JTKU LEIVALE Kairi Kotkas Tartu Kesklinna Kool Jtku

  • Slides: 21
Download presentation
JÄTKU LEIVALE! Kairi Kotkas Tartu Kesklinna Kool

JÄTKU LEIVALE! Kairi Kotkas Tartu Kesklinna Kool

“Jätku leivale!” – tavatsetakse öelda sööjale, sellele vastatakse “Jätku tarvis!”

“Jätku leivale!” – tavatsetakse öelda sööjale, sellele vastatakse “Jätku tarvis!”

 Vanasti oli soovil “Jätku leivale!” sügav sisu – leiba oli vähe, seda hoiti

Vanasti oli soovil “Jätku leivale!” sügav sisu – leiba oli vähe, seda hoiti ja austati, leib oli püha Leiba küpsetas perenaine, lõikas ja jaotas aga alati peremees

 Vanimal ajal söödi odraleiba. Tuhat aastat tagasi asendus odraleib Eestimaal rukkileivaga. Veel 200

Vanimal ajal söödi odraleiba. Tuhat aastat tagasi asendus odraleib Eestimaal rukkileivaga. Veel 200 aastat tagasi oli talurahva peatoiduks aganaleib so. hapendatud rukkileib, mille taignasse lisati suures koguses peeneks tambitud aganaid või tuulutamata viljast tehtud jahu.

 Vanimal ajal söödi odraleiba Tuhat aastat tagasi asendus odraleib Eestimaal rukkileivaga Veel 200

Vanimal ajal söödi odraleiba Tuhat aastat tagasi asendus odraleib Eestimaal rukkileivaga Veel 200 aastat tagasi oli talurahva peatoiduks aganaleib so. hapendatud rukkileib, mille taignasse lisati suures koguses peeneks tambitud aganaid või tuulutamata viljast tehtud jahu

Peamiseks teraviljaks oli oder. Oli tuntud jahvatamine e. terade peenendamine. Odraterad hõõruti algselt peeneks

Peamiseks teraviljaks oli oder. Oli tuntud jahvatamine e. terade peenendamine. Odraterad hõõruti algselt peeneks kividega või tambiti terad uhmris uhmrinuiaga suurmeiks (tangudeks). Odrajahu segati mitmete taimede puruga ning lisati vett või piima. Saadud taignast küpsetati tule paistel või kuuma tuha sees paistekakud.

 Sellesse ajajärku ulatub esimeste käsikivide tarvitamine.

Sellesse ajajärku ulatub esimeste käsikivide tarvitamine.

Odra kõrval tuli kasutusele uus teravili – rukis. Samuti jõudsid Eesti alale tähtsa uuendusena

Odra kõrval tuli kasutusele uus teravili – rukis. Samuti jõudsid Eesti alale tähtsa uuendusena veskid. Leiutati taigna kergitamine ehk hapendamine. Õpiti ehitama suuri leivaahje Nigela viljasaagi, sõdade ja näljahädade tõttu segati taignasse palju aganaid. Saadud leiva kohta öeldi, et see oli nii kerge, et tuul võis ta lendu tõsta.

Suurenenud viljasaagid võimaldasid aganateta leivataigna valmistamist. Tainast hakati valmistama tuulatud jahust. Suurtes peredes küpsetati

Suurenenud viljasaagid võimaldasid aganateta leivataigna valmistamist. Tainast hakati valmistama tuulatud jahust. Suurtes peredes küpsetati leiba pikaks ajaks ette. Pätsid olid ümmargused ja suured, kaalusid 6 -12 kg. Sügisel rehepeksu ajal, kui iga päev tuli tugevasti ahju kütta, püüti ka toidutagavarade küpsetamised ära teha. Mõnes peres küpsetati siis leiba jõuludeni välja.

 Leivapätsid muutusid väiksemateks (3 -6 kg). Leivategemisel võeti senise leivaküna asemel tarvitusele leivaastja.

Leivapätsid muutusid väiksemateks (3 -6 kg). Leivategemisel võeti senise leivaküna asemel tarvitusele leivaastja.

