Jules Verne Cesta na Mesiac Jules Verne 8

  • Slides: 12
Download presentation
Jules Verne Cesta na Mesiac

Jules Verne Cesta na Mesiac

Jules Verne * 8. február 1828 † 24. marec 1905 francúzsky spisovateľ

Jules Verne * 8. február 1828 † 24. marec 1905 francúzsky spisovateľ

Obdivuhodné cesty fantáziou Julesa Verna dokumentuje 56 románov – Päť týždňov v balóne, Cesta

Obdivuhodné cesty fantáziou Julesa Verna dokumentuje 56 románov – Päť týždňov v balóne, Cesta do stredu Zeme, Deti kapitána Granta, Cesta na Mesiac, Dvadsaťtisíc míľ pod morom, Pätnásťročný kapitán, Vynález skazy, Robur Dobyvateľ, Cesta na Mesiac, Tajuplný ostrov a iné.

Cesta na Mesiac „Je to malý krok pre človeka, ale veľký krok pre ľudstvo.

Cesta na Mesiac „Je to malý krok pre človeka, ale veľký krok pre ľudstvo. “ /Neil Armstrong z Mesiaca/

Práca s textom 1. V ktorom roku pristál Neil Armstrong na Mesiaci? 2. V

Práca s textom 1. V ktorom roku pristál Neil Armstrong na Mesiaci? 2. V ktorom roku vysníval Jules Verne túto udalosť pre ľudstvo? 3. Čo si myslíš o tejto predvídavosti spisovateľa? 4. Ktorá fikcia ľudí by sa mohla podľa vás splniť o sto rokov? 5. Čo je to sci-fi? Z ktorých slov vznikol tento názov? 6. Zopakujte si úryvok podľa osnovy:

Osnova: 1. Noc pred štartom. 2. Davy ľudí v prérii. 3. Príchod trojice cestovateľov.

Osnova: 1. Noc pred štartom. 2. Davy ľudí v prérii. 3. Príchod trojice cestovateľov. 4. Cestovatelia v Columbiade. 5. Štart. 6. Následky štartu. 7. Nadšenie ľudí, búrlivé výkriky.

7. Ako sa volajú literárni hrdinovia v diele Cesta na Mesiac? 8. Charakterizujte ich!

7. Ako sa volajú literárni hrdinovia v diele Cesta na Mesiac? 8. Charakterizujte ich! Vypíšte aj vety z učebnice! 9. Vypíšte všetky následky štartu Columbiady! 10. Všimnite si jazykovú stránku diela. Pohľadajte nepriame pomenovania v texte! Akú majú funkciu? 11. Povedzte, čo je podľa vás v texte technické a vedecké a čo vo svojej fantázii autor iba predvída. 12. Vypíšte z textu slová z oblasti vedy a techniky! r

Poznámky Literárny žáner: vedecko-fantastický román Literárny druh: epika Literárna forma: próza Hlavné postavy: Ardan,

Poznámky Literárny žáner: vedecko-fantastický román Literárny druh: epika Literárna forma: próza Hlavné postavy: Ardan, Barbican, Nicholl Téma: cesta na Mesiac Idea: Túžba po objavovaní nového ženie ľudí stále k vyšším métam a núti ich bádať, skúmať, poznávať, objavovať. Tým sa ľudstvo dostáva stále vpred.

Jazykové prostriedky: a/ slová z oblasti vedy a techniky: prístroj, prúd, elektrická iskra, vzduchové

Jazykové prostriedky: a/ slová z oblasti vedy a techniky: prístroj, prúd, elektrická iskra, vzduchové vrstvy b/ nepriame pomenovania - metafory : slnko žiarilo, hrude dlávilo ťaživé bremeno očakávania, more lúčov, mihotavé ohníčky hviezd, stĺp ohňa -personifikácie: slnko sa kúpalo - metonymie: všetky srdcia zachvátil nepokoj, koľko hrudí ťažilo bremeno - epitetá: jagavé more, velebné ticho -prirovnania: laná sa pretrhli ako bavlnená niť

Tvorivé úlohy 1. Napíšte úvahu o tom, kedy je rozvoj vedy a techniky pre

Tvorivé úlohy 1. Napíšte úvahu o tom, kedy je rozvoj vedy a techniky pre ľudstvo prínosom a kedy ohrozením. 2. Napíšte krátku sci-fi poviedku. 3. Urobte projekt o dielach Jula Verna. 4. Dokončite rozprávanie príbehu podľa vlastnej fantázie.

Ďakujem za pozornosť. Mgr. Mária Civáňová ZŠ Výčapy-Opatovce

Ďakujem za pozornosť. Mgr. Mária Civáňová ZŠ Výčapy-Opatovce