Kdo se na Kykladch narodil a odkud tam

  • Slides: 24
Download presentation
Kdo se na Kykladách narodil a odkud tam vychází Slunce aneb alternativní cestovní zpráva

Kdo se na Kykladách narodil a odkud tam vychází Slunce aneb alternativní cestovní zpráva ze sabbaticalu v srpnu až listopadu 2011

Bude to pokus o časový sestup k theórii a před ni. Témata: 0. Současná

Bude to pokus o časový sestup k theórii a před ni. Témata: 0. Současná krize 1. Teoretická pozice 2. Kdo že se to vlastně na Naxu narodil 3. Odkud vychází Slunce 4. Aktualita: Náboženské centrum Kyklad doby bronzové = Keros

Časová osa pro orientaci na Kykladách, zajímavá období: Raný bronz vrstva EC II -2800

Časová osa pro orientaci na Kykladách, zajímavá období: Raný bronz vrstva EC II -2800 až -2300 Řecká archaická doba -800 až -490 Archipelagos 1204 až 1556 2012

0. Současná krize Nebudeme to probírat, stačí si pamatovat že: V Řecku to začalo…

0. Současná krize Nebudeme to probírat, stačí si pamatovat že: V Řecku to začalo… A že to tam neskončí, protože Pseudo-ekonomika, pseudo-politika a pseudo-zákonnost je dokonale internacionální a nikoho neochrání před zloději a spekulanty, naopak.

0. 1. Podle oficiálních statistik EU má Řecko Počet obyvatel Ekonomický výkon Státní dluh

0. 1. Podle oficiálních statistik EU má Řecko Počet obyvatel Ekonomický výkon Státní dluh 2, 2 % z celé EU 1, 5 % 2, 1 % I kdyby tedy EU musela Řecko kompletně živit, právě tak by se to poznalo. To se nestalo, i když zčásti asi brzo stane. Řecko je nejhorší v parametru dluh/výkon. Trh a média velí nejslabšího zničit. Příště to bude zase někdo jiný. Řečtí „investoři“ přesunuli své adresy do daňových rájů, takže nejsou daně. Skutečný problém Řecka je však úplně jiný: restrukturace společnosti a proměna hodnot na ekonomické.

1. Teoretická pozice a dějiny theórie Viz Diváctví a soutěžení. Vesmír 90 (141) 2011/12.

1. Teoretická pozice a dějiny theórie Viz Diváctví a soutěžení. Vesmír 90 (141) 2011/12. s. 726 -8: „Hodnosti a peníze budeme chtít jen za relativně úspěšné výsledky soutěživého usilování, ale nebudeme se stydět za diváctví, za poctivé volnočasné civění, ba budeme upozorňovat, že bez něho to prostě dlouhodobě nejde, a to nejen ve filosofii. “ (Taky aktuální Platónova úvaha o tom, že lékaři se sice má platit, ale že pokud by cílem lékařova působení byl zisk, tak to můžeme zabalit. – Ústava I, 16)

1. 1. Diogenés Laertios VIII, 8: • „Život prý přirovnával ke shromáždění při hrách.

1. 1. Diogenés Laertios VIII, 8: • „Život prý přirovnával ke shromáždění při hrách. Jako tam totiž jedni přicházejí soutěžit, druzí za obchodem a třetí, ti nejlepší, jako diváci, tak se v životě rodí otrocké duše jako lovci slávy nebo bohatství, ale filosofové jako lovci pravdy. “ • Líbivý anachronismus. • Přesto hezky zdůrazňuje nezastupitelnost distance.

1. 2. Rizika teoretické metafory: • Podceňuje roli soutěžících („pilných veverek“). • Hra na

1. 2. Rizika teoretické metafory: • Podceňuje roli soutěžících („pilných veverek“). • Hra na „božskou pozici“, která člověku nepřísluší.

1. 3. Délos • Metafora míní pouť na Délos, o které mluvil už Platón,

1. 3. Délos • Metafora míní pouť na Délos, o které mluvil už Platón, dokonce se mu najednou hodila athénská ideologie, která poutě na Délos spojuje s Théseem, a tím je dává do athénské péče. • Athénská péče nad Délem se začal projevovat už v -6. století, vyvrcholila roku -422 vyhnáním všech místních obyvatel.

1. 4. Theórie před athénským záborem Délu, Kynaithios z Chiu, -7. století : „Svým

1. 4. Theórie před athénským záborem Délu, Kynaithios z Chiu, -7. století : „Svým lidem pak výživu zjednáš z rukou poutníků cizích, když není tučná tvá půda. “ „Foibe, ty z Délu v srdci se těšíš, kdy k tvé oslavě valně se Ióni s dlouhými rouchy scházejí, manželky ctné i dítky vodíce s sebou; pamětlivi jsou tebe a zápasem pěstním i tancem těší tebe a zpěvem, když zřídí velkou tu slavnost. “

1. 5. pokračování Kynaithia: „Mimoto velký ten div, jehož slavná nezajde pověst: délských dívek

1. 5. pokračování Kynaithia: „Mimoto velký ten div, jehož slavná nezajde pověst: délských dívek to sbor, těch služebnic Jistého střelce; ty když Apollóna svou písní oslaví nejdřív, po něm velebnou Létu a panenskou Artemidu, vzpomenou mužů a žen dob dávných a o jejich činech zpívají staré zkazky a jímají zástupy kouzlem. “

1. 6. Pověst Délu Plavací ostrov (mořská Laputa). Dřív se jmenoval Ortygia, „Křepelčí“. Prý

1. 6. Pověst Délu Plavací ostrov (mořská Laputa). Dřív se jmenoval Ortygia, „Křepelčí“. Prý tam Kréťané (střední bronz) nenarušili starší kult. Archeologicky: Nálezy od rané doby bronzové, ale ne tak skvělé. Řecká přítomnost a poutě od pozdní doby bonzové.

