Ako si krátime slová V Y J A D R U J E M E S K S A V R A T K E
Delenie skratiek l Skratky l Značky l Skratkové slová l Iniciálové skratky
Skratky l Skratky sú ustálené jazykové jednotky, ktoré vznikli skrátením slova alebo slovného spojenia a sú domáceho pôvodu. l Príklady- str. , atď. , a i. , hod. l Píšeme za nimi bodku!
Značky l Vznikli skrátením jedného alebo viacerých slov, ale na rozdiel od skratiek majú medzinárodnú platnosť. l Príklady- km, l, sin, cos, cca l Bodku za nimi nepíšeme!
Skratkové slová l Sú utvorené zo začiatočných písmen, skupín písmen či slabík viacslovných pomenovaní. l Príklady- TANAP(Tatranský národný park), CHEMKO(Chemický kombinát), Slovnaft(Slovenská nafta). . . l Správajú sa ako slová- vyslovujú sa tak, ohýbajú sa a tvoria sa od nich odvodené slová(o TANAPe, ufológia. . . )
Iniciálové skratky l Vznikli od začiatočných písmen viacslovných pomenovaní l Príklady- SR(Slovenská republika), ZŠ(základná škola), NBS(Národná banka Slovenska). . . l Nesprávajú sa ako slová- vyslovujeme ich ako samostatné písmená v abecede(en bé es), sú neohybné.
Domáca úloha Milá mamko! l Som o. k. Píšem Ti perom zn. Orol. Píšem, lebo viem, že pomaly čítaš. Pošli mi 20 ks buchiet a 100 Sk. Ak nemáš naše peniaze, stačí, ak pošleš cca 10 $. Tvoj syn V. V. Prepíš list v zošite do zrozumiteľnej podoby.