JSENREKISTERI Jsenrekisterin kyttoikeus Marttaliitto yllpit keskitetty jsenrekisteri Jsenrekisterin





- Slides: 5
JÄSENREKISTERI
Jäsenrekisterin käyttöoikeus • • • Marttaliitto ylläpitää keskitettyä jäsenrekisteriä. Jäsenrekisterin käyttöoikeus voi olla samanaikaisesti korkeintaan kahdella yhdistyksen jäsenellä. Hallitus päättää kokouksessaan, keille käyttöoikeus annetaan. Jäsenrekisterin käyttöoikeudet haetaan Marttaliitosta sähköpostilla osoitteesta jarjestosihteeri@martat. fi. Viestissä tulee olla seuraavat tiedot: käyttäjän nimi, jäsennumero, yhdistyksen nimi ja numero sekä käyttäjän voimassaoleva sähköpostiosoite. Kun yhdistyksen jäsenrekisterivastaava vaihtuu, muutos tulee ilmoittaa Marttaliittoon jarjestosihteeri@martat. fi. Ilmoituksessa tulee käydä ilmi tehtävän jättävän käyttäjätunnus ja jäsennumero. Uudesta jäsenrekisterivastaavasta tulee ilmoittaa: käyttäjän nimi, jäsennumero, yhdistyksen nimi ja numero sekä käyttäjän voimassaoleva sähköpostiosoite.
Jäsenrekisteriin kirjautuminen Jäsenrekisterin kirjautumislinkki: https: //secure. jaicom. com/martat/emanagement • Jäsenrekisteriä koskevaa tietoa ja opastusta löytyy sivulta https: //www. martat. fi/jarjestoportaalijasenrekisteri/. Kysymyksiä voi myös lähettää osoitteeseen jarjestosihteeri@martat. fi. • Linkkiä jäsenrekisteriin ei ole Marttaliiton verkkosivuilla. Tällä halutaan suojata jäsentietojen joutumista vieraiden käyttöön. Näin pyritään myös vähentämään mahdollista ilkivaltaa rekisteriä kohtaan. ÞTALLENNA JÄSENREKISTERIN OSOITE SELAIMEN KIRJANMERKKEIHIN •
Jäsenrekisterin käyttö edellyttää luottamuksellisuutta Jäsenrekisteritietojen luovuttaminen tai myyminen kokonaan tai osittain kolmannelle osapuolelle on ehdottomasti kielletty. Käyttäjältä edellytetään luottamuksellisuutta käsitellessään jäsenten henkilökohtaisia tietoja. • Marttaliitto on jäsenrekisterinpitäjä • Yhdistys voi muodostaa jäsenrekisterin tiedoista esimerkiksi viestintää tai toissijaisten jäsenten laskutusta varten listan jäsenistä tietoineen. • • Tästä ei synny uutta rekisteriä. • Jäsenrekisteristä hallituksen käyttöön muodostettua listaa tulee säilyttää asianmukaisesti.
Yhdistyksen jäsenrekisterivastaavan tehtävät Päivittää yhdistykset vastuuhenkilöt ja muut luottamustoimet • Voi päivittää jäsenten yhteystietoja • Jäsenlistasta voi hakea tiedot eronneista ja liittyneistä jäsenistä. • • Kannattaa opetella käyttämään, koska Marttaliitto ei ilmoita uusia jäseniä 100 prosenttisesti yhdistyksiin. • Voi tulostaa listat eronneista, liittyneistä tai koko jäsenluettelon • Yhdistyksen sähköpostiosoitetta ei voi itse ilmoittaa jäsenrekisteriin, vaan se ilmoitetaan Marttaliittoon osoitteeseen tea. svahn@martat. fi

