Koriscenje programa za izradu slajdprezentacija Radno okruzenje Najkorisceniji

  • Slides: 21
Download presentation
Koriscenje programa za izradu slajd-prezentacija

Koriscenje programa za izradu slajd-prezentacija

Radno okruzenje *Najkorisceniji programi za izgradu slajd prezentacija su WYSWYG, Microsoft Power. Point, Impress.

Radno okruzenje *Najkorisceniji programi za izgradu slajd prezentacija su WYSWYG, Microsoft Power. Point, Impress. *Za koriscenje Microsoft Power. Poinit-a 2010 koristi se traka kao osnovni element korisnickog interfejsa. Iznad trake se nalazi paleta alatki sa brzim pristupom. Ispod slajdova nalazi se traka u kojoj mogu da se dodaju autorove beleske (notes)

U Microsoft Power. Point-u sa desne strane se nalazi traka za skrolovanje , a

U Microsoft Power. Point-u sa desne strane se nalazi traka za skrolovanje , a u dnu statusna linija, dugme za promenu pogleda na slajdove I kontrola velicine prikaza. Traka sadrzi karticu (file) koja je specificna po tome sto zauzima celu radnu povrsinu. Njene funkcije su : da snima, da prikazuje informacije, da stampa dokumente , da deli dokumente I da kreira nove dokumente.

Kreiranje slajdova v Svaka prezentacija se sastoji od niza slajdova. Postoji vise tipova pogleda

Kreiranje slajdova v Svaka prezentacija se sastoji od niza slajdova. Postoji vise tipova pogleda na prezentaciju. Navescemo sada poglede koje se najcesnje koriste. v Ti pogledi se mogu menjati ikonicama u donjem desnom uglu ekrana, kao I komandama kartice View.

v. Normalan pogled ( Normal View)-Koristi se prilikom kreiranja slajdova centralni deo ekrana zauzima

v. Normalan pogled ( Normal View)-Koristi se prilikom kreiranja slajdova centralni deo ekrana zauzima krupno prikazani tekuci slajd I korisnik direktno moze da ga obradjuje. Sa strane se nalazi pano koji sluzi za lakse kretanje kroz slajdove.

v. Pogled prikaza prezentacije (Slide show view)Prikazuje slajdove preko celog ekrana, kako se zapravo

v. Pogled prikaza prezentacije (Slide show view)Prikazuje slajdove preko celog ekrana, kako se zapravo oni prikazuju tokom samih predavanja. Ovaj pogled je sprecifican po tome sto se prikazuje nezavisno od glavnog prozora. Pogled se iskljucuje tasterom ESC.

v. Pogled za sortiranje slajdova (Slide Sorter View) – Koristi se za promenu redosleda

v. Pogled za sortiranje slajdova (Slide Sorter View) – Koristi se za promenu redosleda slajdova. U ovom pogledu slajdovi se prikazuju umanjeni I korisnik moze prevlacenjem da ih premesta.

Osnovne operacije sa slajdovima v. Najkonkretniji korak prilikom kreiranja slajd prezentacije jeste kreiranje samih

Osnovne operacije sa slajdovima v. Najkonkretniji korak prilikom kreiranja slajd prezentacije jeste kreiranje samih slajdova I materijala koji se na njima nalazi. v. Kreiranje slajdova se obicno vrsi u normalnom pogledu na prezentaciju. v. Novi slajd se dodaje dugmetom New Slide u grupi Slides na kartici Home.

v. Slajdove se moguce brisati, kopirati I menjati redosled u prezentaciji. Akcije za pojedinacni

v. Slajdove se moguce brisati, kopirati I menjati redosled u prezentaciji. Akcije za pojedinacni slajd obicno su dostupne u kontekstnom Meniju. Promena redosleda slajdova vrsi se prevlacenjem slajdova. Novi slajd se dodaje komandom menija Insert-Slide ili dugmetom na osnovnoj traci.

Raspored slajda I predefinisane vrste slajdova v. Slajdove mozemo rasporediti na razne nacine ali

Raspored slajda I predefinisane vrste slajdova v. Slajdove mozemo rasporediti na razne nacine ali obicno vec imamo unapred definisane rasporede(Layout). v. Sadrzaj se prema njemu organizuje u pravougaonim poljima, tj. Kutijama. v. Najjednostavniji raspored podrazumeva da se u centru nalazi samo jedna lista sa nabrojanim tezama o pojmu koji se predstavlja na slajdu.

