KOLA Gymnzium Chomutov Mosteck 3000 pspvkov organizace AUTOR

  • Slides: 12
Download presentation
ŠKOLA: Gymnázium, Chomutov, Mostecká 3000, příspěvková organizace AUTOR: Mgr. Marcela Zahrádková NÁZEV: VY_12_INOVACE_02 B_15_DEMOKRACIE

ŠKOLA: Gymnázium, Chomutov, Mostecká 3000, příspěvková organizace AUTOR: Mgr. Marcela Zahrádková NÁZEV: VY_12_INOVACE_02 B_15_DEMOKRACIE – vznik, charakteristika, formy TEMA: Člověk a společnost ČÍSLO PROJEKTU: CZ. 1. 07/1. 5. 00/34. 0816 DATUM TVORBY: 10. 02. 2013

ANOTACE DUM je určen pro 2. ročník čtyřletého cyklu a 4. ročník šestiletého cyklu

ANOTACE DUM je určen pro 2. ročník čtyřletého cyklu a 4. ročník šestiletého cyklu gymnaziálního vzdělávání v rámci předmětu ZSV jako interaktivní výukový materiál ke kapitole DEMOKRACIE – vznik, charakteristika, formy. DUM obsahuje prezentaci, ve které jsou informace o demokracii, jejím vymezení, vývoji a formách. V prezentaci jsou úkoly a otázky, které prověřují znalosti žáka i čtenářskou gramotnost. Žák pracuje s digitálním perem a doplňuje informace do prezentace, které získal z internetu nebo které vyplynuly z prezentace. Součástí DUMu je úryvek T. G. M. – Demokracie jako názor na svět a život. Materiál je určen k interaktivní výuce.

DEMOKRACIE Vznik, charakteristika, formy

DEMOKRACIE Vznik, charakteristika, formy

Teoretické vymezení • Demokracie (z řečtiny démos – lid, kratos – síla, moc, vláda)

Teoretické vymezení • Demokracie (z řečtiny démos – lid, kratos – síla, moc, vláda) je taková forma vlády, kdy menšina je podřízena většině a kdy je uznána rovnost občanů a respektována práva občanů. • V širším smyslu demokracie zahrnuje i postoje a názory člověka ke světu, k ostatním lidem, ke společnosti.

Úkol pro studenty • Vypiš charakteristické znaky demokracie: …………. . . . . .

Úkol pro studenty • Vypiš charakteristické znaky demokracie: …………. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Vývoj demokracie Na internetových stránkách http: //cs. wikipedia. org/wiki/Demokracie si prostuduj, kde vznikla a

Vývoj demokracie Na internetových stránkách http: //cs. wikipedia. org/wiki/Demokracie si prostuduj, kde vznikla a jak se vyvíjela demokracie a odpověz na následující otázky. Využij svých znalostí z historie. 1. 2. 3. 4. 5. Kde vznikla první demokracie, o jakou formu demokracie šlo? Na základě znalostí z historie uveď, kdy dochází k prvnímu omezování absolutní moci panovníka v Anglii. John Locke formuloval základní lidská práva. Inspirovali se jimi i tvůrci americké ústavy. Která to jsou? Proč dochází k selhání demokracie v Německu, Itálii a dalších zemích Evropy v meziválečném období? Jaké formy vlády ji nahradí? Které země se staly po 2. světové válce tzv. sovětskými satelity a proč?

Správné odpovědi 1. 2. 3. 4. 5. První demokracie vznikla ve starověkém Řecku (v

Správné odpovědi 1. 2. 3. 4. 5. První demokracie vznikla ve starověkém Řecku (v Athénách) v 5. stol. př. n. l. Mluvíme o otrokářské demokracii, kde práva měli pouze svobodní muži. K prvnímu omezování svobody panovníka dochází v Anglii, kdy je v r. 1215 vydána MAGNA CHARTA LIBERTATUM. John Locke – právo na život, na svobodu, na majetek. V Německu a v Itálii v důsledku nároků územních i finančních vítězných mocností vůči poraženým státům v 1. sv. válce a v důsledku velké hospodářské krize jsou zde nastoleny totalitní režimy. Státy tzv. Východního bloku (Československo, Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Albánie, Jugoslávie …), které byly osvobozeny Rudou armádou od fašismu.

Formy demokracie • Přímá demokracie – založena na přímé účasti všech občanů na záležitostech

Formy demokracie • Přímá demokracie – založena na přímé účasti všech občanů na záležitostech vládnutí a správy země. Má podobu referenda, iniciativy. • Nepřímá demokracie (zastupitelská) – taková forma, ve které občané nevykonávají svoji moc přímo, ale prostřednictvím volených zástupců, kteří reprezentují jejich zájmy.

Přečtěte si úryvek, odpovězte na otázky Úryvek z knihy T. G. Masaryka – Světová

Přečtěte si úryvek, odpovězte na otázky Úryvek z knihy T. G. Masaryka – Světová revoluce Demokracie jako názor na svět a život V demokracii, protože je vládou všech všem, neběží již o panování, nýbrž o správu a samosprávu a o harmonisaci všech státotvorných sil ve státě. Ideálem by byla vláda a správa přímá, ale při rostoucí početnosti všech národů a států demokracie může být jen nepřímá, prováděná zvolenými představiteli občanstva, parlamentem, zvoleným všeobecným právem hlasovacím. Ten parlament a jeho vláda se nesmí stát vládcem po starém způsobu, musí si být stále a dobře vědom, že jeho autorita vychází z delegování, jehož se mu dostává voliči. Demokratické ústavy zavádějí referendum, jímž všeobecná demokracie občas, aspoň v zákonodárství, i kvantitativně přichází ku platnosti. (1)

Otázky k textu 1. Jaké formy demokracie jsou popsány v úryvku? 2. Co je

Otázky k textu 1. Jaké formy demokracie jsou popsány v úryvku? 2. Co je referendum, promysli, jak funguje. 3. Uveď alespoň 3 výhody a 3 nevýhody referenda. 4. Je zakotveno referendum v Ústavě ČR? 5. Jak odůvodňuje Masaryk výhodu nepřímé demokracie ?

Zdroje • AUTOR NEUVEDEN. Demokracie [online]. [cit. 10. 2. 2013]. Dostupný na WWW: http:

Zdroje • AUTOR NEUVEDEN. Demokracie [online]. [cit. 10. 2. 2013]. Dostupný na WWW: http: //cs. wikipedia. org/wiki/Demokracie • DAVID, Roman. Politologie. Olomouc: Nakladatelství Olomouc, s. r. o. , 2005, ISBN 80 -7182 -162 -4. • DUFEK, P. ; KNEBLOVÁ, E. ; KUNDT, R. a kol. Společenské vědy pro střední školy - 2. díl. Brno: DIDAKTIS spol. s r. o. , 2010, ISBN 978 -80 -7358 -152 -7. • Archiv autorky Citace: • (1) - DAVID, Roman. Politologie. Olomouc: Nakladatelství Olomouc, s. r. o. , 2005, ISBN 80 -7182 -162 -4, str. 173.