KONTROLA PROCES KONTROLE Predstavlja zadnju fazu upravljanja u

  • Slides: 21
Download presentation
KONTROLA

KONTROLA

PROCES KONTROLE Predstavlja zadnju fazu upravljanja u kojoj se sagledava i ocenjuje da li

PROCES KONTROLE Predstavlja zadnju fazu upravljanja u kojoj se sagledava i ocenjuje da li se proces upravljanja odvija u skladu sa planiranim i da li su dobijeni izlazni rezultati jednaki očekivanim.

Osnovna obeležja: 1) merenje 2) poređenje 3) provera i ocena tekućeg stanja i događaja

Osnovna obeležja: 1) merenje 2) poređenje 3) provera i ocena tekućeg stanja i događaja Standardi za merenje, poređenje i ocenu su: 1. planirana stanja i 2. izlazni rezultati

Osnovne aktivnosti procesa kontrole: 1. merenje ostvarenih rezultata i poređenje sa planiranim 2. utvrđivanje

Osnovne aktivnosti procesa kontrole: 1. merenje ostvarenih rezultata i poređenje sa planiranim 2. utvrđivanje odstupanja ostvarenih i planiranih rezultata 3. preuzimanje korektivnih akcija

Merenje Kako merimo: lično posmatranje, statički izveštaji, usmeni izveštaji i pismeni izveštaji.

Merenje Kako merimo: lično posmatranje, statički izveštaji, usmeni izveštaji i pismeni izveštaji.

Prednosti Nedostaci Lična posmatranja Znanje iz prve ruke Informacije nisu filtrirane Intenzivno pokrivanje radnih

Prednosti Nedostaci Lična posmatranja Znanje iz prve ruke Informacije nisu filtrirane Intenzivno pokrivanje radnih mesta Podležu ličnim preferencijama Oduzimaju vreme Nametljiva Statistički izveštaji Lako se vizuelizuju Efektivni za prikazivanje odnosa Daju ograničene informacije Ignorišu subjektivne faktore Usmeni izveštaji Brz način da se dobiju informacije Omogućavaju i verbalni i neverbalni “feedback” Informacije se filtriraju Informacije se ne mogu dokumentovati Pismeni zveštaji Sveobuhvatni Formalni Lako se arhiviraju i ponovo aktiviraju Potrebno je više vremena za izradu

Upoređivanje način upoređivanja određuje stepen variranja između stvarnog učinka i standarda. Iako se određene

Upoređivanje način upoređivanja određuje stepen variranja između stvarnog učinka i standarda. Iako se određene varijacije učinka očekuju u svim aktivnostima važno je utvrditi prihvatljiv opseg varijacija.

Učinak prodaje za jul Brend Standard Ostvareno Iznad (ispod) Heineken 1075 913 (162) Molson

Učinak prodaje za jul Brend Standard Ostvareno Iznad (ispod) Heineken 1075 913 (162) Molson 630 634 4 Irish Amber 800 912 112 Victoria Bitter 620 622 2 Labatt’s 540 672 132 Corona 160 140 (20) Amstel Light 225 220 (5) Dos Equis 80 65 (15) Tecate 170 286 116 Ukupni slučajevi 4300 4464 164

Korekcija stvarnog učinka Neodložna korekcija koriguje problem odmah da bi se poslovanje vratilo u

Korekcija stvarnog učinka Neodložna korekcija koriguje problem odmah da bi se poslovanje vratilo u prvobitno stanje. Bazična korekcija uzima u obzir način i razlog devijacije poslovanja i potom pristupa korekciji izvora devijacije.

Revidiranje standarda Moguće je da variranje bude rezultat nerealnog standarda što znači da je

Revidiranje standarda Moguće je da variranje bude rezultat nerealnog standarda što znači da je cilj ili previše visok ili previše nizak U takvim slučajevima korektivne mere su potrebne u odnosu na standard a ne na učinak.

Po Kotleru postoji 4 tipa kontrole (u marketingu): 1) kontrola godišnjeg plana, 2) kontrola

Po Kotleru postoji 4 tipa kontrole (u marketingu): 1) kontrola godišnjeg plana, 2) kontrola rentabilnosti, 3) kontrola efikasnosti, i 4) strategijska kontrola. Prva tri tipa se ubrajaju u operativnu kontrolu, a četvrti u strategijsku kontrolu marketinga.

Svrha kontrole godišnjeg plana je da utvrdi stepen u kome su marketing aktivnosti bile

Svrha kontrole godišnjeg plana je da utvrdi stepen u kome su marketing aktivnosti bile uspešne tokom godine, da se uporedi planirano sa ostvarenim i preduzmu korektivne akcije, ako i kada je to nužno. Poslovi vezani za kontrolu godišnjeg plana spadaju u domen odgovornosti najvišeg i srednjeg nivoa menadžmenta. Analiza i kontrola se koncentrišu na merenje i ocenu prodaje u odnosu na utvrđene ciljeve prodaje, analizu učešća na tržištu, analizu troškova i finansijsku analizu

Kontrola rentabilnosti obezbeđuje metodologiju za povezivanje troškova i prihoda marketinga sa specifičnim segmentima poslovanja.

