ti

OBLECI SE ŠE TI V OBLAČILA RIMLJANOV Poišči belo rjuho in si tudi ti naredi rimsko togo, oblačilo bogatih rimskih mož. Rimljani so pri oblačenju potrebovali pomoč sužnjev, ki so jih lahko kupili na tržnici. Kdo pa bo pomagal tebi? Ne pozabi, več gub kot je imela toga, bolj bogat je bil mož, ki jo je nosil.

KAJ PA ŠOLA? Otroci bogatih družin so se najpogosteje učili kar zunaj na forumu,

KAJ PA ŠOLA? Otroci bogatih družin so se najpogosteje učili kar zunaj na forumu, glavnem trgu v mestu. Učil jih je izobražen grški suženj. Pisali so na voščene tablice, ki so bile narejene iz čebeljega voska. Rimljani so števila zapisovali drugače kot jih pišemo mi. Danes uporabljamo arabska števila.

Izračunaj račune, ki so napisani na tabli. Pri reševanju računov si pomagaj z zapisom

Izračunaj račune, ki so napisani na tabli. Pri reševanju računov si pomagaj z zapisom na voščeni tablici.

RIMSKO STRANIŠČE • Ali veš, da so Rimljani hodili na skupna stranišča? Tam so

RIMSKO STRANIŠČE • Ali veš, da so Rimljani hodili na skupna stranišča? Tam so se med seboj lahko tudi pogovarjali in se na tak način tudi družili. • S čim so si obrisali ritke? Z morskimi spužvami na palici, ki so jih oprali v razkužilu, da jih je lahko uporabilo več oseb. Kaj so spužve? Spužve so zelo zanimive morske živali. Največ vrst živi v morju, le nekaj je sladkovodnih. Pritrjene so na podlago, pogosto na skale. Spužve imajo veliko sposobnost obnavljanja ali regeneracije. Lahko jih razrežemo na majhne koščke, pa bo iz vsakega zrasel nov osebek. Mehko, organsko ogrodje nekaterih spužev so po posebni obdelavi precej dolgo uporabljali kot gobe za čiščenje.

Kako pa izgledajo naša današnja stranišča? V čem so razlike?

Kako pa izgledajo naša današnja stranišča? V čem so razlike?

TLA V HIŠI SO OKRASILI Z MOZAIKI Bogati Rimljani so imeli tla v svojih

TLA V HIŠI SO OKRASILI Z MOZAIKI Bogati Rimljani so imeli tla v svojih hišah okrašena z mozaiki. To so podobe, sestavljene iz majhnih raznobarvnih kamenčkov v obliki kock, položenih v svežo malto. Še danes jih lahko občuduješ med ostanki rimske Emone. Preizkusi se v vlogi mozaicista in poustvari svoj mozaik. http: //www. estoritve. com/mozaik/

KAJ SO JEDLI RIMLJANI? Emonci marsikaterega živila, ki ga poznamo danes, še niso poznali:

KAJ SO JEDLI RIMLJANI? Emonci marsikaterega živila, ki ga poznamo danes, še niso poznali: sladkorja, koruze, krompirja in paradižnika. Zelo radi so uporabljali posebno ribjo omako, ki je dala jedem slan in malce po ribah značilen okus. Sladili so z medom. Vino so mešali z vodo, poprom in medom. Navado so imeli jesti leže. Živila so shranjevali v glinenih posodah.

