KOORDINAN SCHOPNOSTI metodika trningu Juraj Kremnick METODIKA TRNINGU

  • Slides: 13
Download presentation
KOORDINAČNÉ SCHOPNOSTI - metodika tréningu Juraj Kremnický

KOORDINAČNÉ SCHOPNOSTI - metodika tréningu Juraj Kremnický

METODIKA TRÉNINGU KOORDINAČNÝCH SCHOPNOSTÍ Rozvoj KS sa uskutočňuje samostatne alebo v rámci technickej prípravy.

METODIKA TRÉNINGU KOORDINAČNÝCH SCHOPNOSTÍ Rozvoj KS sa uskutočňuje samostatne alebo v rámci technickej prípravy. Podstatou tréningu KS je: 1. Rozširovanie pohybových skúseností vykonávaním nových koordinačne náročných pohybov. 2. Zvládnutie širokého spektra zručností vo viacerých obmenách a v meniacich sa podmienkach.

Rozvoj koordinačných schopností Rozhoduje : - výber prostriedkov (koordinačných cvičení), - metód, - veľkosť

Rozvoj koordinačných schopností Rozhoduje : - výber prostriedkov (koordinačných cvičení), - metód, - veľkosť a frekvencia uplatnených zaťažení (objem, intenzita), - koordinačná zložitosť, psychická náročnosť.

Ako meniť podmienky Spájať osvojené zručnosti. Predvádzať viac činností súčasne (dribling s 2 loptami,

Ako meniť podmienky Spájať osvojené zručnosti. Predvádzať viac činností súčasne (dribling s 2 loptami, odbíjanie obojruč vrchom a súčasne vedenie lopty nohami). Zvyšovať náročnosť a požiadavky na presnosť. Meniť náčinie, podmienky náradie, vonkajšie

Ako meniť podmienky Cvičiť pod tlakom (súper, vysoká rýchlosť, psychický tlak- požiadavka na úspešnosť,

Ako meniť podmienky Cvičiť pod tlakom (súper, vysoká rýchlosť, psychický tlak- požiadavka na úspešnosť, zmenšenie výberu priestoru). Reagovať na dodatočné informácie (spôsob preskoku náradia až podľa pokynu tesne pred náskokom na odrazový mostík). Cvičiť v únave po predchádzajúcom zaťažení, pri rušiacich vplyvoch z okolia. Vynechať zrakovú kontrolu…

Ďalšie dôležité požiadavky: Pre rozvoj všeobecných KS využívať cvičenia primerane náročné, nové, neobvyklé…, čo

Ďalšie dôležité požiadavky: Pre rozvoj všeobecných KS využívať cvičenia primerane náročné, nové, neobvyklé…, čo vedie u detí a mládeže k rozvoju všestrannosti. Predpoklad efektívneho rozvoja všeobecných KS je vo využívaní cvičení, ktoré umožňujú transfer (prenos) do ďalších činností.

Ďalšie dôležité požiadavky: Citlivé obdobie (senzitívne) rozvoja KS: cca 6 – 13 rokov (pred

Ďalšie dôležité požiadavky: Citlivé obdobie (senzitívne) rozvoja KS: cca 6 – 13 rokov (pred pubertou). 6 -9 rokov: zvládajú jednoduchšie zručnosti, ktoré je potrebné viackrát opakovať. Koordinačné cvičenia sú pre žiakov najmä mladšieho veku veľmi atraktívne, príťažlivé a zábavné, umožňujú prejaviť šikovnosť a navzájom si merať sily. 10 -12 rokov: zvládajú zložité pohyby. Do puberty: predpoklady predvádzanie pohybov s vysokou presnosťou. S nárastom silových požiadaviek na predvádzanie kvalita rozvoja KS klesá.

SENZITÍVNE OBDOBIA (Šimonek et al. , 2007) Koordinačná schopnosť Optimálny vek rozvoja Kinesteticko-diferenciačná 6–

SENZITÍVNE OBDOBIA (Šimonek et al. , 2007) Koordinačná schopnosť Optimálny vek rozvoja Kinesteticko-diferenciačná 6– 9 Reakčná 8 – 11 Rytmická 8 – 11 Rovnováhová 8 – 12 Orientačná 9 – 14

Ďalšie dôležité požiadavky: V tréningovej jednotke zaraďovať rozvoj KS po rozcvičení. Dávkovánie zaťaženia: menší

Ďalšie dôležité požiadavky: V tréningovej jednotke zaraďovať rozvoj KS po rozcvičení. Dávkovánie zaťaženia: menší počet opakovaní, viac sérií, pravidelne, častejšie, dbať na kvalitu, trvanie cca do 30 min udržať koncentráciu. Učenie sa novým pohybom zaraďovať aj u vyspelých športovcov.

Priebeh adaptačných zmien – požiadavky Rozvoj a osvojovanie koordinačných schopností: • Týždne / TJ

Priebeh adaptačných zmien – požiadavky Rozvoj a osvojovanie koordinačných schopností: • Týždne / TJ 8 – 10 / 30 - 60 • Frekvencia zaťaženia v mikrocykle (Počet) 3 – 5 • Objem (min) 15 - 30 • Intenzita zaťaženia nízka Udržanie koordinačných schopností: . Počas celého roku • Frekvencia zaťaženia v mikrocykle (Počet) 2 – 3

METODICKÉ POZNÁMKY • koordinačné cvičenia možno vykonávať individuálne, vo dvojiciach, trojiciach ale aj v

METODICKÉ POZNÁMKY • koordinačné cvičenia možno vykonávať individuálne, vo dvojiciach, trojiciach ale aj v početnejšej skupine žiakov (športovcov). • úspešnosť rozvoja podmieňuje aj schopnosť učiteľa (trénera) motivovať a mobilizovať žiakov (zverencov), udržať koncentráciu ich pozornosti. • rozvoj koordinačných schopností by sa mal realizovať celoročne, pričom v závislosti od ročného obdobia sa môže meniť výber prostriedkov, ako aj ich objem.

METODICKÉ POZNÁMKY • minimálny čas potrebný na dosiahnutie výraznejších zmien v úrovni koordinačných schopností

METODICKÉ POZNÁMKY • minimálny čas potrebný na dosiahnutie výraznejších zmien v úrovni koordinačných schopností vplyvom systematického tréningu je 8 až 10 týždňov, to znamená približne 24 až 50 podnetov. Rozvoj koordinačných schopností sa realizuje oveľa pomalšie ako kondičných schopností. • koordinačné schopnosti sa najlepšie rozvíjajú pri optimálnom stave organizmu, pri „čerstvých silách“. Zaraďujeme ich preto do prvej časti vyučovacej jednotky (po rozcvičení). Občas ich však možno zaradiť aj na koniec hodiny v najmä sťažených podmienkach (únava). • medzi série treba zaradiť dostatočne dlhé intervaly odpočinku, aby sa odstránila nervová únava.

Ďakujem za pozornosť

Ďakujem za pozornosť