Kim jest Matka Antonina Mirska 1822 1905 Kto

  • Slides: 25
Download presentation
Kim jest …? Matka Antonina Mirska 1822 - 1905

Kim jest …? Matka Antonina Mirska 1822 - 1905

Kto to jest …? Założycielka Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej

Kto to jest …? Założycielka Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej

Bóg powiedział : - stań się I oto jestem

Bóg powiedział : - stań się I oto jestem

Marcjanna Mirska urodziła się 28 lipca 1822 r. w Przemyślu. Rodzice Marcjanny to Antoni

Marcjanna Mirska urodziła się 28 lipca 1822 r. w Przemyślu. Rodzice Marcjanny to Antoni Mirski i Marianna Jarocka

Marcjanna wspominać będzie lata dziecięce jako bezpieczny azyl, jako beztroski świat pełen ciepła i

Marcjanna wspominać będzie lata dziecięce jako bezpieczny azyl, jako beztroski świat pełen ciepła i piękna; świat, za którym nie przestaje się tęsknić przez całe życie.

Beztroskie dzieciństwo Marcjanny trwało tylko 9 lat, przerwała je niespodziewana śmierć matki, która padłą

Beztroskie dzieciństwo Marcjanny trwało tylko 9 lat, przerwała je niespodziewana śmierć matki, która padłą ofiarą epidemii cholery. W krótkim czasie straciła także ojca i dla czwórki rodzeństwa rozpoczęła się ciężka niedola sieroca. Doświadczenie sieroctwa mocno uwrażliwiło ją na los tak wielu sierot po słynnej „rzezi galicyjskiej”, pomogło zrozumieć bezdomnych i nauczyło odważnego podejmowania decyzji.

Marcjanna w oddzieleniu od rodzeństwa – ponieważ nikt z rodziny nie zajął się dziećmi

Marcjanna w oddzieleniu od rodzeństwa – ponieważ nikt z rodziny nie zajął się dziećmi – przeżyła swoje dzieciństwo i młodość u obcych ludzi. Wśród bolesnych doświadczeń nie załamała się. Pozwoliła prowadzić się Bogu. Jej oczy widziały dalej, serce głębiej. Nie zatrzymała się na swojej niedoli, poczuciu doznanej krzywdy i samotności.

Tęsknota przepełniała jej serce • Słyszała głos wzywający do większej miłości • Pragnęła spełnić

Tęsknota przepełniała jej serce • Słyszała głos wzywający do większej miłości • Pragnęła spełnić Wolę Bożą • Aż w końcu podjęła decyzję

Powiedziała Bogu: TAK ! W 1840 r. , w wieku 18 lat, wstąpiła do

Powiedziała Bogu: TAK ! W 1840 r. , w wieku 18 lat, wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia (szarytek) A Bóg poprowadził ją do miejsc które dla niej przygotował …

Ale przyszła choroba nóg, która doprowadziła do decyzji opuszczenia Zgromadzenia. Bóg miał wobec niej

Ale przyszła choroba nóg, która doprowadziła do decyzji opuszczenia Zgromadzenia. Bóg miał wobec niej inne plany. Nowy rozdział życia zaczyna się w kręgu Pań Dobroczynności św. Wincentego a Paulo. Stan zdrowia się polepszył

Sytuację społeczno-gospodarczą w zaborze austriackim można określić najkrócej „nędzą galicyjską” Ucisk podatkowy, pańszczyzna, słabo

Sytuację społeczno-gospodarczą w zaborze austriackim można określić najkrócej „nędzą galicyjską” Ucisk podatkowy, pańszczyzna, słabo rozwinięte szkolnictwo, pogłębiało nędzę i zacofanie. Ale nędza galicyjska to nie tylko niedostatek materialny. To nędza zniechęcenia, rozgoryczenia i grzechu, nędza bezdroży i zagubienia. Szerzyła się prostytucja i nierząd. Narastała fala emigracji za chlebem. Bieda i bezrobocie zmuszały do szukania pracy w miastach. Warunki te sprzyjały rozwojowi demoralizacji i niemoralności. Najbardziej zagrożona była młodzież. Dziewczęta szukające pracy trafiały często do domów publicznych i ulegały całkowitej deprawacji.

Kiedy mówię: . . . “Nie potrafię rozwikłać problemów. . . ” Bóg mówi

Kiedy mówię: . . . “Nie potrafię rozwikłać problemów. . . ” Bóg mówi mi: “Z całego serca Mi zaufaj, nie polegaj na swoim rozsądku, myśl o Mnie na każdej drodze, a Ja twe ścieżki wyrównam. ” (Prz 3: 5 -6)

Ówczesny Arcybiskup lwowski Łukasz Baraniecki dostrzegł potrzebę opieki nad moralnie zaniedbanymi dziewczętami. Jako kierownik

Ówczesny Arcybiskup lwowski Łukasz Baraniecki dostrzegł potrzebę opieki nad moralnie zaniedbanymi dziewczętami. Jako kierownik duchowy wskazał Marcjannie Mirskiej pracę w Towarzystwie św. Wincentego a Paulo na terenie Lwowa, które rozwijało się pod troskliwą opieką księżnej Leonowej Sapieżyny. W 1857 r. Ks. Arcybiskup Łukasz Baraniecki zamianował Marcjannę Mirską na przełożoną pierwszej wspólnoty zakonnej Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej. Tak więc z woli Bożej Marcjanna Mirska jako Matka Antonina stanęła u początków Zgromadzenia.