KAJ PA EMONCI? • Reveži so kupovali hrano v številnih okrepčevalnicah (thermopolia) na mestnih

KAJ PA EMONCI? • Reveži so kupovali hrano v številnih okrepčevalnicah (thermopolia) na mestnih ulicah. V glavnem so jedli kruh, fižol, lečo in nekoliko mesa. • Premožni so podnevi jedli zelo malo. Velike hiše so imele izučene kuharje, ki so umetelno pripravljali zapletene jedi. • Bilo je moderno, da so jedi prikrivali, to pa so dosegli z dodajanjem omak, zelišč in začimb ter streženjem na vedno nove načine. • Na emonskem trgu so se stojnice šibile tudi pod cenjenimi domačimi živili, ki so jih pridelali v zaledju mesta: medom, maslom, jajci, mesom, nasoljenim zeljem, jabolki, hruškami, orehi, kostanji in gobami. • Najdbe pričajo, da so bile glavne sestavine prehrane emonskega meščana govedina, svinjina, perutnina, ribe in divjačina, med njimi so bili divji prašič, jelen, konj, ovca, kozliček, medved, srna. Na posnetku si poglej pripravo ene izmed jedi Emoncev. RECEPT PO EMONSKO https: //www. youtube. com/watch? time_continue=2&v=Hjy. MOMVWHKk&feature=emb_logo

ZA KAJ IN KAKO SO UPORABLJALI VODO? Sprehodi se po interaktivnem zemljevidu Emone, poglej

ZA KAJ IN KAKO SO UPORABLJALI VODO? Sprehodi se po interaktivnem zemljevidu Emone, poglej 2000 let v preteklost in razišči, za kaj in kako so vodo uporabljali stari Rimljani, o Ljubljanici, kmetovanju in še marsikaj zanimivega. http: //www. primavoda. si/voda-v-ljubljani/rimska-emona Klikni: Poženi aplikacijo

EMONSKA HIŠA Bogatejši Emonci so živeli v hišah, ki so jim rekli domus, drugi

EMONSKA HIŠA Bogatejši Emonci so živeli v hišah, ki so jim rekli domus, drugi pa v stanovanjskih blokih – insulah. Insule so imele v pritličju trgovine in delavnice, v zgornjih nadstropjih pa majhna stanovanja. domus Poglej si, katere prostore je imela emonska hiša: insula https: //www. youtube. com/watch? time_continue=53&v=50 X 6 lu. Vrn. B 4&feature=emb_logo

ARHEOLOŠKI PARK EMONA Ker zaradi trenutne situacije ne moremo v Ljubljano, da bi si

ARHEOLOŠKI PARK EMONA Ker zaradi trenutne situacije ne moremo v Ljubljano, da bi si ogledali ohranjene ostanke antične Emone, si jih lahko pogledaš na posnetku Mestnega muzeja Ljubljana ter posnetek iz oddaje Infodrom (iz leta 2014 - 2000). https: //mgml. si/sl/mestni-muzej/razstave/263/arheoloski-park-emona/ https: //otroski. rtvslo. si/infodrom/prispevek/432 Poznali so že talno ogrevanje.

RIMSKI DENAR IN MOŠNJIČEK V starem veku seveda še niso poznali televizije in ostalih

RIMSKI DENAR IN MOŠNJIČEK V starem veku seveda še niso poznali televizije in ostalih medijev, kjer bi videli svojega vladarja. Zato so bili na kovancih upodobljeni rimski cesarji. Tako so lahko po vsem cesarstvu vedeli, kateri vladar jim vlada. Oglej si nekaj primerov kovancev. Cesarji so na njih upodobljeni od strani. Rimljani so navadno denar hranili v mošnjičkih. Izdelaj si kovance in mošnjiček.

Za KOVANCE potrebuješ: • • • svinčnik, A 4 trši papir, kovanec za 2

Za KOVANCE potrebuješ: • • • svinčnik, A 4 trši papir, kovanec za 2 EUR, kuhinjsko alufolijo, škarje, lepilo. Prepogni trši papir na pol. Nanj nariši krog v velikosti kovanca za dva evra. Rob kovanca naj se dotika prepognjenega dela papirja. Krog izreži, a pazi, da popolnoma ne prerežeš roba, ki stranici drži skupaj. Razpri papir s krogoma in nanj na eni strani prilepi alufolijo. Obreži alufolijo tako, da okrogov pustiš ozek rob. Na koncu rob okrog in okrog privihaj navznoter. Stranici s privihano alufolijo namaži z lepilom in zlepi skupaj. Uporabi top svinčnik in z njim na svoj kovanec na rahlo nariši želeni motiv.