Ubacivanje teksta u slajd v. Prilkom koriscenja predefinisanim vrsta slajdova, nakon odabira rasporeda, korisnik

Ubacivanje teksta u slajd v. Prilkom koriscenja predefinisanim vrsta slajdova, nakon odabira rasporeda, korisnik umece materijal u pravougaona polja. v. Dodatna polja sa tekstom postavljaju se komandom Text Box u grupi Text na kartici Insert.

Ubacivanje netekstualnog sadrzaja u slajd v. Osim teksta u polje se moze ubaciti drugaciji

Ubacivanje netekstualnog sadrzaja u slajd v. Osim teksta u polje se moze ubaciti drugaciji sadrzaj ( Tabele, slike, ilustaracije, grafikoni, simb oli, zvucni I video zapisi. ) v. Tabele: Najcesce se ubacuju u polja odredjena rasporedom slajda. v. Slike: Mogu biti umetnuta u polja odredjena rasporedom slajda ili nezavisno od polja koja na slajdu postoje.

Rasporedjivanje objekata na slajdu v. Rasporedjivanje se vrsi komandama na kartici Format u grupi

Rasporedjivanje objekata na slajdu v. Rasporedjivanje se vrsi komandama na kartici Format u grupi Arrange. v. Poravnavanje se vrsi komandama Align. v. Grupisanje komandama Group. v. Pomeranje gore ili dole komandama Bring Foreward.

Podesavanje izlgeda slajda v. Dizajn prezentacije se odredjuju u okviru kartice Design. v. U

Podesavanje izlgeda slajda v. Dizajn prezentacije se odredjuju u okviru kartice Design. v. U grupi Themes bira se jedna unapred od ponudjenih tema. v. Odabrana tema moze se dodatno prilagodjavati. v. Moguce je menjati boje, fontove I efekte.

Master Slide v. Poseban je slajd cijim se podesavanjem istovremeno vrsi I podesavanje izgleda

Master Slide v. Poseban je slajd cijim se podesavanjem istovremeno vrsi I podesavanje izgleda ostalih slajdova u prezentaciji. v. Njemu se moze pristupiti kroz pogled Slide Master View. v. Odabrani Master Slide prikazuju se u odredjenom delu I moze se prilagodjavati.

Interaktivne prezentacije I animacije v. Veze se ubacuju komandom Hiper Link u grupi Links

Interaktivne prezentacije I animacije v. Veze se ubacuju komandom Hiper Link u grupi Links na kartici Insert. v. Akcije I akciona dugmad: Vezu je moguce ostvartiti ne samo preko teksta vec I preko bilo kog drugog objekta na slajdu. v. Programi za kreiranje prezentacija nude mogucnost I slozenijih animacija, tranzicijama.

v. Animacija prelaza na neki sajt podesava se u grupi Transition. Na kratici Transitions.

v. Animacija prelaza na neki sajt podesava se u grupi Transition. Na kratici Transitions. Moguce je podesavati trajanje animacije prelaska. Takodje zvuk koji se prilikom prelaska cuje. Naravno I podesavanje parametara animacije.

Animacije objekata slajda v. Kao sto celi slajdovi mogu biti animirani moguce je animirati

Animacije objekata slajda v. Kao sto celi slajdovi mogu biti animirani moguce je animirati I pojedine objekte na slajdovima. v. Animacije se dodaju objektima komandama na kartici Animations.

Automatski prelazak izmedju slajdova o snimanje naracije v. Programi nude mogucnost uvezbavanja I izlaganja

Automatski prelazak izmedju slajdova o snimanje naracije v. Programi nude mogucnost uvezbavanja I izlaganja uz merenje vremena koje se provodi na svakom slajdu. v. Nakon uvezbavanja, prezentaciju je moguce pustiti. v. Uvezbavanje izlaganja uz merenje vremena vrsi se komandom Rehearse.

Stampanje prezentacije v. Stampanje se vrsi komandom Print Iz karitce File. v. Prilkom stampanja,

Stampanje prezentacije v. Stampanje se vrsi komandom Print Iz karitce File. v. Prilkom stampanja, pored postavljanja standardnih opcija, podesava se koliko ce slajdova biti odstampana po jednoj stranici.

Hvala vam na pažnji Marek Martin i Ana Trajčevski I-3

Hvala vam na pažnji Marek Martin i Ana Trajčevski I-3