 Leivapätsi ei tohtinud lauale asetada alumise koorikuga ülespoole, see tõi riiu majja. Perenaised

Leivapätsi ei tohtinud lauale asetada alumise koorikuga ülespoole, see tõi riiu majja. Perenaised vajutasid enne küpsetamist leivasse ristimärgi kaitseks halva silma eest. Leivaviil asendas pidulauas tihti taldrikut, kuhu söömise ajaks tõsteti liha, sülti, kapsast ja teisi toite. Leiba peeti pühaks – ei tohtinud leiba pilduda ega leivaraasule peale astuda. Kui kellelgi juhtus leivatükk maha libisema, pidi ta selle üles võtma ja suud andma.

 Pätsi ei pandud lauale nii, et lõigatud ots oleks ukse poole – leivatükk

Pätsi ei pandud lauale nii, et lõigatud ots oleks ukse poole – leivatükk võis majast välja minna. Õhtul ei lõigatud leiba lahti, sest “õhtune leib kahaneb, hommikune kasvab”. Andes võõrale leiba, lõikas perenaine pätsi otsast “kärsakese” ära, et mitte oma leivaõnne ära anda. Kui söömas oli oma pere, siis sai otsakoonukese tütarlaps, et tal kasvaksid ilusad rinnad.

 • Leivaviilu ei tohtinud ühe käega murda ega leivapätsi lauale selili asetada, siis

• Leivaviilu ei tohtinud ühe käega murda ega leivapätsi lauale selili asetada, siis pidi pereema ära surema. • Kui leivapäts oli küpsemisel pragunenud või õõnsaks jäänud, tähendas see halba – pere laguneb. • Kes aga lõikas noaga sooja leiba, purustas leivaõnne.

 Kõigi leivaga seotud kommete vastu eksimine oli rahva moraalinõuete järgi seotud halbade tagajärgedega.

Kõigi leivaga seotud kommete vastu eksimine oli rahva moraalinõuete järgi seotud halbade tagajärgedega. Leiba söödi iga toidu kõrvale va hernesupp ja puder. Kes pühkis toiduraasukesed üle laua otsa maha, sai tunda leivapuudust ja jäi vanatüdrukuks. Kui söögiajal juhtus külaline tulema, kutsuti see alati leiba võtma. Pühadeleivad erinesid argipäevaleibadest erilise kuju poolest (näärileivad, pulmaleivad, tuhkapäevaleivad).

 Oluline probleem on leiva värskuse säilitamine. Muudatused leivas algavad juba esimesel pooltunnil ahjust

Oluline probleem on leiva värskuse säilitamine. Muudatused leivas algavad juba esimesel pooltunnil ahjust väljumise järel - leiva aroom väheneb ja haihtub mõne tunni järel.

 Leib jahtub aeglasemalt ja koorik püsib krõbe.

Leib jahtub aeglasemalt ja koorik püsib krõbe.

 Leib vananeb “keemiliselt”. Koorik imeb sisust vett ja kaotab rabeduse. Sisu mureneb.

Leib vananeb “keemiliselt”. Koorik imeb sisust vett ja kaotab rabeduse. Sisu mureneb.

 Külmutatud leiba võib kuumutada mikrolaineahjus – sellist leiba tarvitada kohe, sest seismisel muutub

Külmutatud leiba võib kuumutada mikrolaineahjus – sellist leiba tarvitada kohe, sest seismisel muutub see sitkeks. Röstimine annab leivale aroomi ja rabeduse.

 Leib säilib 3 -4 päeva. Saia ja sepikut on soovitav osta ühe päeva

Leib säilib 3 -4 päeva. Saia ja sepikut on soovitav osta ühe päeva tarbeks. Kui kilekotis on märgata veepiisku, on soovitav jätta koti suu mõneks ajaks lahti.

 Hea leivanuga on hambulise teraga ja umbes 20 cm pikk. Tera peab olema

Hea leivanuga on hambulise teraga ja umbes 20 cm pikk. Tera peab olema piisavalt õhuke, et kergelt saagides saada õhuke ja sileda pinnaga leivaviil, mis ei pudene. Väga värsket leiba on raske lõigata.

Kasutatud materjal: Meeri Talv "Rukkileib meie laual on tervis"Eesti Haigekassa projekt, 2004

Kasutatud materjal: Meeri Talv "Rukkileib meie laual on tervis"Eesti Haigekassa projekt, 2004