1. 7. Virtuální náhražka theórie: Tak se podíváme na Délos a pak taky na

1. 7. Virtuální náhražka theórie: Tak se podíváme na Délos a pak taky na Naxos, protože ten ovládal Délos před Athénami. A taky do naxijského Archeologického muzea.

2. Kdo že se to vlastně na Naxu narodil 1. Na Délu se narodil

2. Kdo že se to vlastně na Naxu narodil 1. Na Délu se narodil Apollón (a Artemis), na Naxu Zeus. Má tam svou horu a jeskyni. 2. Zeus se přece narodil na Krétě, Zeus Krétagenés, a to v jeskyni Psychro, i když „vychovávaný“ prý byl v jeskyni Ída. 3. Dionýsos se sice narodil v Thébách, ale „vychovávaný“ prý byl na Naxu, „narodil“ se tam pořádněji a bydlí tam. 4. Na Délu i na Naxu jde o řecká přeznačení starokykladských témat!

2. 1. K Diovu narození na Naxu • Hora Zás na Naxu (1004 m)

2. 1. K Diovu narození na Naxu • Hora Zás na Naxu (1004 m) je posvátná, jeskyně v její stěně je tradicí chápaná jako jeskyně narození. • Hora nese starší název celého ostrova Naxu: Zás, Dia, což má paralely i jinde. • Leč problémy: – Kult v jeskyni byl nejsilnější v -5 až -3. tisíciletí, dávno před Řeky. – Jediné zobrazení nějakého narození nalezené v okolí je křesťanské, z +4. století.

2. 2. K Dionýsovu narození na Naxu. Kromě sídla Yria, „přístavu v Chóře“ a

2. 2. K Dionýsovu narození na Naxu. Kromě sídla Yria, „přístavu v Chóře“ a místa Ariadnina skoku (svatby s Dionýsem) na ostrůvku Palatia mí na Naxu jeskyni. Jeskyně narození už donošeného Dionýsa, ne už z Diova „stehna“? Jeskyně „vychování“, tedy vlastně Silénova, nebo jenom identifikace z bezradnosti? Je to ovšem „Kako spilio“ ve výšce masivu Koronos, špatně přístupná a prý s netopýry.

2. 3. Mimo řeckou antiku Starokykladský základ: Křesťanské přeznačení: Viz fotky z Délu a

2. 3. Mimo řeckou antiku Starokykladský základ: Křesťanské přeznačení: Viz fotky z Délu a z Naxu. Analogie na Iraklii.

3. Odkud vychází Slunce Turistická reklama na Pano Koufonisi: Z průlivu Koufonisií vypadá silueta

3. Odkud vychází Slunce Turistická reklama na Pano Koufonisi: Z průlivu Koufonisií vypadá silueta Keru jako ležící žena. Za letního slunovratu vychází úplněk Měsíce nad místem jejího lůna. Na fotce je ale vycházející úplněk v září, takže je moc vlevo. Navíc je z Kato Koufonisi, kousíček vedle úžiny.

3. 1. Keros Moudrost naxijských horochodců: Z průlivu Koufonisií nebo z jihovýchodního Naxu vypadá

3. 1. Keros Moudrost naxijských horochodců: Z průlivu Koufonisií nebo z jihovýchodního Naxu vypadá silueta Keru jako tělo figury kykladského idolu (Velké bohyně). Po noci zimního slunovratu vychází Slunce z jejího lůna. Viz fotky Keru z malých Kyklad.

4. Žhavá aktualita: Náboženským centrem Kyklad doby bronzové byl Keros! Přesněji: Daskalio u Keru

4. Žhavá aktualita: Náboženským centrem Kyklad doby bronzové byl Keros! Přesněji: Daskalio u Keru a přilehlé pobřeží Keru. O nepřístupnosti Keru. Jak vědci našli, co jsem čekal; aneb: přišel jsem o chvíli později a kousek vedle. Jak archeologové přelstili lupiče a obchodníky.

4. 1. Zveřejnění výkopů na Keru a Daktyliu

4. 1. Zveřejnění výkopů na Keru a Daktyliu

4. 2. Colin Renfrew na Keru, 2006 - 2008 • http: //www. archaeology. co.

4. 2. Colin Renfrew na Keru, 2006 - 2008 • http: //www. archaeology. co. uk/cwa-2/world-news/keros-sanctuary-of-the -cycladic-figurines. htm (Current World Archaeology, issue 26) • http: //www. cam. ac. uk/research/features/island-of-broken-figurines • www. arch. cam. ac. uk/keros Hřbitov idolů a poklad kamínků: Každý poutník má přivézt střep posvátného předmětu a pěkný oblázek!

4. 2. My na Keru, 2008 Keros na Fysis. Samozřejmě na pouť, ne loupit.

4. 2. My na Keru, 2008 Keros na Fysis. Samozřejmě na pouť, ne loupit. Ba i „manželku ctnou jsem vodil s sebou“ podle Kynaithia. Takový normální zájezd lodí Aiolia od Manolisovy cestovky na Schinousse, stačí se ve správnou dobu motat kolem Kentra v Ag. Georgios na Iraklii, nebo kolem kafenia Nikolas v Mersini na Schinousse, Mikres Kyklades. (Nutno tak činit několik let. )

Závěr:

Závěr: