Keskkonnasbralik tarbimine majutusasutustes Koostas Endla Kuura Keskonnaprobleemid Selleks
Keskkonnasõbralik tarbimine majutusasutustes Koostas Endla Kuura
Keskonnaprobleemid Selleks, et säästlikult elada, tuleb kasutada Maa loodusvarasid nende taastumisega samas tempos. Tarbimiskeskne ühiskond paneb planeedi tohutu surve alla. Euroopa ökoloogiline jalajälg on planeedi suurimaid Kui ülejäänud maailm elaks nagu eurooplased, oleks nende ülalpidamiseks vaja rohkem kui kahe planeedi jagu ressursse.
Meie tootmis- ja tarbimisharjumused süvendavad paljusid keskkonnaprobleeme, näiteks globaalne soojenemine, reostus ning loodusvarade ja bioloogilise mitmekesisuse kadumine. Meie elukvaliteet, jõukus ja majanduskasv sõltuvad sellest, kas suudame elada olemasolevate loodusressursside seatud piirides.
Säästev tarbimine ja tootmine tähendab loodusvarade ja energia tõhusamat kasutamist ning kasvuhoonegaaside ja muude keskkonnamõjude vähendamist. See tähendab toodete ja teenuste tootmist ning kasutamist keskkonnale kõige vähem kahjulikul viisil. Eesmärk on rahuldada meie esmavajadused toodete ja teenuste järele, muutes samal ajal elukvaliteeti paremaks ja tagades, et ka tulevatele põlvedele jääks piisavalt ressursse.
Eesmärgid ELi säästva tarbimise ja tootmise meetmed keskenduvad neljale põhieesmärgile: paremad tooted arukam tarbimine tõhusam ja puhtam tootmine ülemaailmse tegevuse toetamine
Keskkonnasõbralik tarbimine on selline, mis põhineb tarbijate teadlikul valikul võimalikult väikese keskkonnamõjuga kaupade või teenuste kasuks. Eelistatakse ökoloogilisi tehnoloogiaid, pikka kasutusiga, korduvkasutust, soodsaid lisateenuseid või ühiskasutust. Keskkonnasõbraliku tarbimisega seostatakse tihti ka sotsiaalselt säästvaid eelistusi, näiteks kaupade vältimist, mis on seotud laste tööjõu või suure vahendustasuga.
Keskkonnahoidliku tootearenduse strateegiad (Li. DS ratas)
Ökoloogiline jalajälg on meetod, mis suhestab inimtegevuse ökoloogilise mõju inimese kasutuses oleva ökoloogilise potentsiaaliga. Eesti elanikkonna ö. j. on 2 korda suurem kui Eesti territoorium.
Võimalused Esimene oluline samm on kõrvaldada järkjärgult tooted, mis tarbivad liigselt energiat ja loodusvarasid, mis sisaldavad ohtlikke aineid või paiskavad õhku ohtlikke heitmeid.
Keskkonnasõbralik majutus Majutusteenuste tooterühm on esimene teenus, millele loodi ökomärgise andmise kriteeriumid. Majutusteenuste tooterühma kuulub tasulise öömaja andmine asjakohaselt sisustatud toas, kus on vähemalt voodi.
Ökomärgise saamiseks peab turistidele, reisijatele või üürnikele öömaja pakkumine olema teenuse pakkuja põhitegevus. Öömajateenusesse võivad kuuluda ka toitlustamine, terviseteenused ja/või haljasalateenused.
Majutusteenuste kriteeriumid on jagatud kohustuslikeks kriteeriumideks, millele kõigile taotleja peab vastama, ja valikulisteks kriteeriumideks, kus taotleja peab koguma vähemalt 16, 5 punkti. 37 kohustuslikku kriteeriumi hõlmavad nõudeid energia tarbimisele, isolatsioonile, vee tarbimisele, reoveepuhastusele, pesuvahendite ja desinfektsioonivahendite kasutamisele, jäätmekorraldusele ning üldisele majandamisele (nt töötajate koolitus, teave külastajatele, andmete kogumine jms).
Vabalt valitavaid kriteeriumeid on 47, kus on võimalus punkte koguda: • energia- ja veekasutuse tõhustamisega, • ohtlike kemikaalide kasutuse vähendamisega, orgaaniliste jäätmete kompostimisega, • orgaaniliste või kohalike toiduainete pakkumisega, • registreeritud/sertifitseeritud keskkonnajuhtimissüsteemi (EMAS, ISO 14001) olemasoluga. Majutusteenuste keskkonnamõju soovitakse vähendada kolmes majutusteenuse olelusringi etapis: • asukoha valik ja ostud, • teenuse pakkumine • heitmed.
Majutusteenuse olelusring Enne teenuse pakkumist Asukoha valik Ehitustegevus jäätmed Mööbel, seadmed Teenuse pakkumine Looduskeskkond Heitvesi Majutusteen us Energia Toit Heitmed Tahked Vesi Õhkuheide
Keskkonnahoidlike riigihangete 10 prioriteetset toote- ja teenuserühma 1. Ehitus 2. Toit ja toitlustusteenused 3. Transport 4. Elekter 5. Kontorite IT-seadmed 6. Tekstiilmaterjalid 7. Koopia- ja joonestuspaber 8. Mööbel 9. Puhastusvahendid ja -teenused 10. Aiatööriistad ja -teenused
Kasutatud infoallikad http: //www. maailmakool. ee/index. php ? id=11047 http: //www. bioneer. ee/eluviis/tarbimin e/aid-3158/Mis-onkeskkonnas%C 3%B 5 bralik-tarbimine http: //www. seit. ee/files/SEIT_okomar gis. pdf http: //www. dolceta. eu http: //ec. europa. eu/environment/gpp/i ndex_en. htm
- Slides: 16