Matka Antonina spotkała spojrzenie Jezusa i przyjęła w swoje serce Chrystusowe pragnę i Jego

Matka Antonina spotkała spojrzenie Jezusa i przyjęła w swoje serce Chrystusowe pragnę i Jego zaproszenie do większej miłości. Stała się Matką dla osieroconych dzieci i zagubionych dziewcząt. Swoją posługą, oddaniem i prawdziwie matczynym pochyleniem pokazywała, że Bóg jest zawsze po stronie człowieka

W swojej posłudze Matka nie załamywała się, mimo narastających trudności. Wierzyła przesłaniu Ewangelii. Dla

W swojej posłudze Matka nie załamywała się, mimo narastających trudności. Wierzyła przesłaniu Ewangelii. Dla Matki Antoniny Ewangelia była bardzo jasna w stwierdzeniu, że Chrystus jest szczególnie obecny w ubogich (Mt 25, 35 -36). Chrystus zajmował zawsze pierwsze miejsce w jej życiu. Z Nim szła do swoich zajęć, do dziewcząt i dzieci. Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie.

Matka Antonina pozostawiła nam przykład służby człowiekowi, ale pozostawiła też serce. Niosła w sobie

Matka Antonina pozostawiła nam przykład służby człowiekowi, ale pozostawiła też serce. Niosła w sobie bogactwo obecności Boga Potrafiła uklęknąć przy człowieku, by służyć. Była osobą roztropną i odważną. Nie lubiła rozgłosu Swą pokorą i skromnością zjednywała sobie sympatię otoczenia. Była bardzo pracowita. W sercu Matki szczególne miejsce znajdowali ubodzy.

Matka Mirska na zawsze pozostanie Matką. To ona stanęła u początku naszej Rodziny zakonnej,

Matka Mirska na zawsze pozostanie Matką. To ona stanęła u początku naszej Rodziny zakonnej, kładąc fundament duchowy, który zawiera się w umiłowaniu modlitwy, pracowitości, duchu pokory i prostoty oraz głębokiej ufności w Bożą opiekę i pomoc.

Te wszystkie elementy scalała w jednym – Niczego nie należy stawiać ponad miłość Chrystusa.

Te wszystkie elementy scalała w jednym – Niczego nie należy stawiać ponad miłość Chrystusa. Była w niej ujmująca prostota i ogromna wrażliwość na drugiego człowieka.

Modlitwa i praca zajmowały w jej życiu nadrzędne miejsce. Często powtarzała: Módl się i

Modlitwa i praca zajmowały w jej życiu nadrzędne miejsce. Często powtarzała: Módl się i pracuj, a Bóg ci dopomoże. Uwrażliwiała też siostry na czynną miłość bliźniego, podkreślając, że nieraz trzeba opuścić Boga dla Boga.

Kochała Eucharystię, zabiegała o obecność Jezusa Eucharystycznego w każdym domu zakonnym. Starała się, by

Kochała Eucharystię, zabiegała o obecność Jezusa Eucharystycznego w każdym domu zakonnym. Starała się, by każdy dom miał kaplicę z Najświętszym Sakramentem. Matka uczyła przykładem własnego życia, że Bóg ma być większy od wszystkiego, co daje świat, co świat nazywa wielkim. Ma być pierwsza i jedyną miłością.

Bóg był dla niej jedyna przystanią. W Jego ręce złożyła wszystkie, najbardziej osobiste plany.

Bóg był dla niej jedyna przystanią. W Jego ręce złożyła wszystkie, najbardziej osobiste plany. Zaufała Jego łasce, powierzając losy Zgromadzenia i jego przyszłość. Wiedziała, że wszystko pochodzi od Boga i On wyznacza drogi, jakimi chce nas prowadzić.

Matka Antonina Mirska odeszła do Pana 23 listopada 1905 r. w bliskich jej sercu

Matka Antonina Mirska odeszła do Pana 23 listopada 1905 r. w bliskich jej sercu Rodatyczach, odeszła i wciąż żyje, bo miłość nigdy nie ustaje.

Proces beatyfikacyjny naszej Matki Założycielki Antoniny Mirskiej rozpoczął się 25 listopada 1994 r. w

Proces beatyfikacyjny naszej Matki Założycielki Antoniny Mirskiej rozpoczął się 25 listopada 1994 r. w Przemyślu. Historia życia Matki jest dotknięciem jednej z ludzkich dróg – zwykłych i niezwykłych. Bo wszędzie, gdzie jest Bóg rozkwita wielkość daru.

Ekshumacja Sługi Bożej Antoniny Mirskiej miała miejsce 12 kwietnia 2008 r. Odtąd doczesne szczątki

Ekshumacja Sługi Bożej Antoniny Mirskiej miała miejsce 12 kwietnia 2008 r. Odtąd doczesne szczątki Matki Założycielki spoczywają w sarkofagu w domu generalnym w Grodzisku Mazowieckim.

Matka Antonina Mirska jest nadal cichym świadkiem miłości Boga w codziennej posłudze Sióstr Opatrzności

Matka Antonina Mirska jest nadal cichym świadkiem miłości Boga w codziennej posłudze Sióstr Opatrzności Bożej.