Za MOŠNJIČEK potrebuješ: • • • kos črnega ali rjavega tankega filca (ali blaga),

Za MOŠNJIČEK potrebuješ: • • • kos črnega ali rjavega tankega filca (ali blaga), krožnik za kavico, flomaster, luknjač, (usnjeno) vrvico. Na filc (blago) nariši krog s premerom 15 centimetrov in ga izreži (lahko obrišeš krožnik za kavico). Centimeter od roba kroga s flomastrom označi luknjice, ki naj si sledijo v razmiku enega centimetra. Z luknjačem naredi luknje. Če ga nimaš, si pomagaj s škarjami. Skozi luknje napelji (usnjeno) vrvico, tako kot vidiš na navodilih. Kovance shrani v mošnjiček, zategni vrvico in naredi pentljo. Upam, da ti je uspelo!

Za konec pa preveri svoje znanje – DRŽI/NE DRŽI Odgovori na vprašanje, nato pa

Za konec pa preveri svoje znanje – DRŽI/NE DRŽI Odgovori na vprašanje, nato pa s klikom na odgovor preveri pravilnost. • Rimljani so gradili piramide. DRŽI NE DRŽI • Bogati Rimljani so se umivali enkrat na teden. DRŽI NE DRŽI • V rimskih šolah so otroci pisali na voščene tablice. DRŽI NE DRŽI • Pogače, podobne picam, so bile pogost prigrizek na rimskem jedilniku. DRŽI NE DRŽI • Otroci so svojega očeta tikali. DRŽI NE DRŽI • Terme so bile prostor za higieno in druženje. DRŽI NE DRŽI • Glavni trg v mestu se je imenoval forum. DRŽI NE DRŽI • Revnejši Rimljani so živeli v domusih. DRŽI NE DRŽI • Emona je bila obdana z visokim obzidjem. DRŽI NE DRŽI • Emona je bila manjše mesto kvadratne oblike. DRŽI NE DRŽI

Za konec pa preveri svoje znanje – DRŽI/NE DRŽI Odgovori na vprašanje, nato pa

Za konec pa preveri svoje znanje – DRŽI/NE DRŽI Odgovori na vprašanje, nato pa s klikom na odgovor preveri pravilnost. • Rimljani so gradili piramide. DRŽI NE DRŽI • Bogati Rimljani so se umivali enkrat na teden. DRŽI NE DRŽI • V rimskih šolah so otroci pisali na voščene tablice. DRŽI NE DRŽI • Pogače, podobne picam, so bile pogost prigrizek na rimskem jedilniku. DRŽI NE DRŽI • Otroci so svojega očeta tikali. DRŽI NE DRŽI • Terme so bile prostor za higieno in druženje. DRŽI NE DRŽI • Glavni trg v mestu se je imenoval forum. DRŽI NE DRŽI • Revnejši Rimljani so živeli v domusih. DRŽI NE DRŽI • Emona je bila obdana z visokim obzidjem. DRŽI NE DRŽI • Emona je bila manjše mesto kvadratne oblike. DRŽI NE DRŽI

Vesela bom vsake tvoje fotografije, zato nekaj idej: • napiši današnji datum (dan, mesec,

Vesela bom vsake tvoje fotografije, zato nekaj idej: • napiši današnji datum (dan, mesec, leto) z rimskimi številkami, • pošlji mi svojo fotografijo, na kateri si oblečen-a v rimsko oblačilo, • pošlji mi fotografijo kovancev in mošnjička, če si ju naredil-a. Rimljani so govorili latinsko, zato za konec še tale latinski pregovor: Finis coronat opus. "Konec delo krasi. "