Krzy v rodine Obianska nuka 6 ronk Mgr

Krízy v rodine Občianska náuka 6. ročník Mgr. Katarína Cukerová

Kríza v rodine Kvalita života rodiny spočíva v súlade medzi manželmi, vo vzájomnej spolupatričnosti a spoluzodpovednosti jej členov. Počas života musí rodina riešiť bežné problémy, napr. zmeny zamestnania rodičov zmeny bydliska atď. S pomocou rodičov sú deti schopné tieto situácie zvládnuť. V nefunkčnej rodine deti ťažko zvládajú bežné problémy. Medzi najväčšie krízy v rodine pre deti patrí: rozvod rodičov vážna choroba člena rodiny

3 fázy prežívania krízovej situácie Počas prežívania krízovej situácie deti prechádzajú tromi fázami: obrana(seba obviňovanie), neverím , prečo sa to stalo mne, je to moja chyba zlosť na najbližších, na celý svet vyrovnávanie sa so situáciou.

Problémy súčasnej rodiny Nedisciplinovanosť, klamstvo, žiarlivosť medzi súrodencami, rozmaznanosť, to sú najčastejšie problémy, ktoré sociológovia a psychológovia uvádzajú v súvislosti so správaním detí v rodinách. Rodina prechádza prerodom od tradičnej rodiny, cez modernú, až po postmodernú rodinu. Pokrok vytvára priaznivé podmienky pre rozvoj dieťaťa a pre jeho socializáciu. Na druhej strane existujú problémy v rodinách, ktoré spôsobujú mnoho škôd z hľadiska zdravého vývinu detí. sedem základných typov problémov, s ktorými sa v súčasnej rodine môžeme stretnúť.

Traumatizujúce prostredie Pre toto prostredie sú charakteristické nadávky, hrubosť a násilie často končiace až týraním dieťaťa. život pre dieťa v tomto prostredí je mimoriadne náročný psychickú traumu, ktorú dieťa utrpí v takejto rodine, si so sebou nesie po mnohé roky, niekedy i po celý život tieto deti sa často nachádzajú akoby na dvoch póloch - alebo sú neprimerane utiahnuté alebo zas neprimerane agresívne.

Neúplná rodina Jedným z dôsledkov procesu rozvodovosti je rozpad rodiny. Častá je aj tzv. skrytá neúplnosť rodiny. Dieťa má síce oboch rodičov, ale jeden z nich sa správa tak, že neposkytuje dieťaťu plnohodnotný zážitok z otca alebo matky. Fyzicky môže byť v rodine, ale k dieťaťu sa správa odmerane, nezdieľa s ním zážitky, radosti alebo starosti. Čoraz častejšie sa stretávame aj s tým, že síce formálne sa rodina považuje za úplnú, ale v dôsledku opustenia domácnosti kvôli práci (práca v zahraničí), jeden z rodičov neustále absentuje, čo sa tiež negatívne odráža na vývine dieťaťa.

Časová tieseň V súčasnosti sa od zamestnancov vyžaduje, aby v práci trávili oveľa viac času ako v minulosti. Mnoho rodičov tak má neustále nedostatok času, stupňuje sa nervozita a stres. Často nemajú náladu na komunikáciu s dieťaťom a na spoločné hry, a tak dieťa neustále trpí trvale nenasýtenou potrebou naplneného kontaktu s rodičmi.

4. Nedostatok rozmanitej činnosti v Pre dieťa je dôležité, aby sa venovalo nielen učeniu, ale i športu, kultúre, cestovaniu a podobne. Mnoho detí má však z rôznych dôvodov obmedzené možnosti vývinu v niektorej z oblastí. Je dobré si uvedomiť, že pre deti je potrebné pripravovať širokospektrálny program, vďaka ktorému majú väčšiu šancu pre správny vývin svojej osobnosti.

Nevhodné vzory Dnes viac ako inokedy na deti striehnu nevhodné vzory. Jednak sú to vzory zobrazené (internet, televízia), ale aj reálne. Najhoršie je, keď tým nesprávnym vzorom sú práve rodičia najčastejšie vďaka svojej podráždenosti, hrubosti, alkoholizmu, prejavmi neúcty a neznášanlivosti. Nevhodnými vzormi môžu byť aj starší súrodenci, ktorých rodičia nedokážu zvládnuť.

Nedostatok kultivácie citov, predstáv a fantázie Súčasná doba často vedie rodiny k tomu, že sa zaoberajú predovšetkým ekonomickými problémami. Neustála komunikácia len na túto tému, môže viesť dieťa k určitej životnej nerovnováhe, ktorá pramení z nemožnosti prejaviť svoje city, túžby, predstavy. A dieťa potrebuje rozvíjať aj svoj fantazijný svet. Bez neho prichádza o tú najkrajšiu časť detstva. A preto nezabúdajte v rodinách aj spievať, rozprávať sa o prečítaných knihách, nakreslených obrázkoch, občas choďte s deťmi do divadla alebo na výstavu. Vaše deti budú šťastnejšie.

Nedostatok systému a. Hlavne z dôvodu časovej zaneprázdnenosti rodičov, deti často vyrastajú pravidelnosti v prostredí s množstvom improvizácie, nedostatku systému, pravidelnosti, bez denného režimu. Netreba však zabúdať na to, že pocit systematickosti, bezpečia a istoty je nielen významným momentom utvárania vlastností dieťaťa, ale aj v nachádzaní vlastného životného štýlu.

Riešenie krízy Dnešná doba kladie čoraz väčšie nároky na život každého človeka a práve preto je dôležité rozvíjať v našich deťoch správanie, ktoré je zamerané na pomoc a empatiu. Dnes viac ako inokedy je pre svet potrebný súcit, delenie, darovanie, prosociálnosť vo všetkých jej aspektoch. S tvrdosťou, aroganciou a bezohľadnosťou už ďaleko nezájdeme. Aj preto, aby naše deti boli nielen múdre, ale aj dobré a šťastné, mali by vyrastať v prostredí, ktoré v nich adekvátnym spôsobom bude vedieť tieto pocity formovať.

PRACOVNÝ LIST Porozmýšľaj a uveď riešenie na každý problém. (9 problémových situácií) - Riešenia si zapíš. - V škole po predstavení riešenia, vymýšľajte ďalšie možnosti, ako vyriešiť danú situáciu. 1. Dieťa príde domov so zlou 2. Dieťa si opakovane nechce 3. Dieťa by chcelo od známkou a bojí sa priznať urobiť poriadok vo svojej rodičov, aby mu zvýšili rodičom. detskej izbe. vreckové. 4. Rodičia sú na dieťa priveľmi prísni. 5. Rodičia priveľa pracujú, nemajú čas na svoje deti. 6. Deti trávia priveľa času pri počítači. 7. Súrodenci sa neustále hádajú a bijú, rodičia si nevedia dať s nimi rady. 8. Dieťa sa s rodičmi nepohodne až tak, že sa rozhodne utiecť z domu. 9. Rodičia pristihli svoje dieťa ako fajčí.
- Slides: 13