JUNA EVROPA SREDOZEMSKO MORJE ZAKAJ SREDOZEMSKO MORJE Sredozemsko

  • Slides: 15
Download presentation
JUŽNA EVROPA SREDOZEMSKO MORJE

JUŽNA EVROPA SREDOZEMSKO MORJE

ZAKAJ SREDOZEMSKO MORJE? Sredozemsko morje je približno 4000 km dolgo in okoli 800 km

ZAKAJ SREDOZEMSKO MORJE? Sredozemsko morje je približno 4000 km dolgo in okoli 800 km široko medcelinsko morje. Na severu ga omejuje Evropa, na jugu Afrika, na vzhodu pa Azija. Slovenski izraz » sredozemski « je neposreden prevod latinskega mediterraneus, iz medium, » sredina « + terra, » zemlja, dežela «.

SREDOZEMSKO MORJE JE: 1. Medcelinsko, 2. Zelo razčlenjeno (otoki, polotoki, zalivi…), 3. Dokaj toplo

SREDOZEMSKO MORJE JE: 1. Medcelinsko, 2. Zelo razčlenjeno (otoki, polotoki, zalivi…), 3. Dokaj toplo morje (poleti nad 27°C, pozimi okoli 12°C), 4. 5. 6. 7. Zelo slano (38‰ promil – 1 liter vsebuje 38 g soli ), Lepe modre barve in prosojno (malo planktona), Vse bolj onesnaženo, Vedno bolj gosto poseljeno;

ZAKAJ JE SREDOZEMSKO MORJE TOPLO MORJE? 1. Zaradi lege (blizu je severni povratnik), 2.

ZAKAJ JE SREDOZEMSKO MORJE TOPLO MORJE? 1. Zaradi lege (blizu je severni povratnik), 2. Zaradi “ozke” in “plitke” povezanosti z mrzlim Atlantikom pri Gibraltarskih vratih. Skozi ta vrata priteka predvsem toplejša voda iz zgornjih plasti oceana.

STE VEDELI? Sredozemsko morje ima negativno vodno bilanco: letno izhlapi 4690 km³ vode, s

STE VEDELI? Sredozemsko morje ima negativno vodno bilanco: letno izhlapi 4690 km³ vode, s padavinami in rečnimi pritoki pa se je vrne le 1830 km³. Brez stalnega dotoka vode iz Atlantskega oceana skozi Gibraltarsko ožino, bi se gladina morja letno znižala za 1, 4 m. V približno 1500 letih, bi se morje izsušilo.

MORSKI TOKOVI V SREDOZEMSKEM MORJU. Glavni morski tokovi tečejo skozi Gibraltarska vrata in nato

MORSKI TOKOVI V SREDOZEMSKEM MORJU. Glavni morski tokovi tečejo skozi Gibraltarska vrata in nato ob obali Afrike proti vzhodu. Ob obali Turčije se obrnejo in se ob obalah Evrope vračajo proti zahodu.

New scientist, februar 1996 “Splošni pojav v Sredozemskem in obrobnih morjih so oblaki meduz,

New scientist, februar 1996 “Splošni pojav v Sredozemskem in obrobnih morjih so oblaki meduz, rumenkaste sluzi in rdečih alg. Valovi na obale Maroka in Grčije naplavljajo mrtve delfine. Desetletja brezobzirnega onesnaževanja, prehitrega razvoja obalnih območji in pretiranega izlova rib in drugih morskih sadežev so Sredozemsko morje pripeljali na rob katastrofe. Turisti ogrožajo še zadnja gnezdišča morskih želv, sredozemski tjulnji pa so skoraj povsem izumrli. Iz nekaterih delov Sredozemskega morja je življenje povsem izginilo. Že leta 1976 so se obalne države dogovorile za skupni načrt odpravljanja vzrokov za omenjeno stanje. Lepi sklepi so v glavnem ostali le na papirju. ”

PROBLEMI ONESNAŽEVANJA

PROBLEMI ONESNAŽEVANJA

1. V Sredozemsko morje se izlivajo velike zelo onesnažene reke (Pad, Rona, Ebro…), Reka

1. V Sredozemsko morje se izlivajo velike zelo onesnažene reke (Pad, Rona, Ebro…), Reka Pad je s številnimi kanali speljana med intenzivno obdelanimi površinami v severni Italiji (gnojila, škropiva, sredstva za zaščito pred škodljivci, promet…), vse to onesnažuje morje.

2. Zelo veliko je prometa (ladje, tankerji, potniški promet…). Številna pristanišča, naftovodi, plinovodi… V

2. Zelo veliko je prometa (ladje, tankerji, potniški promet…). Številna pristanišča, naftovodi, plinovodi… V primeru nesreč je onesnaženje še večje.

3. Gosta poseljenost obal – zaradi ugodnega podnebja, bližine morja, prometne povezanosti… (Barcelona, Marseille,

3. Gosta poseljenost obal – zaradi ugodnega podnebja, bližine morja, prometne povezanosti… (Barcelona, Marseille, Atene, Patras, Neapelj, Split, Trst…)

4. Množični turizem – velika poraba vode, hrane, veliko smeti…

4. Množični turizem – velika poraba vode, hrane, veliko smeti…

5. Gosto poseljena obalna območja (Francija, Španija… 143 milijonov ljudi) Marseille, Francija

5. Gosto poseljena obalna območja (Francija, Španija… 143 milijonov ljudi) Marseille, Francija

6. Pretiran ulov rib – nekaterim vrstam grozi izumrtje. Uničeni so ekosistemi.

6. Pretiran ulov rib – nekaterim vrstam grozi izumrtje. Uničeni so ekosistemi.

VZROKI IN POSLEDICE ONESNAŽENJA

VZROKI IN POSLEDICE ONESNAŽENJA