KOT VPRED Telesn a portov vchova Ako sprvne

  • Slides: 11
Download presentation
KOTÚĽ VPRED Telesná a športová výchova

KOTÚĽ VPRED Telesná a športová výchova

Ako správne urobiť kotúľ vpred 1. Zo stoja spojného vzpažiť, zosun do drepu, spád

Ako správne urobiť kotúľ vpred 1. Zo stoja spojného vzpažiť, zosun do drepu, spád vpred. 2. Cvičenec spádom prechádza do rotácie. 3. Nasleduje dohmat vpred na podložku v spojení s kontrolovaným vystieraním nôh. 4. Aktívny predklon hlavy, zdvih bokov, krčenie paží s brzdiacim efektom a krčenie nôh pri prechode polohou strmhlav , vedú cvičenca do prevalovej časti kotúľa. 5. Kontakt s podložkou sa postupne presúva z chodidiel na ruky, záhlavie, zadnú časť krku a pliec, na lopatky, ohnutý driek a cez sedaciu časť trupu späť na chodidlá.

Kotúľ vpred

Kotúľ vpred

Čo je pri kotúľoch dôležité ? 1. V prvej časti kotúľa vpred treba klásť

Čo je pri kotúľoch dôležité ? 1. V prvej časti kotúľa vpred treba klásť dôraz na to, aby horná časť tela cvičenca vykonáva pohyb vpred a dolu a dolná vzad a hore. 2. V prevalovej časti po prechode polohou strmhlav je to opačne. Dolná časť pokračuje v otáčaní vpred a dolu a horná vzad a hore. 3. V druhej časti kotúľa je výhodná otvorenejšia poloha, čo vytvára podmienky pre následné „zbalenie“. 4. Výsledkom je zrýchlený prechod do drepu a stoja.

Postup pri nácviku • Predpokladom rýchleho a kvalitného zvládnutia kotúľa, je dynamický ľahsed skrčmo

Postup pri nácviku • Predpokladom rýchleho a kvalitného zvládnutia kotúľa, je dynamický ľahsed skrčmo so švihom paží zo vzpaženia do pripaženia a úchop predkolení. • Pohybovým predpokladom pre nácvik je kvalitné osvojenie prevalu vpred. • Ďalším krokom je precvičenie brzdiacej práce paží, prípravné cvičenie "odtláčanie" vo vzpore drepmo. Východzou polohou je vzpor drepmo, hlava je v predklone, nasleduje prenesenie váhy tela na paže, zdvihom bokov "odtlačenie" tela vzad.

Chyby a ich odstránenie • Z drepu pri spáde vpred dohmat rukami k chodidlám

Chyby a ich odstránenie • Z drepu pri spáde vpred dohmat rukami k chodidlám „pod seba“. Tento nedostatok znemožní uplatniť brzdiacu prácu paží v prvej časti kotúľa. Tento nedostatok je možné odstrániť dôslednou kontrolou dohmatu a zlepšením práce paží, k čomu je vhodné použiť prípravné cvičenie , znázornené na hornom kinograme. • Vo fáze otáčania je najčastejšou chybou „kockatý“, hranatý pohyb s nárazmi jednotlivých častí tela o podložku. Dôsledkom je strata plynulosti kotúľovej rotácie. Príčina nedostatku sa odstráni „zaguľatením“ driekovej časti trupu svalovou aktivitou ohýbačov hlavy a trupu. • Nedostatočná rýchlosť otáčania v priebehu kotúľa má za následok problémový prechod do drepu. Na odstránenie tejto chyby potrebujeme zvýšiť dynamiku pohybu hornou časťou tela vpred a dolu a dolnou časťou tela vzad a hore v prvej časti kotúľa.

Kotúľ vpred jednonožne

Kotúľ vpred jednonožne

Kotúľ vpred roznožmo

Kotúľ vpred roznožmo

Kotúľ schylmo

Kotúľ schylmo

Cvičte opatrne a dávajte na seba pozor Mgr. Peter Duľa

Cvičte opatrne a dávajte na seba pozor Mgr. Peter Duľa