Kontrola rentabilnosti obezbeđuje metodologiju za povezivanje troškova i prihoda marketinga sa specifičnim segmentima poslovanja. Ova kontrola, koju obavljaju marketing kontrolori, ima svrhu da ustanovi aktuelnu rentabilnost (gde preduzeće ostvaruje dobit ili gubitak) koncentrišući se na ocenu rentabilnosti različitih celina marketinga: po proizvodima, teritorijama, grupama kupaca, kanalima distribucije, veličini porudžbine

Kontrola efikasnosti , koju obavljaju svi operativni rukovodioci, ima za svrhu da se oceni

Kontrola efikasnosti , koju obavljaju svi operativni rukovodioci, ima za svrhu da se oceni i poboljša efikasnost ulaganja u marketing i uticaj marketing izdataka. Kontrola efikasnosti treba da obezbedi da se svaki elemenat marketing miksa, uključujući i njihove podelemente, iskoristi što je moguće efikasnije.

Strategijska kontrola , koju obavljaju najviše rukovodstvo i revizori marketinga, ima za svrhu da

Strategijska kontrola , koju obavljaju najviše rukovodstvo i revizori marketinga, ima za svrhu da ustanovi da li preduzeće koristi na najbolji način svoje mogućnosti vezane za tržište, proizvode i kanale distribucije. Kotler smatra da postoji više raspoloživih instrumenata koje menadžment marketinga može da koristi u strategijskoj kontroli: 1) instrument ocene efektivnosti marketinga, 2) revizija marketinga, 3) preispitivanje izvrsnosti marketinga, i 4) preispitivanje etike i društvene odgovornosti.

Faze u procesu kontrole

Faze u procesu kontrole

Kontrola je u čvrstoj vezi sa planiranjem. Planiranje obuhvata utvrđivanje misije, ciljeva, strategije organizacije,

Kontrola je u čvrstoj vezi sa planiranjem. Planiranje obuhvata utvrđivanje misije, ciljeva, strategije organizacije, a ne može se obaviti bez definisanja postupaka kontrole i analize planiranih aktivnosti. Kontrola dolazi do izražaja u momentu kada postupci planiranja nisu u potpunosti izvodljivi. U toku kontrolnog procesa menadžeri razvijaju kontrolni sistem. Upravljački kontrolni sistem uključuje više različitih elemenata, aspekata, metoda i tehnika kontrole. Kontrolni sistem bi trebalo da ima tri osnovne dimenzije: 1) Da razjasni menadžerska očekivanja i oceni zaposlene; 2) Da pojača vezu između rezultata i nagrada; 3) Da utiče na sve zaposlene u organizaciji da što bolje rade svoj posao.

Elementi procesa kontrole: 1. Unapred određeni ciljevi, planovi, politike, standardi, norme, pravila odlučivanja i

Elementi procesa kontrole: 1. Unapred određeni ciljevi, planovi, politike, standardi, norme, pravila odlučivanja i kriterijumi. 2. Načini merenja tekućih aktivnosti 3. Načini upoređivanja tekućih aktivnosti 4. Korekcija tekućih aktivnosti.

Vrste kontrole: 1. Ex ante kontrola (prekontrola materijalnih i finansijskih sredstava) 2. Kibernetska kontrola

Vrste kontrole: 1. Ex ante kontrola (prekontrola materijalnih i finansijskih sredstava) 2. Kibernetska kontrola (kontrola unapred) 3. Binarna kontrola (da/ne, kod skupih i složenih projekata) 4. Ex post kontrola (merenje po završetku akcije, bonus na platu)

Principi kontrole: 1. Strateška tačka kontrole (kontrola samo bitnih tačaka) 2. Povratna veza 3.

Principi kontrole: 1. Strateška tačka kontrole (kontrola samo bitnih tačaka) 2. Povratna veza 3. Fleksibilnost kontrole (spremnost sistema na uticaj promena) 4. Organizaciona prikladnost (usklađenost sa svim OJ) 5. Samokontrola 6. Direktna kontrola 7. Humani faktor.

Procesi kontrole u preduzeću: a) b) c) d) e) f) g) h) kontrola kvaliteta

Procesi kontrole u preduzeću: a) b) c) d) e) f) g) h) kontrola kvaliteta proizvoda kontrola zaliha kontrola tehnoloških procesa kontrola odvijanja procesa proizvodnje kontrola budžeta kontrola troškova finansijska kontrola izvođenja projekata.