Komunikacja z dzieckiem Dziecko nie jest projektem przedmiotem

  • Slides: 9
Download presentation
Komunikacja z dzieckiem

Komunikacja z dzieckiem

Dziecko nie jest projektem, przedmiotem, trofeum czy kawałkiem gliny, którą zamieniamy w dzieło sztuki.

Dziecko nie jest projektem, przedmiotem, trofeum czy kawałkiem gliny, którą zamieniamy w dzieło sztuki. Dziecko to osoba, która rozkwitnie, jeśli pozwoli się jej być bohaterem własnego życia.

DOBRY KONTAKT Z DZIECKIEM Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały? Jak słuchać, by dzieci

DOBRY KONTAKT Z DZIECKIEM Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały? Jak słuchać, by dzieci do nas mówiły?

Słuchanie i rozmawianie to podstawy dobrej relacji z dziećmi w każdym wieku.

Słuchanie i rozmawianie to podstawy dobrej relacji z dziećmi w każdym wieku.

Dobra komunikacja z dzieckiem opiera się na obecności: 1. Dziecko uczy się przez naśladowanie.

Dobra komunikacja z dzieckiem opiera się na obecności: 1. Dziecko uczy się przez naśladowanie. Pokazuj, jak wyrażać gniew, smutek i inne trudne emocje. 2. Rozmawiaj – nie przemawiaj, nie krytykuj, nie strasz. 3. Kiedy dziecko zwierza Ci się z trudnych problemów, czasem „testuje” Cię i nie mówi od razu wszystkiego. Słuchaj uważnie, zachęcaj je do otwartości – stwórz przestrzeń dla opowieści dziecka. 4. Zwróć uwagę, kiedy dziecko najchętniej z Tobą rozmawia . Znajdź wtedy czas na rozmowę. 5. Zacznij rozmowę – pokaż dziecku, że zależy Ci na nim i troszczysz się o to, co się dzieje w jego życiu. 6. Podchodź z ciekawością do zainteresowań swojego dziecka – bądź na bieżąco z ulubioną muzyką lub hobby

Słuchaj uważnie

Słuchaj uważnie

Jak pokazać dziecku, że słuchasz go uważnie? : 1. Kiedy dziecko zaczyna mówić o

Jak pokazać dziecku, że słuchasz go uważnie? : 1. Kiedy dziecko zaczyna mówić o tym, czego się obawia lub co je trapi, przerwij swoje zajęcia i poświęć mu całą swoją uwagę. 2. Wyraź zainteresowanie tym, co dziecko mówi, ale nie naciskaj i zasypuj go gradem pytań zamkniętych. Spróbuj zamiast tego zadać jedno pytanie otwarte. 3. Spróbuj popatrzeć na problem oczami dziecka – nawet jeśli wydaje Ci się to trudne. Nie pomniejszaj i nie wyśmiewaj jego problemów. 4. Pozwól dziecku skończyć wypowiedź zanim zaczniesz mówić. 5. Od czasu do czasu próbuj przekazać własnymi słowami to, co dziecko stara się przekazać – upewniaj się, czy dobrze je zrozumiałeś.

Empatyczna odpowiedź

Empatyczna odpowiedź

Po uważnym wysłuchaniu dziecka, poszukaj odpowiedzi: Zastosuj komunikaty „Ja” zamiast komunikatów „Ty”. Wycisz swoje

Po uważnym wysłuchaniu dziecka, poszukaj odpowiedzi: Zastosuj komunikaty „Ja” zamiast komunikatów „Ty”. Wycisz swoje reakcje – dziecko wycofa się, jeśli zareagujesz z gniewem lub lękiem. Wyraź swoje zdanie podważając zdania dziecka. Przyjmij, że czasem może mieć odmienne opinie. Nie dopuść do sporu i walki o to, kto ma rację. Zamiast tego możesz powiedzieć: „Wiem, że się ze mną nie zgadzasz, ale ja tak uważam”. W czasie rozmowy skoncentruj się raczej na uczuciach Twojego dziecka niż na swoich.